Strona główna 0_Slider „zDolni Ślązacy” nagrodzeni. 21 laureatów z powiatu świdnickiego

„zDolni Ślązacy” nagrodzeni. 21 laureatów z powiatu świdnickiego [FOTO]

0

Podczas uroczystej gali nastąpiło wręczenie nagród laureatom wojewódzkich konkursów przedmiotowych „zDolny Ślązak”. Wśród nagrodzonych znalazła się silna reprezentacja uczniów z terenu powiatu świdnickiego. – Szanujemy wasz wysiłek, osiągnięcia i szczerze was podziwiamy. Jesteście naszą przyszłością i nadzieją – podkreślał Roman Kowalczyk, Dolnośląski Kurator Oświaty zwracając się do wszystkich laureatów.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Konkursy „zDolny Ślązak” są konkursami wojewódzkimi, skierowanymi do wszystkich uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych z terenu województwa dolnośląskiego i obejmują następujące przedmioty szkolne: język polski, matematyka, historia, biologia, geografia, chemia, fizyka, język angielski oraz język niemiecki. Konkursy składają się z trzech etapów: eliminacji szkolnych, eliminacji powiatowych i finałów wojewódzkich, a ich organizatorem jest Dolnośląski Kurator Oświaty we współpracy z samorządem województwa dolnośląskiego.

Konkursy realizowane są w ramach Dolnośląskiego Systemu Wspierania Uzdolnień od 2000 roku – najpierw pilotaż z matematyki, a w kolejnych latach z kolejnych przedmiotów. Celem konkursów „zDolny Ślązak” jest rozbudzenie zainteresowań i rozwijanie uzdolnień uczniów szkół podstawowych, wdrożenie uczniów do samokształcenia i doskonalenia umiejętności kluczowych i ponadprzedmiotowych, rozpoznanie uzdolnień uczniów, propagowanie idei wspierania uzdolnień oraz promocja nauczycieli i szkół wspierających uzdolnienia. Laureaci konkursów mają pierwszeństwo w wyborze szkoły ponadpodstawowej.

Udział w konkursach to dla młodzieży doskonała okazja do sprawdzenia swoich umiejętności oraz porównania swoich osiągnięć z osiągnięciami uczniów z innych szkół. Konkurs jest regionalną formą wspierania uzdolnień uczniów w każdym powiecie i w całym województwie dolnośląskim – mówi Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

W roku szkolnym 2021/2022 do dziewięciu konkursów „zDolny Ślązak” na etapie szkolnym przystąpiło 60 649 uczniów, na etapie powiatowym 3 738, a w finałach 665. Wyłoniono 388 laureatów: w tym 1 laureata pięciokrotnego, 2 laureatów czterokrotnych, 9 laureatów trzykrotnych oraz 24 laureatów dwukrotnych oraz 300 jednokrotnych. Wszyscy zostali nagrodzeni podczas Gali Laureatów Dolnośląskich Konkursów zDolny Ślązak, która odbyła się 17 maja w auli Jana Pawła II Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

W gronie laureatów znalazło się również spore grono uczniów uczęszczających do szkół działających na terenie powiatu świdnickiego:

  • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika z oddziałami przedszkolnymi w Strzegomiu – 3 laureatów (konkursy z języka angielskiego i historii),
  • Społeczna Szkoła Podstawowa w Świdnicy – 2 laureatów (konkursy z języka niemieckiego i matematyki),
  • Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Roztoce – 3 laureatów (konkursy z języka niemieckiego i polskiego),
  • Szkoła Podstawowa im. Ludwiki Wawrzyńskiej w Witoszowie Dolnym – 1 laureat (konkurs z języka niemieckiego),
  • Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w

    Pszennie – 1 uczeń laureatem w 3 konkursach (z języka polskiego, matematyki i fizyki),

  • Szkoła Podstawowa nr 1 z oddziałami integracyjnymi im. Tadeusza Kościuszki w Świdnicy – 4 laureatów (konkursy z języka polskiego, matematyki, fizyki i geografii),
  • Szkoła Podstawowa nr 4 im. Janusza Korczaka w Świebodzicach – 1 laureat (konkurs z biologii),
  • Szkoła Podstawowa nr 8 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Świdnicy – 4 laureatów (konkursy z języka polskiego, historii oraz chemii).

/UMWD, mn/

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Poprzedni artykułBeżowa sukienka na wesele – jak nosić beże bez faux pas?
Następny artykułDni Papieskie. Występy w świdnickim teatrze, wieczorem spotkanie przy pomniku Jana Pawła II [FOTO]