Strona główna 0_Slider 231 lat od uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystości w powiecie świdnickim

231 lat od uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystości w powiecie świdnickim [PROGRAM]

0

Dzisiaj mija 231 lat od uchwalenia dokumentu, który nie ocalił Polski przed 123-letnią niewolą, ale stał się powodem do dumy. Po spowodowanych pandemią dwóch latach przerwy znów będzie można uczestniczyć w okolicznościowych wydarzeniach z okazji tej rocznicy.

Konstytucja 3 Maja została uchwalona 3 maja 1791 roku i była ustawą regulującą ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była pierwszą w Europie i drugą na świecie, po konstytucji amerykańskiej z 1787 r., nowoczesną, spisaną konstytucją. Została zaprojektowana po to, by zlikwidować obecne od dawna wady systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów i jej złotej wolności. Była ostatnią próbą zreformowania kraju i ocalenia go przed rozbiorami. Przetrwała tylko 14 miesięcy, a Polska straciła wolność na 123 lata. Niemal natychmiast po odzyskaniu niepodległości, w 1919 roku, 3 maja został ustanowiony świętem państwowym. Zdelegalizowane przez Niemców podczas okupacji, a później przez socjalistyczne władze Polski w 1951 roku święto swoją rangę odzyskało w 1990 roku.

Święto Narodowe Trzeciego Maja w Świdnicy (wtorek, 3 maja)

Świdnickie obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja odbędą się na Osiedlu Młodych. O godzinie 11.50 przewidziano zbiórkę pocztów sztandarowych na placu przed kościołem pw. NMP Królowej Polski. O godz. 12.00 rozpocznie się wystąpienie okolicznościowe prezydent Świdnicy. Program artystyczny „Maj – rocznica pięknych serc!” zaprezentują następnie zespoły Krąg i Mokrzeszów. Po jego zakończeniu, o godz. 12.30 rozpocznie się msza święta w kościele pw. NMP Królowej Polski.

Święto Konstytucji 3 Maja w Żarowie (wtorek, 3 maja)

Burmistrz Żarowa Leszek Michalak, przewodniczący Rady Miejskiej Roman Konieczny i Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie zapraszają na oficjalne uroczystości upamiętniające 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja rozpoczną się mszą świętą w intencji Ojczyzny o godz. 12.00 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarowie. Ceremonia składania wieńców i kwiatów będzie miała miejsce pod pomnikiem Pomnikiem Pamięci Narodowej w Żarowie.

Koncert muzyki patriotycznej w Jaworzynie Śląskiej (wtorek, 3 maja)

Polska skrzypaczka YLO Violin i włoski tenor Sergio Bettas zaprezentują najpiękniejsze utwory muzyki patriotycznej, sakralnej i filmowej. Artyści wystąpią w kościele parafialnym pw. św. Józefa Oblubieńca N.M.P. w Jaworzynie Śląskiej we wtorek 3 maja. Rozpoczęcie koncertu planowane jest na godzinę 12.00, po mszy świętej. Wstęp wolny.

YLO Violin, czyli Ilona Perz-Golka, to utalentowana polska skrzypaczka i kompozytorka – urzeka publiczność swoją muzyką, wdziękiem i talentem. Jest absolwentką Akademii Muzycznej we Wrocławiu na Wydziale Instrumentalnym, a także Konserwatorium w Holandii. W 2008 roku rozpoczęła swą przygodę ze skrzypcami elektrycznymi, grając muzykę rozrywkową i współpracując ze znanymi kompozytorami. Występowała na całym świecie. W 2020 roku, wraz z promocją swej pierwszej płyty „Timeless”, można było ją usłyszeć na największych scenach w kraju i za granicą oraz transmisjach internetowych, telewizyjnych i radiowych w nowatorskim projekcie muzycznym „YLO Violin Symfonicznie”. W marcu tego roku została wyróżniona prestiżową nagrodą dla „wybitnej skrzypaczki i dobroczyńcy roku” w konkursie Polish Businesswomen Awards magazynu „Businesswoman & Life”.

Sergio Bettas to włoski tenor, urodzony w Ferrarze we Włoszech. Muzyka od zawsze wypełniała jego życie. Zaczynał od gry na instrumentach. Pasję do śpiewu odkrył w sobie nieco później. Jest absolwentem Konserwatorium Sztuki Śpiewu w Ferrarze (Conservatorio Statale di Musica Girolamo Frescobaldi di Ferrara). Swój warsztat wokalny doskonalił również u znanego włoskiego śpiewaka operowego Nazzareno Antinori’ego. Swoją drogę zawodową rozpoczął w Teatro Regio w Parmie. Debiutował w 2006 roku rolą Manrico w Trubadurze Verdiego. W 2008 roku przyjechał do Polski i podjął współpracę z Teatrem Wielkim w Warszawie. Na deskach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej występował w klasykach operowych takich jak: Aida, Traviata, Otello, Halka, Straszny Dwór czy Madame Butterfly.

3 maja 2022 – obchody Święta Konstytucji Trzeciego Maja w Strzegomiu

  • godz. 10:30 – Kościół Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej z Góry Karmel; msza św. za Ojczyznę z udziałem ks. biskupa Adama Bałabucha oraz władz samorządowych. We mszy św. uczestniczyć będzie m.in. Kompania Honorowa 10. Wrocławskiego Pułku Dowodzenia;
  • godz. 11:50 – Uroczysty apel pamięci i salwa honorowa; skwer przy pomniku 1050. rocznicy Chrztu Polski (skrzyżowanie ulic Świdnickiej i Kasztelańskiej), złożenie wiązanek i odpalenie zniczy;
  • godz. 15:00 – Uroczyste otwarcie Fortu Gaj (ul. Niepodległości) – Piknik Majowy; w programie: wspólne grillowanie, prezentacje amatorskich grup artystycznych, strefa dla dzieci (gry i zabawy z animatorem) i konkursy z nagrodami;
  • godz. 16:00 – Fort Gaj – Koncert Zespołu Kameralnego z Dolnego Śląska (Sylwia Waindok – flet, Anna Mondry – waltornia, Kamil Grabowski – fortepian);
  • Fort Gaj – Koncert pt. „Raduje się serce, raduje się dusza” (Jacek Szymański – tenor, Dariusz S. Wójcik – bas, Piotr Łukaszczyk – fortepian).

Święto Konstytucji 3 Maja w Świebodzicach

Mszą Świętą w intencji Ojczyzny uczcimy Święto Konstytucji 3 maja. Odprawiona zostanie ona we wtorek o godzinie 12:00 w Parafii św. Mikołaja. Po nabożeństwie program artystyczny zaprezentuje Zespół Śpiewaczo-Taneczny Świebodziczanie pod przewodnictwem Aleksandra Jermakowa.

/red./

Poprzedni artykułNowe mieszkania powstaną na osiedlu „RAJSKA JABŁOŃ”. Deweloper już zagospodarowuje spory teren w centrum Żarowa
Następny artykułMultisensoryczna wystawa VAN GOGHA zachwyca widzów we Wrocławiu! Zanurz się w świecie obrazów!