Strona główna 0_Slider Przyjaźń i integracja. Świdnickie przedszkole „Słoneczko” świętowało 40-lecie

Przyjaźń i integracja. Świdnickie przedszkole „Słoneczko” świętowało 40-lecie [FOTO]

0

– Dzieci są solą naszego przedszkola – podkreślała dyrektor Małgorzata Anklewicz, witając w środowy wieczór na uroczystości jubileuszu 40-lecia Miejskiego Przedszkola Integracyjnego nr 16 w Świdnicy. Sala teatralna pękała w szwach! Ten wyjątkowy dzień był bardzo ważny nie tylko dla obecnych podopiecznych przedszkola, ale także dla wielu absolwentów. Na wszystkich czekał wzruszający pokaz i talentów, i wartości, jakie są podstawą opieki i wychowania w „Słoneczku”.

Budynek przy ul. Marcinkowskiego, kiedyś Findera, został oddany do użytku ponad 40 lat temu, przypomniała Małgorzata Anklewicz. – Dzisiaj chcę wspomnieć wszystkie dzieci, które od 1981 roku tworzyły i tworzą miejsce, nazywane „Słoneczkiem. To również niektórzy z państwa, to wasza historia, odkrywana na zdjęciach, nagraniach, we wspomnieniach rodziców i dziadków – zwróciła się do widzów i podkreślała, że dziś historię piszą obecne przedszkolaki. Wspomniała o ogromnej roli rodziców, nauczycieli i pracowników, dziękując wszystkim w codzienne zaangażowanie, a także pomoc przy jubileuszowej uroczystości. W imieniu rodziców nauczycielom i pracownikom dziękowała Marta Hamdy.

Przedszkole przez czterdzieści lat miało tylko trzy dyrektorki. Pierwszą była Leokadia Czajkowska. Kolejna, piastująca tę funkcję przez wiele lat, Alicja Żywicka. – Dostrzegła konieczność i wartość integracji, przekonała do tej idei swoich współpracowników, władze miasta i zostawiła po sobie świetnie funkcjonujące przedszkole integracyjne z grupami specjalnymi – mówiła Małgorzata Anklewicz. W przedszkolu jest sześć grup. Cztery mają charakter integracyjny i tu na 20 wychowanków pięcioro to dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Dwie grupy zostały stworzone dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, a w każdej jest czworo maluchów. Przedszkole na co dzień nie tylko promuje, ale wciela w życie wartości, które stały się myślą przewodnią jubileuszowej uroczystości. Szacunek, empatia, dobro, zrozumienie, przyjaźń, szczerość i uczciwość – o tym mówiły dzieci ze sceny i wiedziały, o czym mówią.

Podczas jubileuszu każde dziecko miało możliwość, by się zaprezentować. Nauczycielkę Elżbietę Krakowińską w prowadzeniu uroczystości wspierali Weronika i Mikołaj, a połączone siły wszystkich przedszkolnych grup przygotowały pokazy taneczne i muzyczne. Tak jak na co dzień, i podczas jubileuszu najważniejsza była współpraca starszych z młodszymi. Wzruszała uważność 5-6 latków dla maluchów. Dzięki takiemu współdziałaniu oraz ogromnej cierpliwości nauczycieli pokaz wypadł znakomicie!Na zakończenie tej części przedszkolaki, wspierane przez publiczność, z wielką werwą zaśpiewały hymn przedszkola.

Wielkie brawa otrzymali także rodzice, którzy wystąpili w dwóch tańcach – mamy z synami i ojcowie z córkami.

Przedszkole pochwaliło się swoimi absolwentami. Ogromne brawa otrzymał Rafał Biros, najmłodszy na świecie odkrywca komety, zachwycił pokaz umiejętności grupy Teakwon-do Tiger, wzruszył koncert przygotowany przez niegdyś przedszkolaków, a dziś uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia im. Ludomira Różyckiego w Świdnicy.

– Chcemy odpowiadać na potrzeby dzieci i rodziców, chcemy odpowiadać na potrzeby naszych czasów. To bardzo odpowiedzialne grono przyjaciół, którzy od 40 lat nam w tym pomagają – podkreślała Małgorzata Anklewicz, dedykując jubileuszowy koncert wszystkim, których los zetknął ze „Słoneczkiem”.

Agnieszka Szymkiewicz
fot. Dariusz Nowaczyński
Zdjęcie Małgorzaty Anklewicz i Alicji Żywickiej udostępnione przez dyrektora wydziału edukacji UM Tadeusza Niedzielskiego

Poprzedni artykułTOP 5 najpiękniejszych plaż na Sardynii na wakacje
Następny artykułGdzie szukać dotacji na wymianę pieca?