Strona główna 0_Slider Odkrywcy i podróżnicy od dzisiaj patronują Szkole Podstawowej nr 105

Odkrywcy i podróżnicy od dzisiaj patronują Szkole Podstawowej nr 105 [FOTO]

0

Do wyboru, by szukać autorytetu i inspiracji, będą mieli plejadę znakomitych naukowców i podróżników, a wśród nich także świdniczanina, himalaistę Piotra Snopczyńskiego. Od dzisiaj Szkoła Podstawowa nr 105 oficjalnie nosi imię Polskich Podróżników i Odkrywców. Uczniowie po raz pierwszy złożyli także ślubowanie na sztandar, którego awers jest dziełem Igora Litwińczuka, zwycięzcy szkolnego konkursu.

Rada Miejska 28 stycznia 2022 roku jednogłośnie podjęła  decyzję w sprawie nadania Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy imienia Polskich Podróżników i Odkrywców. Takiego wyboru dokonała w ubiegłym roku społeczność podstawówki, doceniając postawę życiową, wytrwałość, upór w dążeniach do celu, a także pracowitość osób takich jak m.in. Maria Skłodowska-Curie, Mikołaj Kopernik, Jerzy Kukuczka, Wanda Rutkiewicz oraz Aleksander Doba.

Szkoła Podstawowa nr 5 do 2008 roku nosiła imię Kornela Makuszyńskiego, a od połączenia ze Szkoła Podstawową nr 10 i przyjęcia numeru 105 nie miała patrona. Społeczność szkolna przystępując do wyboru kandydatów na patrona Szkoły Podstawowej nr 105 w Świdnicy, poszukiwała przede wszystkim postaw osób godnych naśladowania dla uczniów. Powołany zespół do spraw nadania imienia szkole zaproponował siedmiu kandydatów. W ogłoszonym plebiscycie uczniowie, ich rodzice lub opiekunowie, a także pracownicy szkoły mieli możliwość zagłosowania na wybraną kandydaturę, a także zgłoszenia własnej propozycji. Wyniki plebiscytu zakończonego 20 grudnia 2020 roku wyłoniły trzy propozycje, które uzyskały największą liczbę głosów. Następnie podjęto różnorodne działania wychowawcze, których celem było ukazanie postaci, dorobku i osiągnięć kandydatów na patrona szkoły. Procedurę wyboru kandydata na patrona zakończyło głosowanie, które przeprowadzono 31 maja 2021 roku. Zarówno wśród uczniów, jak i rodziców oraz pracowników największą liczbę głosów oddano na Polskich Podróżników i Odkrywców.

Postawa życiowa, wytrwałość, upór w dążeniach do celu, pracowitość i dokonania osób takich, jak między innymi: podróżnicy: Paweł Edmund Strzelecki, Henryk Arctowski, Jerzy Kukuczka, Wanda Rutkiewicz, Jacek Pałkiewicz, Leonid Teliga, Bronisław Malinowski, Michał Kamiński, Janek Mela, Aleksander Ludwig Doba, odkrywcy: Maria Skłodowska-Curie, Ignacy Łukasiewicz, Mikołaj Kopernik, prof. Aleksander Wolszczan, Ludwik Hirszfeld, Marian Adam Rejewski, Kazimierz Funk, Michał Kusiak – mogą być wzorem do naśladowania dla uczniów, a działania wychowawcze oparte na wartościach, aktywności i energii na trwale wpiszą się w tradycje naszej szkoły – podkreśliła społeczność szkoły. Podczas ośmioletniej nauki uczniowie mają poznawać 8 odkrywców i podróżników.

Podczas dzisiejszej uroczystości życzenia wspaniałej podróży przez życie, odwagi w pokonywaniu trudności i radości z realizacji marzeń życzyli dzieciom Piotr Snopczyński, który podarował zdjęcie z podpisami polskich himalaistów, oraz w przesłanym nagraniu Marek Kamiński, zdobywca biegunów Ziemi. Szkoła została obdarowana przez gości książkami podróżniczymi, puzzlami, kompasami i wykonaną w pracowni MDK ceramiką z logo szkoły. Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Dzięcielski przekazał oprawioną w ramy uchwałę o nadaniu szkole imienia.

Uroczystość była okazją do podziękowania wszystkim, którzy zaangażowali się w proces wyboru patrona oraz fundatorom sztandaru. Specjalną nagrodę otrzymał Igor Litwińczuk, uczeń klasy siódmej, który wygrał konkurs na logo szkoły i jednocześnie awers sztandaru.

– My, wasi nauczyciele, widzimy w was już dzisiaj przyszłych podróżników i odkrywców, będziemy was wspierać, a za kilka lat z dumą słuchać o waszych podróżach i odkryciach. Niech ogranicza was tylko wyobraźnia. Możecie wszystko!  – podkreślała dyrektor szkoły Małgorzata Pielach. A dzieci prezentując barwny i dopracowany program artystyczny udowodniły, że są uzdolnione i pracowite. Ogromny wkład w przygotowanie uroczystości wnieśli rodzice oraz nauczyciele.

/red./
fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułCovid-19. Jaka sytuacja w powiecie świdnickim?
Następny artykułZwiedzanie z latarką. Noc Muzeów – gdzie się wybrać w powiecie świdnickim?