Strona główna Wydarzenia Świdnica Ze świdnickiego Kręgu do Mazowsza!

Ze świdnickiego Kręgu do Mazowsza!

0

„Super wiadomość tancerka ZTNiE „Krąg” Patrycja Pielech dostała się do Mazowsza” – poinformował dzisiaj Świdnicki Ośrodek Kultury. To ogromne wyróżnienie. Państwowy Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze” jest ikoną polskiej kultury.

Fot. udostępnione przez Świdnicki Ośrodek Kultury

Zespół założył prof. Tadeusz Sygietyński, a oficjalnym dekretem powołał go w 1948 roku minister kultury i sztuki. Jednak idea zespołu powstała na długo przed tym. Tadeusz Sygietyński – kompozytor i miłośnik folkloru oraz Mira Zimińska-Sygietyńska – jedna z najbardziej znanych przedwojennych warszawskich aktorek, przyrzekali sobie w ruinach bombardowanej Warszawy, że jeśli przeżyją wojnę, założą zespół. O ile dla aktorki filmowej i kabaretowej dziedzina wydawała się odległa, o tyle dla Tadeusza była realizacją dawnych marzeń.*

Chór „Mazowsza” podczas występu w świdnickim Kościele Pokoju.

Mazowsze, w skład którego wchodzą balet, chór i orkiestra symfoniczna prezentuje utwory i tańce z 39 regionów etnograficznych Polski i świata. Zespół stał się ambasadorem Polski. Gościł również w Świdnicy. W balecie „Mazowsza” występowała także świdniczanka Leokadia Kasprzycka, nauczycielka języka angielskiego, poetka, malarka.

Patrycja Pielech, mieszkanka Boleścina w gminie Świdnica, do „Mazowsza” trafia ze znakomitego świdnickiego zespołu „Krąg”, którego historia ma już prawie 50 lat, a jego choreografami są Maria Skiślewicz i Wojciech Skiślewicz.

/red./
*wikipedia

Poprzedni artykułDwa okazałe zwycięstwa i zasłużony, końcowy triumf [FOTO]
Następny artykułZnamy wielkich mistrzów 50. Rajdu Świdnickiego-Krause! Podkręcili tempo i odwrócili karty w samej końcówce imprezy!