Strona główna 0_Slider Ósmoklasiści rozpoczęli egzaminy. Na początek zmierzyli się z językiem polskim

Ósmoklasiści rozpoczęli egzaminy. Na początek zmierzyli się z językiem polskim [FOTO]

0

To pierwszy tak poważny egzamin w ich życiu. Ponad 500 tysięcy uczniów szkół podstawowych w całym kraju rozpoczęło we wtorek trzydniowy egzamin ósmoklasisty. Zdobytą w szkole podstawowej wiedzę z języka polskiego, matematyki i języków obcych sprawdzi ponad 1900 ósmoklasistów z powiatu świdnickiego.

Egzamin ósmoklasisty przeprowadzany jest już po raz czwarty. Po raz pierwszy uczniowie klas VIII zdawali go w 2019 roku, po tym, jak w wyniku reformy edukacji naukę w szkołach podstawowych wydłużono z sześciu do ośmiu lat. Tegoroczny egzaminowy maraton rozpoczął się we wtorek od testu z języka polskiego. W środę ósmoklasiści będą rozwiązywać zadania matematyczne, a w czwartek napiszą egzamin z języków obcych.

W 2022 roku do egzaminu ósmoklasisty zostało zgłoszonych ponad 502 600 uczniów z prawie 12 600 szkół, w tym około 7150 uczniów – obywateli Ukrainy z około 2500 szkół. Największa grupa ósmoklasistów (97,5%) zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. Drugim najczęściej wybieranym językiem jest język niemiecki. Do egzaminu z tego języka przystąpi 2,2% uczniów VIII klasy szkoły podstawowej. Do egzaminu z pozostałych języków obcych (tj. francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i włoskiego) przystąpi łącznie 0,3% ósmoklasistów.

Spośród około 7150 uczniów – obywateli Ukrainy największa grupa (73,7%) zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. Drugim najczęściej wybieranym językiem jest język rosyjski. Do egzaminu z tego języka przystąpi 25,3% uczniów – obywateli Ukrainy. Do egzaminu z pozostałych języków obcych (tj. francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego i włoskiego) przystąpi łącznie 1% spośród wszystkich zgłoszonych uczniów – obywateli Ukrainy.

W województwie dolnośląskim do egzaminu ósmoklasisty przystąpi w sumie 36 833 uczniów. Podobnie jak w skali całego kraju, również na Dolnym Śląsku najpopularniejszym językiem obcym wybranym przez ósmoklasistów jest język angielski. Chęć przystąpienia do egzaminu z angielskiego zadeklarowało 34 828 uczniów, na test z języka niemieckiego zdecydowało się 1800 uczniów, z języka rosyjskiego – 198, z języka francuskiego – 4, a z języka hiszpańskiego – 2 osoby.

W powiecie świdnickim do testów kończących szkołę podstawową przystąpi 1904 ósmoklasistów. Z testem z języka angielskiego zmierzy się 1859 uczniów, z egzaminem z języka niemieckiego – 33 ósmoklasistów, a z języka rosyjskiego – 12. W Szkole Podstawowej nr 4 w Świdnicy, którą odwiedziliśmy na rozpoczęcie tegorocznych egzaminów, do testów podchodzi 161 uczniów z 7 klas ósmych, w tym 9 uczniów z Ukrainy:

Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 1 lipca. Tego samego dnia swoje wyniki poznają uczniowie. Zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty uczniowie otrzymają 8 lipca.

Arkusze wykorzystane na tegorocznym egzaminie ósmoklasisty będą publikowane na stronach internetowych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych w każdym dniu egzaminu około godz. 13.00.

/CKE, mn/

Poprzedni artykułZaopatrzenie małego biura – co kupować hurtowo?
Następny artykułNajnowsze dane o zakażeniach w kraju, województwie i powiecie świdnickim