Strona główna Wydarzenia Świdnica Powstaje piąta klasa przygotowawcza dla młodzieży z Ukrainy

Powstaje piąta klasa przygotowawcza dla młodzieży z Ukrainy

0

Świdnickie starostwo powiatowe podjęło decyzję o utworzeniu kolejnego oddziału przygotowawczego dla młodzieży z Ukrainy. Powstanie on w Zespole Szkół nr 1 w Świdnicy – VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi.

Oddział przygotowawczy to specjalna forma kształcenia dla obcokrajowców, którzy w ogóle nie władają językiem polskim. Program nauczania w oddziale przygotowawczym będzie opierał się na ramowych planach nauczania i podstawie programowej kształcenia w czteroletnim liceum ogólnokształcącym. Dla wszystkich uczniów przewidziane są osobne godziny języka polskiego jako języka obcego. Naukę w oddziale przygotowawczym mogą rozpocząć uczniowie z Ukrainy, którzy mają ukończone co najmniej 8 lat nauki szkolnej w systemie edukacji Ukrainy. Zajęcia edukacyjne w oddziale przygotowawczym prowadzone są w języku polskim. Oddział taki objęty jest opieką osoby władającej biegle językiem ukraińskim, która w trakcie lekcji służy pomocą nauczycielom polskim.

Każdy uczeń oddziału przygotowawczego zostanie do niego zakwalifikowany przez zespół kwalifikujący, a o ostatecznym przyjęciu do oddziału decydować będzie dyrektor szkoły. Młodzież z Ukrainy, która włada choć trochę językiem polskim, powinna starać się o przyjęcie w pozostałych szkołach prowadzonych przez Powiat Świdnicki, gdzie również zostaną oni objęci stosowną opieką i dodatkowymi zajęciami z języka polskiego.

Do tej pory klasy przygotowawcze funkcjonowały w III Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Świdnicy, I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza w Świdnicy, Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Strzegomiu oraz II Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Banacha w Świdnicy.

Od 4 kwietnia oddział przygotowawczy powstanie w Zespole Szkół nr 1 w Świdnicy – VI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi w Świdnicy (ul. Budowlana 7-9, tel. +48 74 852 07 00, [email protected]).

/Starostwo Powiatowe w Świdnicy, opr. mn/

fot. Zespół Szkół nr 1 w Świdnicy

Poprzedni artykułRusza wielka wymiana ulicznego oświetlenia. Prace pochłoną ponad milion złotych
Następny artykułNa tropie śladów i świadectw historii. Pierwsze w powiecie stowarzyszenie eksploratorów i poszukiwaczy [FOTO]