Strona główna Wydarzenia Świdnica Oddali krew przed aresztem. Jutro kolejna akcja RCKiK

Oddali krew przed aresztem. Jutro kolejna akcja RCKiK [FOTO]

0

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu niezmiennie zachęca do oddawania krwi. Okazją do podzielenia się tym cennym darem była akcja zorganizowana w środę przez funkcjonariuszy Aresztu Śledczego w Świdnicy. Krwiobus stanął przy ulicy Trybunalskiej. W czwartek ekipa wyjazdowa wałbrzyskiego krwiocentrum zawita do budynku byłego gimnazjum na Osiedlu Młodych.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu codziennie zabezpiecza 13 Szpitalnych Banków Krwi. Krew trafia m.in. do chorych po wypadkach, z chorobami nowotworowymi, do osób po przeszczepie, z białaczką. Według danych z 25 maja 2022 roku, niskie są obecnie zapasy krwi grup A Rh-, B Rh- oraz 0 Rh-, a średnie grup A Rh+ oraz 0 Rh+. W przypadku krwi grupy B Rh+, AB Rh+ oraz AB Rh- zapasy są wysokie.

W środę do oddawania krwi zachęcali funkcjonariusze Aresztu Śledczego w Świdnicy. W ramach akcji „Służymy pomocą – mamy to we krwi” przed wejściem do aresztu stanął krwiobus RCKiK Wałbrzych. Chęć udziału w akcji wyraziło 14 osób, z czego ostatecznie 12 oddało krew.

Kolejna zbiórka krwi w Świdnicy odbędzie się już w czwartek, 26 maja w godzinach od 9.00 do 13.00 w budynku dawnego Gimnazjum nr 1 (ul. Kozara-Słobódzkiego 21). Krwiodawcą może zostać osoba, która: 1) ma 18-65 lat i posiada przy sobie ważny dokument tożsamości ze zdjęciem, 2) ma odpowiednią wagę ciała (powyżej 50kg), 3) nie chorowała na żółtaczkę, kiłę, łuszczycę, cukrzycę, 4) w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miała wykonywanego zabiegu operacyjnego, zabiegów endoskopowych, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, 5) nie ma ciężkich chorób układu krążenia, pokarmowego, nerwowego, oddechowego, moczowego.

/mn/

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułDzień Mamy w teatrze. Zobaczymy komedię „Wąsik” [ROZWIĄZANIE KONKURSU]
Następny artykułZaległy szlagier kolejki [RELACJA LIVE]