Strona główna 0_Slider Nie wyrzucaj jedzenia, podziel się z osobami w potrzebie! Społeczna lodówka wróciła na...

Nie wyrzucaj jedzenia, podziel się z osobami w potrzebie! Społeczna lodówka wróciła na Osiedle Młodych [FOTO]

0

Przy pawilonach handlowych na świdnickim Osiedlu Młodych ponownie stanęła społeczna lodówka, dzięki której osoby posiadające nadmiar jedzenia, zamiast je wyrzucać, mogą je przynieść i podzielić się z osobami w potrzebie. Kilka miesięcy temu lodówka została wywrócona podczas wichury i uległa uszkodzeniu.

Prezes fundacji Weź Pomóż ustawiający naprawioną lodówkę przy pawilonach na Osiedlu Młodych

Na Dolnym Śląsku fundacja Weź Pomóż uruchomiła ponad 60 lodówek społecznych, czyli przeszklonych witryn chłodniczych stojących w miejscu publicznym, ogólnodostępnym, tak by można było z niej korzystać przez cała dobę. Zamysłem inicjatorów jest, by osoby posiadające nadmiar jedzenia, zamiast je wyrzucać, mogą je przynieść do społecznej lodówki i podzielić się z osobami w potrzebie. Korzystają z nich zarówno emeryci, jak i osoby, którym zwyczajnie „brakuje do pierwszego”.

Fundacja przywozi do lodówek żywność pozyskiwaną ze sklepów, ale w zapełnianiu lodówek nieocenioną rolę pełnią oczywiście mieszkańcy, którzy mogą przekazywać nadmiar jedzenia – konserwy, jogurty, pieczywo, sery, owoce, czy przygotowane w domu potrawy. Trzeba tylko pamiętać, że jedzenie nie może być przeterminowane, a gotowe potrawy muszą być szczelnie opakowane z dokładną datą przygotowania i opisem.

2 grudnia 2019 roku przy pawilonach handlowych przy ulicy Zamenhofa stanęła pierwsza w Świdnicy lodówka społeczna. Był to efekt współpracy Spółdzielni Mieszkaniowej w Świdnicy z fundacją Weź Pomóż. – Spółdzielnia zainicjowała współpracę z fundacją, ponieważ widzimy ile jedzenia się marnuje a z drugiej strony ile osób znajduje się w trudnej sytuacji materialnej i z pewnością chętnie by skorzystali z żywności, której mamy nadmiar – mówiła wówczas Dorota Wiśniewska ze Spółdzielni Mieszkaniowej w Świdnicy. Lodówka z powodzeniem służyła do lutego 2022 roku. – Podczas wichur została przewrócona i uległa uszkodzeniu. Konieczna jest wymiana drzwi, czekamy na dostarczenie nowych. Jak tylko zostaną zamontowane, lodówka wróci na swoje miejsce – wyjaśniał Jan Piontek, prezes fundacji.

W piątek, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami przedstawicieli spółdzielni, przeszklona lodówka powróciła na Osiedle Młodych i stanęła w poprzednim miejscu – przy pawilonach handlowych w rejonie skrzyżowania ulic Zamenhofa i Kunic.

/mn/

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykuł„Gmina Żarów. Na przestrzeni wieków”. Spotkanie autorskie z Bogdanem Muchą [FOTO/VIDEO]
Następny artykułŚwietne występy Rekinów podczas mistrzostw Dolnego Śląska [FOTO]