Strona główna Artykuł sponsorowany Czujesz dyskomfort po posiłku? Sprawdź jak zapobiegać refluksowi i zgadze?

Czujesz dyskomfort po posiłku? Sprawdź jak zapobiegać refluksowi i zgadze?

0
Refluks występuje, gdy kwas żołądkowy przedostaje się do przełyku. Najczęstszym objawem refluksu jest uczucie pieczenia w klatce piersiowej, znane jako zgaga. Do innych objawów może należeć kwaśny lub kwaśny smak resztek jedzenia w tylnej części jamy ustnej.

Jeśli doświadczasz go częściej niż dwa razy w tygodniu, możesz mieć chorobę refluksową przełyku. Oprócz częstej zgagi, do objawów należą trudności w połykaniu, kaszel lub świszczący oddech oraz ból w klatce piersiowej.

Dowiedz się, jakie kroki możesz podjąć, aby zapobiec refluksowi żołądka i zgadze. Zmiany w stylu życia, leki lub operacja mogą pomóc Ci znaleźć ulgę. Więcej możesz przeczytać na medicot.pl

Grupa czynników ryzyka dla refluksu i zgagi
Każdy może doświadczać od czasu do czasu refluksu żołądkowego i zgagi. Objawy te mogą wystąpić na przykład po zbyt szybkim jedzeniu. Można je zauważyć po spożyciu dużej ilości pikantnych potraw lub wysoko-tłuszczowych przysmaków. Prawdopodobieństwo wystąpienia jest większe u osób, które: mają nadwagę lub otyłość, są w ciąży, chorują na cukrzycę i palą papierosy.

Zaburzenia odżywiania, takie jak anoreksja i bulimia, mogą również przyczynić się do wystąpienia niektórych przypadków. Osoby, które wywołują wymioty lub robiły to w przeszłości, mogą mieć zwiększone ryzyko wystąpienia zgagi.

Zmiany w stylu życia zapobiegające zgadze i refluksowi
Sporadycznym lub łagodnym przypadkom refluksu można zazwyczaj zapobiec, wprowadzając kilka zmian w stylu życia. Unikaj leżenia przez trzy godziny po posiłku. Jedz mniejsze posiłki częściej w ciągu dnia. Zrzucić zbędne kilogramy. Rzuć palenie. Podnieś wezgłowie łóżka o sześć do ośmiu centymetrów, podkładając drewniane klocki pod słupki łóżka. Innym rozwiązaniem jest podniesienie wezgłowia łóżka.

Kilka rodzajów pokarmów może powodować refluks i zgagę. Zwracaj uwagę na to, jak się czujesz po spożyciu różnych pokarmów. Czynnikami wyzwalającymi mogą być m.in: tłuste lub smażone pokarmy, alkohol, kawa, napoje gazowane, czekolada, czosnek, cebula, owoce cytrusowe. Jeśli po spożyciu niektórych pokarmów pojawia się refluks lub zgaga, należy podjąć kroki w celu ich uniknięcia. Odwiedź także stronę ogloszenia24m.pl wiele ciekawych artykułów na temat zdrowia.

Lekarstwa na refluks i zgagę
Wiele osób może rozwiązać swoje objawy poprzez zmianę stylu życia. Inne osoby mogą wymagać leków w celu zapobiegania lub leczenia refluksu i zgagi. Lekarz może zalecić leki dostępne bez recepty lub na receptę, takie jak: leki zobojętniające kwas żołądkowy, leki blokujące receptory, środki chroniące błonę śluzową.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułCo grają w kinie? [REPERTUAR CINEMA3D]
Następny artykułPoezja także dla niesłyszących