Strona główna 0_Slider Pogodowe ostrzeżenie drugiego stopnia. Synoptycy zapowiadają burze z gradem

Pogodowe ostrzeżenie drugiego stopnia. Synoptycy zapowiadają burze z gradem

0

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla całego Dolnego Śląska ostrzeżenia II stopnia dotyczące możliwości wystąpienia burz z gradem. Synoptycy opublikowali również pogodowe alerty dotyczące możliwości gwałtownego wzrostu stanu wody w rzekach oraz wystąpienia silnego wiatru.

Dla powiatu świdnickiego wydane zostało ostrzeżenie meteorologiczne II stopnia, które obowiązywać będzie od godziny 16.00 w piątek do godziny 4.00 w sobotę.  – Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu początkowo od 10 mm do 15 mm, w nocy od 15 mm do 25 mm oraz porywy wiatru początkowo do 70 km/h, lokalnie do 80 km/h, a w nocy do 90 km/h, lokalnie do 100 km/h. Miejscami możliwy grad. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia burz z silnymi zjawiskami dotyczyć będzie godzin nocnych. Ze względu na dynamiczny przebieg sytuacji ostrzeżenie może ulec zmianie – przekazano w komunikacie IMGW. Prawdopodobieństwo wystąpienia prognozowanych zjawisk oceniono na 80%.

Synoptycy opublikowali też ostrzeżenie meteorologiczne I stopnia, które obowiązywać będzie od godziny 2.00 do 15.00 w sobotę. – Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 35 km/h, w porywach do 75 km/h, z zachodu i północnego zachodu – informuje IMGW.

IMGW ostrzega również przed gwałtownymi wzrostami stanów wody w rzekach na obszarze całego województwa. – W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody. W zlewniach kontrolowanych, lokalnie, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych – stwierdzono w ostrzeżeniu, które będzie ważne od godziny 15.00 w piątek do 7.00 w sobotę.

mat. IMGW

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, aby:

  • usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr,
  • przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami lub w obniżeniach terenu,
  • zamknąć okna i drzwi,
  • pozostać w domu, jeżeli jest to możliwe,
  • jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie, jeżeli jesteśmy poza domem,
  • nie zatrzymywać się pod drzewami,
  • zapewnić bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz,
  • przygotować oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii. Wiatr może uszkodzić linie energetyczne,
  • uważać podczas jazdy samochodem, po pierwsze ze względu na mogące się łamać konary i drzewa, po drugie – przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.

/IMGW, opr. mn/

Poprzedni artykułPoezja także dla niesłyszących
Następny artykułRaport resortu zdrowia o COVID-19