Strona główna 0_Slider Chciał zainwestować w kryptowaluty, stracił 21 tysięcy złotych

Chciał zainwestować w kryptowaluty, stracił 21 tysięcy złotych

0

Mieszkaniec powiatu świdnickiego liczył na szybkie wzbogacenie się, jednak inwestycja w kryptowaluty okazała się być skrajnie nietrafiona. 72-letni mężczyzna został oszukany i stracił ponad 21 tysięcy złotych.

W miniony czwartek do świdnickich policjantów zgłosił się 72-letni mieszkaniec naszego powiatu, który został oszukany. Jak wynikało z jego relacji, na jednej ze storn internetowych znalazł ogłoszenie o możliwości inwestycji w kryptowaluty. Wypełnił formularz i podał swój numer telefonu. Po jakimś czasie zadzwoniła do niego kobieta, która przestawiała się jako konsultantka i opowiedziała mężczyźnie, jak w krótkim czasie można sporo zarobić. Przyszłą inwestycję mężczyzna rozpoczął od zainstalowania na swoim telefonie wskazanej przez rozmówczynię „specjalnej aplikacji do obsługi platformy inwestycyjnej”, którą kobieta pomogła zainstalować. „Specjalna aplikacja” okazała się oprogramowaniem umożliwiającym zdalne sterowanie systemem operacyjnym przez internet. Po jej zainstalowaniu konsultantka uzyskała dostęp do tego, co działo się na telefonie 72-latka – relacjonuje Magdalena Ząbek z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy.

Następnie konsultantka nakazała wpłatę 250 dolarów. 72-latek wygenerował kod BILK na kwotę 900 złotych i kod przekazał rozmówczyni, następnie mężczyzna miał dokonać kolejnej wpłaty, więc ponownie wygenerował kod BLIK na kwotę 450 złotych i znów jak poprzednio przekazał kobiecie. Kolejnego dnia rzekoma konsultantka znów zadzwoniła i poleciła przekazać wszystkie dane osobowe, a także zdjęcie dowodu osobistego, które według niej potrzebne były w kolejnych inwestycjach. Przekazała też, że potrzebne są kolejne wpłaty. Mężczyzna wygenerował kolejne kody na łączną kwotę 20 tysięcy złotych. Następnego dnia do 72-latka zadzwonił pracownik banku i poinformował mężczyznę o pozytywnym rozpatrzeniu kredytu na kwotę 14 tysięcy złotych, którego wniosek złożony został rzez internet. Kiedy 72-latek zaprzeczył, by wnioskował o pożyczkę okazało się , że oszuści chcieli zaciągnąć także kredyt na mężczyznę. Jednak ten został w porę zablokowany. Wówczas 72-latek zorientował się, że padł ofiarą oszustów. Stracił ponad 21 tysięcy złotych – opowiada Ząbek.

Świdniccy policjanci po raz kolejny apelują o rozwagę podczas wykonywania operacji finansowych. – Pamiętajmy, że oszuści cały czas modyfikują swoje metody, których celem jest wyłudzenie pieniędzy. Nigdy pod żadnym pozorem nie instalujmy proponowanych nam przez nieznajomych programów na swoich urządzeniach. Nie otwierajmy również podesłanych nam linków. Zachowajmy zdrowy rozsądek, a wobec obcych bądźmy nieufni – przypomina rzecznik świdnickiej policji.

/KPP Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułLekkoatletyczne zmagania wśród najmłodszych [FOTO]
Następny artykułPocisk artyleryjski wykopany podczas prac w ogrodzie