Strona główna 0_Slider Będzie można wyszaleć się na rowerze. Trwają przygotowania do budowy singletracków

Będzie można wyszaleć się na rowerze. Trwają przygotowania do budowy singletracków

0

W Bystrzycy Górnej oraz Lubachowie planowana jest budowa tras rowerowych typu singletrack. Ma to był atrakcyjna propozycja aktywnego spędzania czasu w lesie, wśród przyrody, dla wszystkich miłośników dwóch kółek.

Singletracki to specjalnie zaprojektowane terenowe ścieżki do jazdy rowerem górskim (MTB). Trasy tego typu są jednokierunkowe, mają niewielką szerokość dostosowaną do poruszania się rowerem, a także są rozróżnione kolorystycznie według trudności. Projektowane są przy tym w taki sposób, aby umożliwiać korzystanie z nich przez szerokie grono odbiorców – od początkujących po doświadczonych rowerzystów. Najpopularniejsze tego typu trasy rowerowe w Polsce są w Świeradowie Zdroju, w Srebrnej Górze, czy w Bielsku-Białej.

Budowa singletracków jest również planowana na terenie gminy Świdnica, a zapowiedź w tej sprawie pojawiła się już rok temu. Na jakim obecnie etapie są prace związane ze stworzeniem terenowych tras rowerowych? – Przedsięwzięcie stanowi jeden z wielu elementów projektu inwestycyjnego pn. „Rozbudowa infrastruktury turystycznej w dolinie rzeki Bystrzycy i Piławy”. Zadanie będzie realizowane przy wsparciu z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych z terminem realizacji do końca 2023 roku – informuje Janusz Waligóra, rzecznik prasowy Urzędu Gminy Świdnica. Oprócz stworzenia singletracków, w ramach projektu przewidziano również budowę stanic rowerowych w Wilkowie, Bystrzycy Dolnej, Burkatowie, Bystrzycy Górnej i Lubachowie, połączenia szlaków rowerowych poprzez kładkę nad rzeką Bystrzycą w Wiśniowej, oznakowanie dróg rowerowych, a także budowę przystani kajakowej.

Obecnie jesteśmy na etapie opracowania dokumentacji projektowej budowy singletracków w Bystrzycy Górnej (w sąsiedztwie boiska sportowego). Stosowne dokumenty zostały złożone do Lasów Państwowych w celu uzyskania opinii co do proponowanych tras. Po otrzymaniu zgody wystąpimy o dzierżawę gruntu oraz o zezwolenie na realizację zamierzenia budowlanego. Ponadto w sąsiedztwie Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Lubachowie planujemy utworzenie mini singletrack’u dla dzieci, który jest obecnie w fazie projektowej. W południowej części gminy Świdnica zostaną wyznaczone trasy rowerowe, które mamy nadzieję wejdą do systemu tras MTB Sudety – wylicza Waligóra.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułWyciągnęli 200 opon. Wiceburmistrz apeluje
Następny artykułZderzenie dwóch aut na Wodnej [FOTO]