Fundacja Inicjatywa B oraz Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Żarowie zapraszają na „Dzień Kulmiza”, który w formie wydarzenia artystyczno-edukacyjnego zostanie zorganizowany 17 maja 2022 roku w patio żarowskiej „podstawówki”.

W 213. rocznicę urodzin ojca żarowskiego przemysłu – Carla Friedricha von Kulmiza, Fundacja Inicjatywa B we współpracy z Szkołą Podstawową w Żarowie zaproszą uczniów klas 5, 6, 7 i 8 do uczestnictwa w ciekawych prezentacjach, happeningu i warsztatach, które dopełnią ekspozycje związane z życiem i działalnością C. Kulmiza.
17 maja uczestnicy wydarzenia wezmą udział w happeningu, który „oprowadzi” uczniów SP po przestrzeni miejskiej Żarowe, która bogata jest w konteksty kulmizowskie. – Uczestnicy happeningu w towarzystwie pedagogów odwiedzą dwa murale nawiązujące swoim motywem do żarowskiego przemysłu, odwiedzą zrewitalizowany w ubiegłym roku skwer im. Carla Kulmiza oraz posłuchają o „dziełach” Kulmiza – dodaje Tomasz Nycz.
W ramach wydarzenie organizatorzy przygotowali także warsztaty manualne, w ramach których zorganizowane grupy uczniów stworzą unikalne magnesy inspirowane ponad 100-letnimi cegłami szamotowymi z odciskami firmy C. Kulmiz.
– Cegły zostaną wyprodukowane za pomocą fundacyjnych drukarek 3D. Pokażemy uczestnikom projektu jak wygląda proces tworzenia takich elementów od momentu projektowania modelu w programie komputerowym, po jego efekt końcowy – wyjaśnia Tomasz Nycz
Poza warsztatami i prezentacjami jakie przygotowano na „Dzień Kulmiza” osoby biorące w nim udział będą mogły spróbować swoich sił w grach edukacyjnych, zobaczą zbiory „Biblioteki Dziedzictwa Ziemi Żarowskiej” oraz pogłębią swoją wiedzę na temat C. Kulmiza dzięki różnym formom animacyjnym.
Organizatorzy: Fundacja Inicjatywa B, Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Żarowie. Druk materiałów promocyjnych i organizacyjnych: Agencja Reklamowa Geospace. Wydarzenie ma formę zamkniętą i dedykowane jest dla uczniów Szkoły Podstawowej w Żarowie.
/informacja nadesłana/
![Świąteczny czar w III LO – Biesiada Wigilijna pełna kolęd [FOTO/VIDEO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/12/Biesiada-Wigilijna-w-III-LO-18-12-2025-10-238x178.jpg)

![To nie był zwykły koncert świąteczny w Świdnicy. Amerykańscy żołnierze zagrali z rozmachem [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/12/koncert-swiateczny-Zespol-i-Chor-Armii-USA-w-Europie-i-Afryce-17-12-25-Swidnica-76-238x178.jpg)
![Pożar samochodu dostawczego w Strzegomiu [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/12/pozar-samochodu-fot.-OSP-Strzegom-2-100x75.jpg)


![Ciężarówka utknęła pod wiaduktem w Strzegomiu [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/12/IMG-20251219-WA0005-100x75.jpg)

![Coraz bliżej święta… Zrób zdjęcie świątecznej choinki i wygraj prezenty [KONKURS]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2023/12/bombki-choinka-swieta-2020-fot.-Dariusz-Nowaczynski-2-100x75.jpg)
![Kto wygrał zaproszenia na świąteczny koncert zespołu i chóru Armii USA w Świdnicy? [ROZWIĄZANIE KONKURSU]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2023/04/Orkiestra-Sil-Powietrznych-Stanow-Zjednoczonych-w-Europie-21-04-2023-Swidnica-5-100x75.jpg)