Strona główna 0_Slider „Każdy inny, wszyscy równi”. Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

„Każdy inny, wszyscy równi”. Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną [FOTO]

0

Pod kolorowymi parasolami i z hasłami o wzajemnym szacunku i tolerancji uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej, prowadzonego w Świdnicy przez Stowarzyszenie „Bliżej Ciebie” przeszli przez miasto do bardzo ważnego dla nich miejsca. Galerio-kawiarenka „Ważka Art Cafe” w Rynku odmieniła ich życie i właśnie tu świętowali Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Aż do 2020 roku przez 19 lat w Świdnicy były organizowane barwne przemarsze z udziałem wielu placówek, w których uczą się i realizują swoje pasje osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Pandemia przerwała tę tradycję. W tym roku każdy obchodzi Dzień Godności na własną rękę. Zaczęli uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej, którzy pod kolorowymi parasolami przeszli z siedziby przy ul. rotmistrza W. Pileckiego do Rynku. Szli z radością do miejsca, które dzięki wsparciu wielu osób, ale przede wszystkim własnej pracy stworzyli w samym sercu miasta. To tu od blisko roku działa „Ważka Art Cafe”. – Tu jesteśmy wśród ludzi. Dla naszych podopiecznych przychodzą goście, by obejrzeć piękne prace, przyprowadzają kolejnych. Kawiarenka ułatwia mnóstwo działań, bo nas widać. Dzięki niej zdobywamy miejsca na praktyki, nawiązujemy współprace ze szkołami i organizujemy wspólne warsztaty. Cały czas dążymy do tego, by niepełnosprawność nie była traktowana jak coś nadzwyczajnego, a po prostu jak część życia – podkreśla Agnieszka Feruś, terapeutka zajęciowa z WTZ.

W kawiarence znakomicie odnalazła się grupa osób, które odnajdują radość w obsłudze gości, w spotkaniach, utrzymaniu kawiarenki w dobrym stanie. Inni realizują się w pracowniach, których w WTZ jest osiem. Niedawno powstała nowa pracownia tkacko-dziewiarska. W sumie w pracowniach jest 40 osób.

Dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną ogromnym problemem jest bardzo niska renta, która w tej chwili wynosi zaledwie 1250,88 zł. Dotychczasowa walka o podniesienie tej stawki do najniższej krajowej pensji nie przyniosła efektu. Zarówno ze względów finansowych, jak i uczestnictwa w życiu społecznym  jest znalezienie pracy. – To wciąż jest bardzo trudne, niewiele jest takich miejsc, które chcą i mogą zatrudniać niepełnosprawnych, ale widzimy pierwsze jaskółki. Cieszymy się z praktyk. Właśnie dzisiaj pierwsza grupa zaczyna praktyki w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt, z którym nawiązaliśmy współpracę – mówi Agnieszka Feruś. A o licznych talentach osób niepełnosprawnych można przekonać się, oglądając i kupując rękodzieło, dostępne w Wazka Art Cafe. Niedługo, bo już 19 maja, na świdnickim Rynku spotkają się uczestnicy WTZ-ów z całego Dolnego Śląska. Forum, połączone z prezentacją dla mieszkańców i turystów, rozpocznie się o 10.00 i potrwa do 16.00.

Dzień Godności obchodzić będą również podopieczni placówek, prowadzonych w powiecie świdnickim przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Spotkanie z tej okazji zaplanowano w Mokrzeszowie na dzień 11 maja.

Agnieszka Szymkiewicz
fot. WTZ Świdnica

Poprzedni artykułJak zasilane są dmuchane zjeżdżalnie?
Następny artykułUwaga! Możliwe burze z gradem