Strona główna 0_Slider Już wkrótce pojedziemy pociągiem ze Świdnicy przez Sobótkę do Wrocławia. Trwa odliczanie...

Już wkrótce pojedziemy pociągiem ze Świdnicy przez Sobótkę do Wrocławia. Trwa odliczanie do wznowienia połączeń [FOTO/VIDEO]

0

Po ponad dwudziestu latach przerwy pociągi pasażerskie powrócą na linię kolejową łączącą Świdnicę z Sobótką i Wrocławiem. Wznowienie połączeń dwukrotnie przekładano, jednak ostateczny termin – 12 czerwca potwierdzono podczas poniedziałkowej konferencji prasowej spółki PKP Polskie Linie Kolejowe oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

fot. Marcin Zachariasz

Przypomnijmy, reaktywacja połączeń pasażerskich na trasie Świdnica-Sobótka-Wrocław ma nastąpić po zakończeniu rewitalizacji linii kolejowej nr 285. Na realizację kolejowej inwestycji, współfinansowanej ze środków unijnych, przeznaczono blisko 217 mln złotych. Przez wiele miesięcy przedstawiciele spółki PKP Polskie Linie Kolejowe zapowiadali, że wznowienie ruchu pasażerskiego na linii kolejowej nr 285 łączącej Świdnicę z Sobótką i Wrocławiem nastąpi w połowie grudnia ubiegłego roku. Na nieco ponad miesiąc przed tym terminem poinformowano, że przywrócenie przejazdów osobowych opóźni się o kwartał, a pociągi wyjadą na tę trasę w połowie marca 2022 roku. W lutym przekazano jednak, że do Wrocławia przez Sobótkę pasażerowie ze Świdnicy pojadą dopiero 12 czerwca.

Na dwa tygodnie przed planowanym wznowieniem ruchu pasażerskiego, czerwcowy termin potwierdzono podczas spotkania informacyjnego dotyczącego realizacji projektu, a także bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych, które zorganizowano na nowym peronie przystanku kolejowego w Pszennie. – Realizacja zadania na linii Wrocław – Świdnica – Sobótka jest projektem prowadzonym w ramach rządowego Krajowego Programu Kolejowego o wartości ponad 70 mld zł. Na terenie Dolnego Śląska korzystamy już z efektów tego wielkiego przedsięwzięcia – mówił Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy spółki PKP Polskie Linie Kolejowe, wyliczając część inwestycji zrealizowanych z udziałem środków budżetowych oraz współfinansowanych z Unii Europejskiej

W czerwcu, po przeszło 20 latach ruszy ruch pasażerski między Wrocławiem a Świdnicą. To jest kolejna inwestycja, która będzie ułatwiała życie mieszkańcom Dolnego Śląska. Przez kilkadziesiąt lat kolejne linie były wyłączane, likwidowane, a w konsekwencji miejscowości na południu Dolnego Śląska w subregionie wałbrzyskim były wykluczane z funkcjonowania. Od kilku lat rząd Prawa i Sprawiedliwości w szczególności tutaj na południu Dolnego Śląska zabiega o to, by odtwarzać połączenia kolejowe, odbudowywać linie, przywracać ruch pasażerski – stwierdził Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera. – Chcemy inwestować w ten region, by mieszkańcy Dolnego Śląska, niezależnie czy wybiorą życie we Wrocławiu, w Świdnicy czy w Ząbkowicach Śląskich, mieli takie same warunki do życia i nie musieli wyjeżdżać ze swoich małych ojczyzn do dużych aglomeracji – przekonywał.

Jako samorząd województwa również jesteśmy zainteresowani odtwarzaniem linii kolejowych. Prowadzimy bowiem prace regionalnego przewoźnika Kolei Dolnośląskich, który również będzie regularnie kursował na zrewitalizowanych liniach, aby zapewnić mieszkańcom transport i umożliwić likwidację zjawiska wykluczenia komunikacyjnego. Województwo dolnośląskie jest także operatorem środków Regionalnego Programu Operacyjnego, z których również udało się wykonać projekt. Jestem przekonany, że dzięki dużemu zaangażowaniu kolejarzy i dobrze układającej się współpracy nie jest to ostatnia taka inwestycja – mówił wicemarszałek województwa dolnośląskiego Grzegorz Macko.

Przekazujemy niemal 60 km przebudowanej linii kolejowej w zakresie podtorza, nawierzchni kolejowej, urządzeń sterowania ruchem kolejowym, obiektów inżynieryjnych i przejazdów. Realizując inwestycje mieliśmy na względzie przede wszystkim bezpieczeństwo, czyli rozwój urządzeń sterowania ruchem kolejowym na tej linii, jak również zabezpieczenie przejazdów kolejowych – zauważył Witold Szczotka z Centrum Realizacji Inwestycji PKP PLK.

W sumie na linii 285 mamy 54 przejazdy kolejowo-drogowe. PKP PLK, oprócz dbania o standard naszych podróżnych, również stawia na bezpieczeństwo. Przejazdy kolejowo-drogowe są zabezpieczenie w różny sposób i adekwatny do rodzaju obiektu – zapewnił Dariusz Kolubka, dyrektor Zakładu Polskich Lini Kolejowych w Wałbrzychu. – Dodatkowo pracownicy PLK przeprowadzają akcje związane z hasłem „Bezpieczny przejazd”, w których informujemy kierowców o ewentualnych, potencjalnych zagrożeniach na linii. Współpracujemy również z samorządem lokalnym, gdzie przekazujemy na bieżąco informacje dotyczące przejazdów kolejowych i wznowieniu ruchu, które adresujemy również do innych instytucji m.in. ośrodków kultury, szkół, parafii – tłumaczył dyrektor.

Przystanek Pszenno:

Bezpieczeństwo  ma wspomagać także dodatkowe oznakowanie #ŻółtaNaklejkaPLK. – Od kilku lat mamy specjalne narzędzie wspomagające bezpieczeństwo. To żółta nalepka znajdująca się na każdym przejeździe kolejowym. Na niej umieszczony jest nr telefonu do dyspozytora, nr alarmowy 112 i dokładna lokalizacja przejazdu – nr linii kolejowej, km i hm linii – dodał Kolubka. Takie dane pozwalają na precyzyjną identyfikację lokalizacji i ułatwiają służbom działanie szczególnie w sytuacjach zagrażających życiu.

Linia kolejowa nr 285 łącząca Wrocław, Sobótkę i Świdnicę jest na ostatnim etapie przygotowania do ruchu 12 czerwca. Na zmodernizowanej trasie kolejowej pasażerowie będą mogli skorzystać z 14 przystanków z nowymi peronami: Wrocław Wojszyce, Wrocław Partynice, Bielany Wrocławskie, Domasław, Kobierzyce, Wierzbice Wrocławskie, Pustków Żurawski, Rogów Sobócki, Sobótka, Sobótka Zachodnia, Szczepanów, Marcinowice, Pszenno, Świdnica Przedmieście. Przejazd na całym odcinku ma trwać około godziny.

Spółka PKP PLK udostępniła już roboczy rozkład dla linii Świdnica-Sobótka-Wrocław, który ma obowiązywać od 12 czerwca. Może on jednak jeszcze ulec zmianie. Ostateczny rozkład jazdy pociągów jest aktualnie przygotowywany przez Koleje Dolnośląskie i zostanie udostępniony dla podróżnych na początku czerwca. Będzie można się z nim zapoznać m.in. na stronie internetowej wojewódzkiego przewoźnika, a także na Portalu Pasażera.

Przystanek Świdnica Przedmieście:

Linia kolejowa nr 285 (materiały dzięki uprzejmości Marcina Zachariasza):

Agnieszka Nowicka
[email protected]

fot. Michał Nadolski, Agnieszka Nowicka, Marcin Zachariasz

wideo: Marcin Zachariasz

 

Poprzedni artykułKażdego dnia czuwają nad bezpieczeństwem mieszkańców. Strażacy nagrodzeni i awansowani [FOTO]
Następny artykułMocne przetarcie biało-zielonych w Gnieźnie