Strona główna 0_Slider Każdego dnia czuwają nad bezpieczeństwem mieszkańców. Strażacy nagrodzeni i awansowani

Każdego dnia czuwają nad bezpieczeństwem mieszkańców. Strażacy nagrodzeni i awansowani [FOTO]

0

Za odwagę, oddanie służbie i codzienną gotowość niesienia pomocy oraz ratowania ludzkiego życia strażacy zostali dziś odznaczeni medalami i wyróżnieniami. Podczas uroczystego apelu z okazji Dnia Strażaka przyznano również awanse na wyższe stopnie służbowe, a także oficjalnie przekazano wóz ratowniczo-gaśniczy druhom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Świdnicy, który zastąpił 33-letniego Jelcza.

W 2021 roku na terenie podległym Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy odnotowano 1904 zdarzenia, w tym 549 pożarów, w wyniku których zginęło 35 osób a 212 zostało rannych, a także powstały straty o szacowanej wartości 17 269 300 złotych. Dzięki podjętym działaniom ratowniczym uratowano mienie o szacowanej wartości 99 382 000 złotych. Na terenie Świdnicy strażacy interweniowali w ubiegłym roku 566 razy.

W stałej gotowości bojowej na terenie powiatu pozostaje 17 strażaków Państwowej Straży Pożarnej, w tym 2 dyżurnych Stanowiska Kierowania. Dodatkowo 8 strażaków pozostaje w dyspozycji na dyżurze domowym. Do wykonywania zadań ochrony przeciwpożarowej dodatkowo na terenie powiatu funkcjonują 43 jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych, w tym 20 jednostek włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W 2021 roku jednostki ochrony przeciwpożarowej w powiecie świdnickim interweniowały co 3 godziny i 1 minutę. Średni czas trwania działania ratowniczego to 94 minuty i 33 sekundy.

25 maja 2022 roku na terenie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy odbyła się uroczysta zbiórka z okazji Dnia Strażaka, która była okazją do wręczenia strażakom decyzji o awansach na wyższe stopnie służbowe, odznaczeń oraz nagród za całoroczny trud w budowaniu profesjonalnego systemu ratowniczego na terenie powiatu świdnickiego.

Podczas uroczystej zbiórki 4 funkcjonariuszy odebrało Srebrną Odznakę „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”, 3 funkcjonariuszy i jeden druh ochotnik otrzymał Brązową Odznakę „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”. Ponadto 2 strażaków ochotników otrzymało Srebrny i Brązowy „Medal za zasługi dla Pożarnictwa” a 1 odznakę „Wzorowy strażak”. W korpusie oficerów Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wyższe stopnie służbowe nadał 2 funkcjonariuszom tutejszej KP PSP. Komendant Główny PSP na wyższy stopień awansował 6 aspirantów. Z rąk Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP awanse na wyższe stopnie służbowe otrzymało również 15 podoficerów. Miał miejsce również awans w korpusie szeregowych 2 funkcjonariuszy – wylicza mł. bryg. Łukasz Grzelak z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy.

Uroczysta zbiórka była również okazją do oficjalnego przekazania samochodu ratowniczo-gaśniczego dla jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Świdnicy. Przedostatnim punktem uroczystej zbiórki było wręczenie przez Pana Wicestarostę Świdnickiego Zygmunta Worsę „Nagrodę Starosty” za szczególny wkład pracy na rzecz ochrony przeciwpożarowej powiatu świdnickiego dla 6 funkcjonariuszy KP PSP w Świdnicy. Na zakończenie Komendant Powiatowy PSP w Świdnicy wręczył z okazji trzydziestolecia Państwowej Straży Pożarnej okolicznościowe pamiątki osobom szczególnie zasłużonym dla rozwoju ochrony przeciwpożarowej na terenie Powiatu Świdnickiego – opisuje Grzelak.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułWorek medali naszych fighterów w Wołowie [FOTO]
Następny artykułJuż wkrótce pojedziemy pociągiem ze Świdnicy przez Sobótkę do Wrocławia. Trwa odliczanie do wznowienia połączeń [FOTO/VIDEO]