Strona główna 0_Slider Artystyczny wizerunek Czerwonego Barona wymazany

Artystyczny wizerunek Czerwonego Barona wymazany [FOTO]

0

W Parku Sikorskiego w Świdnicy na pozostałościach po mauzoleum, upamiętniającym niegdyś Manfreda von Richthofena, w październiku 2021 roku pojawił się stylizowany wizerunek tego niemieckiego asa lotnictwa z czasów I wojny światowej. Autorem był świdnicki artysta plastyk, Robert Kukla, znany z ogromnej liczby murali i grafik zamieszczanych w przestrzeni miasta. Grafiki już nie ma, jest za to nabazgrany napis nieznanego autorstwa.

Manfred von Richthofen zginął 21 kwietnia 1918 roku. W Świdnicy mieszkała jego rodzina, w domu przy ulicy Sikorskiego po śmierci lotnika powstało muzeum, a w położonym obok parku na cześć lotnika wzniesiono symboliczne mauzoleum. Legenda Czerwonego Barona jest niezwykle żywa na całym świecie. W Świdnicy ta postać wciąż budzi ostre spory.

Gorąca dyskusja towarzyszyła planom ustawienia repliki samolotu lotnika. Sprzeciwiał się temu m.in. były radny Dariusz Sienko. Czy promowanie postaci pruskiego żołnierza „mordercy”, w roku 100 rocznicy Niepodległości Państwa Polskiego, przystoi prezydentowi polskiego miasta? – pytał podczas sesji Rady Miejskiej w lutym 2018 roku. Ostatecznie czerwony Fokker, sfinansowany przy udziale środków miejskich i programu polsko-czeskiego pogranicza, stanął w Parku Sikorskiego i przyciąga nie tylko mieszkańców, ale także grupy turystyczne. To zainteresowanie przełożyło się także na uszkodzenia, którym od czasu do czasu ulega, ale cały czas stoi i jest regularnie naprawiany. Strzegą go kamery miejskiego monitoringu.

Inaczej jest z pozostałościami po mauzoleum lotnika. Podczas przeprowadzonej w 2017 roku rewitalizacji parku miejsca upamiętnienia nie odbudowano. Pod koniec października 2021 roku pojawił się  wizerunek Manfreda von Richthofena. Grafika autorstwa Roberta Kukli bazuje na portretowym zdjęciu lotnika, ale jest artystyczną polemiką i z miejscem, i z historią. Świdnicki plastyk nawiązał do własnej twórczości – stylizowanych portretów ludzi świata kultury, sztuki i nauki.

fot. Dariusz Nowaczyński

Jak artysta poinformował wczoraj w mediach społecznościowych, grafika zniknęła. Przetrwała tylko pól roku, ale Robert Kukla komentuje: „Jestem zaskoczony, że trwało to tak długo„. Komentatorzy pod wpisem krytykują usunięcie grafiki, pojawia się także zachęta, by artysta ponowił próbę. Zarówno replika samolotu, jak i pozostałości po mauzoleum są chętnie odwiedzane przez turystów.

Agnieszka Szymkiewicz

Poprzedni artykułWidowisko „Robotrons – Niepokonani Aniołowie Galaktyki” już w sobotę w Świdnicy [ROZWIĄZANIE KONKURSU]
Następny artykułUbezpieczenie OC i AC – jakie mogą być pomiędzy nimi różnice?