Strona główna 0_Slider Artystyczne czuwanie w intencji pokoju. Za nami niezwykły koncert w Kościele Pokoju...

Artystyczne czuwanie w intencji pokoju. Za nami niezwykły koncert w Kościele Pokoju [FOTO/VIDEO]

0

Pieśnią nagraną przez artystów Teatru Narodowego w Kijowie zakończono 24-godzinny koncert „Razem dla Pokoju”, będący wyrazem sprzeciwu wobec zbrojnej napaści na Ukrainę. Podczas niezwykłego wydarzenia, zorganizowanego w świdnickim Kościele Pokoju przez międzynarodowe grono ludzi kultury, muzyka przeplatała się z bolesnymi wspomnieniami tych, którzy przeżyli piekło wojny.

Trwający non stop, 24-godzinny koncert „Razem dla Pokoju. Instytucje kultury wobec wojny” rozpoczął się w sobotę, 7 maja o godzinie 20.00. – Pomysł narodził się w gronie kilku osób. Ja podsunąłem, żeby było to w Kościele Pokoju. Znam go od wielu lat, uważam, że to jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie, o symbolicznym znaczeniu dla pokoju – mówił Krzysztof Sztark ze Stowarzyszenia Animatorów Forum Kraków. Jak podkreślali organizatorzy, wydarzenie jest odpowiedzią na poczucie bezradności oraz sprzeciwem wobec wojny na Ukrainie – to pospolite ruszenie, wspólna międzynarodowa akcja artystów.

W świdnickim Kościele Pokoju wystąpiło w sumie kilkudziesięciu artystów, którzy zareagowali na apel organizatorów. Zgłosili się m.in. muzycy z Żytomierza, Kijowa, Lwowa, Odessy, a także z różnych miast w Polsce, prezentując całe spektrum gatunków muzycznych. Podczas muzycznej manifestacji odczytywano też zapiski z trwającej wojny. – Dostaliśmy wiele świadectw od osób z Ukrainy i z Polski, w różnym wieku – wskazywał reżyser Krzysztof Popiołek.

Wydarzenie przygotowali wspólnie Świdnicki Ośrodek Kultury, parafia ewangelicko-augsburska, Stowarzyszenie Animatorów Forum Kraków, Społeczna Rada Kultury Dolnego Śląska, Fundacja Dobrych Czasów, Otwarta Akademia Kultury z Dniepru.

/mn/

fot. Dariusz Nowaczyński, mn

Poprzedni artykułCzym powinna charakteryzować się trwała tkanina obiciowa?
Następny artykułWszystko, co powinnaś wiedzieć o wieczorze panieńskim