Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Zachęcająca do oddawania krwi akcja Motoserce na świdnickim Rynku, kulinarna podróż po świecie w Świebodzicach, atrakcje rodzinno-sportowego festynu w świdnickim Parku Centralnym, rajdowe zmagania podczas 35. Rally Masters,  a może nocne zwiedzanie w Noc Muzeów?

Noc Muzealna w Muzeum Dawnego Kupiectwa (piątek)

Noc Muzealna w Muzeum Dawnego Kupiectwa odbędzie się w piątek, 13 maja w godzinach od 18.00 do 24.00. Podczas wydarzenia będzie miało miejsce otwarcie nowej wystawy czasowej „Świdnicka Wystawa Przemysłu i Rzemiosła z 1892 r. w ówczesnej prasie śląskiej”. Dostępne będą także wszystkie ekspozycje stałe czyli aranżacje dawnej apteki, karczmy, sklepu kolonialnego, domu wagi, stacji paliw, dziejów świdnickiego piwowarstwa, salonu mieszczańskiego a także gotyckiej Sali Rajców. Dodatkową trakcją będzie koncert muzyki kameralnej, podczas którego będą wykonywane utwory z epoki.

Wernisaż wystawy fotografii – Mariusz Buczma „AZYL” (piątek)

Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Kamila Norwida w Świdnicy zaprasza na wernisaż wystawy fotografii – Mariusz Buczma AZYL, który odbędzie się 13 maja, o godzinie 18.00 w holu siedziby głównej biblioteki przy ulicy Franciszkańskiej.

Dni Papieskie (od piątku)

29. Świdnickie Noce Jazzowe – koncert Warp Travelers (piątek)

Świdnicki Ośrodek Kultury zaprasza na koncert w ramach premierowej trasy nowego projektu muzycznego pod nazwą Warp Travelers, który tworzą Bernard Maseli – znany jazzman, wirtuoz wibrafonu i wykładowca, a także DJ Eprom – czołowy DJ, raper i producent współpracujący m.in. z Fisz Emade, Taco Hemingway czy Krzysztofem Zalewski. Artyści, znani ze swobodnego poruszania się po szerokim spektrum stylistycznym, zaprezentują w pełni autorski program. Będzie on obejmował swym zasięgiem brzmienia zarówno elektroniczne jak i akustyczne. Zapowiada się prawdziwie muzyczno-kosmiczna podróż.

Warp Travelers zagra 13 maja (piątek) godz. 19.00 na dziedzińcu pod Wieżą Ratuszową. Wydarzenie odbędzie się w ramach 29. Świdnickich Nocy Jazzowych. W przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych koncert odbędzie się w sali teatralnej ŚOK. Bilety w cenie 25 zł (przedsprzedaż) oraz 30 zł (w dniu koncertu) dostępne są na stronie Świdnickiego Ośrodka Kultury.

Rajd rowerowy „Odjazdowy Bibliotekarz” (sobota)

Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Kamila Norwida zaprasza wszystkich czytelników na rajd rowerowy „Odjazdowy Bibliotekarz”, który odbędzie się 14 maja 2022 roku. Start o godz. 9.30 – ul. Wałowa, okolice Biblioteczki Plenerowej.

Odjazdowy Bibliotekarz to ogólnopolska akcja koordynowana przez Fundację Normalne Miasto – Fenomen, której celem jest promowanie czytelnictwa i bibliotek. Odjazdowego Bibliotekarza organizują biblioteki z miast, miasteczek i wsi w każdym województwie. Odbyły się też edycje międzynarodowe pod nazwą Bicycool Library. Na rowery wsiedli bibliotekarze i czytelnicy m.in. w Rumunii, Wielkiej Brytanii, USA i Nepalu. Od 2010 roku w Odjazdowego Bibliotekarza zaangażowało się niemal 300 miejscowości. W imprezach wzięło udział ponad 5000 uczestników. W Świdnicy Odjazdowy Bibliotekarz jest organizowany po raz pierwszy.

Aby wziąć udział w rajdzie należy dokonać zgłoszenia pod numerem telefonu: 74 640 09 42. Uczestnictwo w rajdzie jest bezpłatne.

Motoserce w Świdnicy (sobota)

Zapotrzebowanie na „najcenniejszy lek” nie maleje, dlatego po raz kolejny do udziału w zbiórce krwi zachęcać będą motocykliści biorący udział w ogólnopolskiej inicjatywie Motoserce. 14 maja na świdnickim Rynku będzie można nie tylko zrobić dobry uczynek, ale również ciekawie spędzić czas.

Od godziny 9.00 do 13.00 w centrum miasta będzie czekał mobilny punkt poboru Regionalnego Centrum Krwi i Krwiodawstwa z Wałbrzycha. Na krwiodawców i wszystkich, którzy zechcą wesprzeć akcję, czekać będą liczne atrakcje, od pokazów ekstremalnej jazdy na quadzie, po zabawy dla dzieci. Szczegóły na plakacie.

Bieg pamięci Rogoźnica – Gross-Rosen (sobota)

W sobotę, 14 maja na terenie parku w Rogoźnicy odbędzie się bieg pamięci Rogoźnica – Gross-Rosen 2022. Biegi rozpoczną się o godz. 11.00, a zakończenie przewidziano na godz. 14.30. O godz. 10.15 nastąpi uroczyste złożenie wieńców pod pomnikiem Mauzoleum.

Prawo startu w biegach mają dziewczęta i chłopcy zgłoszeni przez LZS, UKS, kluby sportowe, szkoły, inne stowarzyszenia sportowe, którzy posiadają badania lekarskie. Organizatorami wydarzenia są: Dolnośląski Urząd Marszałkowski we Wrocławiu, Dolnośląskie Zrzeszenie LZS we Wrocławiu, gmina Strzegom, Szkoła Podstawowa w Rogoźnicy, Powiatowe Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Świdnicy, Ośrodek Sportu i Rekreacji Sp. z o.o. w Strzegomiu, Oddział Miejsko-gminny ZOSP RP w Strzegomiu, Ochotnicza Straż Pożarna w Rogoźnicy, Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy, Strzegomskie Centrum Kultury i Stowarzyszenie „Strażacy wspólnie przeciw Białaczce”.

XVIII Grand Prix MTB Solidarności – Jaworzyna Śląska (sobota)

14 maja 2022 roku odbędzie się jaworzyński wyścig kolarstwa górskiego – Grand Prix MTB Solidarności, który podobnie jak w ubiegłym roku dołączy do cyklu wyścigów odbywających się w ramach VII Ligi MTB Aglomeracji Wałbrzyskiej. Będzie to osiemnasta edycja GPX Solidarności w Jaworzynie Śląskiej.

Wyścig odbędzie się na terenach jaworzyńskiej żwirowni. Biuro zawodów, start oraz meta wyścigu zlokalizowane będą przy Restauracji Magnolia Rast, ul. Towarowa 8. Regulamin wyścigu, informacje o opłatach oraz formularz zapisów dostępny jest na stronie biura zawodów.

„Robotrons” – show dla dzieci w Świdnicy (sobota)

Chcecie zajrzeć w przyszłość? Jesteście gotowi przemierzyć wszechświat? Taka niezwykła podróż kosmicznym promem po galaktyce będzie możliwa już wkrótce w Świdnicy na interaktywnym spektaklu „Robotrons – Niepokonani Aniołowie Galaktyki”. Widowiskowe show dla dzieci odbędzie się 14 maja w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury.

Jeśli chcesz podróżować po galaktyce, stać się członkiem drużyny astronautów i wypełnić niemożliwą do realizacji misję, zapraszamy na pokład!Przed nami fascynująca wyprawa promem kosmicznym, prowadzonym przez kapitan Alkionę i jej pomocnika androida Williego. Razem zrealizujemy tajną misję, odwiedzimy obce planety i poznamy ich mieszkańców, dowiemy się jak zbudowany jest wszechświat i weźmiemy udział w grach interaktywnych, przy pomocy specjalnej aplikacji! Przekonaj się, jak zaciera się granica między rzeczywistością i fantazją, a stalowi giganci stają się Twoimi przyjaciółmi! Myśl, decyduj i działaj! Tylko odwaga, poświęcenie i prawdziwa przyjaźń mogą uratować naszą galaktykę przed zagładą – zapowiada widowisko organizator.

Kosmiczne i interaktywne przedstawienie w Świdnicy zostanie zaprezentowane 14 maja. Spektakl rozpocznie się o godz. 17.00 w Świdnickim Ośrodku Kultury. Bilety do nabycia na stronie internetowej ŚOK.

Noc Muzeów w Rogoźnicy (sobota)

Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy zaprasza na „Noc Muzeów”, która będzie miała miejsce 14 maja w godzinach 19.00-22.30. Wstęp wolny.

W programie:

 • godz. 19.00 – wykład prof. dr. hab. Eugeniusza Cezarego Króla pn. Polska i Polacy w propagandzie narodowego socjalizmu w Niemczech 1919-1945
 • godz. 20.15; 21.00 – projekcje filmu o historii KL Gross-Rosen
 • godz. 20.45; 21.30 – nocne zwiedzanie z przewodnikiem terenu byłego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen i kamieniołomu
 • od godz. 22.30 – zwiedzanie Muzeum Gross-Rosen online www.gross-rosen.eu

Festiwal Smaków Świata w Świebodzicach (sobota-niedziela)

W sobotę i niedzielę (14-15 maja) na płycie świebodzickiego Rynku zaparkują różnorodne food trucki serwujące dania kuchni z najdalszych zakątków globu. – Przed nami dwudniowy, weekendowy Festiwal Smaków Świata, organizowany z nową firmą. Każdy amator street foodu znajdzie coś dla siebie. Będzie można smacznie zjeść, posłuchać muzyki i odpocząć od codziennych spraw. Na najmłodszych czekać będzie strefa zabaw – zapowiadają przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Świebodzicach.

Rally Masters Świdnica (niedziela)

W ten weekend odbędzie się rajd samochodowy 35. Rally Masters stanowiący II rundę Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Dolnego Śląska. W niedzielę, 15 maja rajdowcy rywalizować będą na sześciu odcinkach specjalnych.

Wszelkie informacje na temat niedzielnej imprezy dostępne są na stronie internetowej rally-masters.com.

Festyn rodzinno-sportowy w Parku Centralnym (niedziela)

Rekreacyjny bieg z pięknym okolicznościowym medalem na mecie, a na dokładkę mnóstwo atrakcji dla całych rodzin. W niedzielę, 15 maja w Parku Centralnym przy hali sportowej przy ulicy Pionierów Ziemi Świdnickiej odbędzie się festyn rodzinno-sportowy „Jan Paweł II papieżem sportowców”.

Festyn rozpocznie się o godzinie 14.00 i potrwa cztery godziny. O 15.00 wystartuje Bieg Papieski (zapisy od 13.00 do 14.30 w hali sportowej). Trasa długości dwóch kilometrów wytyczona zostanie alejkami parku. Bieg ma charakter rekreacyjny, nie będzie mierzony czas. Na pierwszych 300 zapisanych uczestników przewidziano pamiątkowy medal. Udział w biegu jest bezpłatny, ale przy zapisach mile widziane są datki na zakup busa do przewozu osób z niepełnosprawnością intelektualną dla Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnoprawnością Intelektualną Koło w Świdnicy. Numer zbiórki 2022/84/OR. Konto zbiórki zasilą także fundusze zebrane w trakcie festynu.

Atrakcji nie zabraknie! Dla dzieci będą dmuchańce, przejażdżki osiołkami, karmienie peruwiańskich alpak, malowanie twarzy, wielkie bańki mydlane. Nieco starsi będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań (cholesterol, ciśnienie, pojemność płuc). Każdy znajdzie również coś dla siebie w wielkiej strefie gastronomicznej z domowymi wypiekami, potrawami z grilla i kuchnią polową z zupami. Przygotowane zostanie także stoisko z wyrobami wykonanymi przez uczestników placówek PSONI koło w Świdnicy.

Jan Paweł II Pamięć i obecność – Świdnica 2022 (niedziela)

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy zaprasza na spotkanie w ramach Dni Świętego Jana Pawła II, w którym udział wezmą Tadeusz Szarwaryn, Robert Kaśków oraz Wojciech Koryciński. Wydarzenie odbędzie się 15 maja w Sali Cysterskiej, o godzinie 12.00.

Tropem Wilczym – bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych w Świebodzicach (niedziela)

15 maja w Świebodzicach po raz dziesiąty w Świebodzicach odbędzie się bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym.

Program imprezy:

 • 09.30-11.00 Rejestracja i odbiór koszulek.
 • 11.35 Start Biegu Honorowego (rodzinnego) na dystansie 1963 metrów – nawiązanie do godziny śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego – Józefa Franczaka ps. „Lalek” (w biegu może wziąć udział każdy uczestnik).
 • 12.00 Start wspólny biegu na dystansie 5 km i 10 km.
 • 13.30 Zamknięcie trasy biegu.
 • 13.45 Ceremonia wręczenia nagród i zakończenie zawodów.
 • 15.00 Zakończenie imprezy.

Dodatkowe atrakcje dostępne dla wszystkich:

 • 11.00-15.00. Wystawa sprzętu wojskowego, gry i konkursy, grochówka wojskowa, ognisko z kiełbaskami, kawa herbata, niespodzianki związane z tematem imprezy.

„Przystanek w Alei Gwiazd” – koncert w Świdnicy (niedziela)

Studio Piosenki La Chanson MDK Świdnica oraz Świdnicki Ośrodek Kultury zapraszają na koncert „Przystanek w Alei Gwiazd”, który odbędzie się 15 maja 2022 roku o godzinie 18.00 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury.

Studio Piosenki „La Chanson” Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy to grupa młodych świdniczan uzdolnionych muzycznie, rozwijających swoje zainteresowania na zajęciach pod kierunkiem Dariusza Jarosa. Studio działa już od prawie dziesięciu lat i może pochwalić się sukcesami indywidualnymi, zespołowymi rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej. W pracy skupiamy się na systematycznym rozwijaniu swoich umiejętności i zdolności wokalnych oraz tworzeniu autorskich interpretacji znanych polskich utworów. W ten sposób kultywujemy tradycje polskiej piosenki, poznajemy wybitnych polskich artystów — twórców i wykonawców.
Niektórzy z nas tworzą także własne teksty i melodie, z których pod czujnym okiem Dariusza Jarosa powstają nasze autorskie kompozycje. Okres pandemii spowodował, że większość naszych działań przeniosła się do internetu, brakuje nam jednak kontaktu z publicznością i możliwości prezentacji. Ten rok, choć niemniej trudny od poprzednich, dał nam jednak taką możliwość i zagraliśmy koncert z okazji „Świdnickich Recenzji Muzycznych” w oprawie profesjonalnego bandu. Dzięki wsparciu naszych największych fanów — czyli naszych rodziców — stworzyliśmy i zaprezentujemy świdniczanom koncert pt. „Przystanek w Alei Gwiazd” – opisują twórcy.

Projekt ten to kompilacja znanych polskich przebojów z repertuaru gwiazd polskiej muzyki (Anna Jantar, Zbigniew Wodecki, Marek Grechuta, Romuald Lipko, Andrzej Zucha, Kora Jackowska i zespół „Manam”) w autorskich aranżacjach Dariusza Jarosa.

Bilety w cenie 10 zł do nabycia na stronie Świdnickiego Ośrodka Kultury.

/opr. mn/

Poprzedni artykułDachowanie na łączniku [FOTO]
Następny artykułW sobotę zagramy z Trzebnicą [BĘDZIE RELACJA LIVE]