Strona główna 0_Slider Odporni na edukację

Odporni na edukację [FOTO]

0

W październiku 2021 roku z inicjatywy Fundacji Z Innej Bajki powstał ekologiczny plac zabaw, który uzupełnił ofertę dla dzieci w pobliżu zalewu Witoszówka. Najmłodsi mieli się uczyć szacunku dla środowiska, a przy okazji poznać tajniki gospodarowania odpadami. Idea boleśnie zderzyła się z rzeczywistością.

– Została wykonana ścieżka sensoryczna do chodzenia na boso, zamontowaliśmy nowoczesne przyrządy edukacyjne: kółko i krzyżyk o charakterze przyrodniczym, obrotowe sześciany do nauki recyklingu, terenowa gra Twister do nauki utrzymania równowagi. Zamontowane zostało „grające drzewo” do rozpoznawania podstawowych gatunków drzew po odgłosie wydawanym przez drewniane cymbały. W pomalowanych oponach zostały posadzone rośliny bezpieczne dla dzieci. Pojawiła się wielobarwna ścieżka równowagi wykonana ze zużytych opon, drewniane stoły z siedziskami i kosze na segregację śmieci oraz stojaki na rowery by wspierać mobilność mieszkańców – wyliczała podczas otwarcia Sylwia Łabuda, prezeska Fundacji Z Innej Bajki. Plac został sfinansowany dzięki dotacji z programu grantowego Toyoty „Dobre Pomysły Zmieniają Nasz Świat”.

Zależy nam, żeby zmodernizowany plac zabaw stanowił swobodną przestrzeń, w której rodziny z dziećmi będą mogły spędzać razem czas dłużej i w nieco innej formie. Zapraszamy tutaj także nauczycieli przyrody czy wychowania fizycznego, aby dzieci mogły uczyć się w naturalnych warunkach i na świeżym powietrzu, sprzyjających rozwojowi – dodaje.

Nie wszystkie atrakcje dotrwały do wiosny, a dzisiaj jeden z mieszkańców Świdnicy na placu przy pojemniku do nauki recyklingu zastał po prostu śmietnisko. Trudno spodziewać się, że za takim stan tego miejsca odpowiedzialne są dzieci, jednak patrząc na rozwalone butelki i puszki na pewno nie będą utrwalały dobrych zachowań. Najwyraźniej wśród odwiedzających plac jest wiele osób odpornych na edukację podaną w najprostszej formie, dostępnej dla kilkuletnich dzieci.

Inicjatorom akcji jest przykro. Jak informuje Sylwia Łabuda, utrzymanie placu zostało przekazane miastu. Urząd Miejski został poinformowany o śmietnisku. Swidnica24.pl wystosowała pytania o sposób sprawowania opieki nad placem zabaw oraz częstotliwość wywożenia śmieci. Odpowiedź opublikujemy po jej otrzymaniu.

/asz/

Plac zabaw w dniu otwarcia:

Plac zabaw dzisiaj:

Poprzedni artykułŚwietne starty w Zagrzebiu i w Gdańsku
Następny artykuł32-latek padł ofiarą oszustwa i stracił kilkaset złotych