Strona główna 0_Slider Na tropie śladów i świadectw historii. Pierwsze w powiecie stowarzyszenie eksploratorów i...

Na tropie śladów i świadectw historii. Pierwsze w powiecie stowarzyszenie eksploratorów i poszukiwaczy [FOTO]

0

Na terenie powiatu świdnickiego powstało pierwsze stowarzyszenie grupujące eksploratorów i poszukiwaczy – Żarowskie Stowarzyszenie Historyczno-Poszukiwawcze „Aureus”. – Z chwilą założenia stowarzyszenia było nas 16 osób, w tym 10 członków założycieli, w chwili obecnej już spływają mailowo kolejne wypełnione deklaracje członkowskie – informuje Bogdan Mucha, prezes nowego stowarzyszenia.

W sobotę, 2 kwietnia w siedzibie Żarowskiej Izby Historycznej odbyło się zebranie założycielskie. Spośród 16 przybyłych na nie osób wyłoniono zgodnie ze statutem dziesięcioosobowy zarząd w składzie: Bogdan Mucha (szef ŻIH), który został wybrany prezesem stowarzyszenia, Karol Szponarski (wiceprezes) oraz Rafał Cyganek, Waldemar Wróbel, Damian Seremet, Mariusz Wietecki, Andrzej Dąbrowski, Paweł Siczek, Grzegorz Dutka i Andrzej Dobkiewicz – redaktor naczelny Świdnickiego Portalu Historycznego.

Głównym celem statutowym stowarzyszenia jest m.in. podejmowanie zgodnej z prawem, zorganizowanej działalności eksploracyjnej, mającej na celu ochronę różnorakich śladów i świadectw historii regionów i kraju, połączonej z informacją i upublicznieniem efektów tej działalności. Nie zapominamy także o działalności edukacyjnej. Chcemy wciągnąć w naszą działalność również młodsze pokolenie, zainteresować ją przeszłością ziemi na której żyją i mieszkają. Uważamy, że praktyczne spotkania z historią w terenie nieść będą także duży ładunek edukacyjno-wychowawczy. Takie działania są już zresztą podejmowane z inicjatywy Żarowskiej Izby Historycznej, działalność stowarzyszenia będzie na pewno ich cennym uzupełnieniem – mówi prezes stowarzyszenia Bogdan Mucha.

W zebraniu założycielskim udział wzięli mieszkańcy powiatów świdnickiego, wałbrzyskiego i wrocławskiego. – To, że nasi członkowie wywodzą się z różnych środowisk i miast, mają różne kontakty, a także wiedzę na wielu płaszczyznach, z pewnością działać będzie na korzyść stowarzyszenia przy realizacji zadań, których się podejmiemy. To kapitał, którego na pewno nie zmarnujemy i który daje dużą nadzieję na wszechstronny rozwój stowarzyszenia. Liczymy na to, że dołączą do nas kolejne osoby, interesujące się historią i przeszłością nie tylko powiatu świdnickiego, ale i całego regionu – dodaje Mucha.

A co oznacza nazwa stowarzyszenia? Aureus był złotą monetą bitą w starożytnym Rzymie, po raz pierwszy w czasie konsulatu Sulli na przełomie lat 84/83 p.n.e. Następnie emitowany przez Pompejusza (71 r. p.n.e.) i Juliusza Cezara (48/47 r. p.n.e.). Moneta była używana od I w. p.n.e. do ok. 309 r. n.e., kiedy to została wyparta przez złotego solida (3,89 g, odpowiadał 1/72 funta złota), wprowadzonego przez cesarza Konstantyna I (306-337 r. n.e.). Taka właśnie złota moneta przerobiona na zawieszkę (przedziurkowana i z dorobionym uszkiem) została odnaleziona w 1860 roku w okolicy Góry Pyszczyńskiej w gminie Żarów.

Zainteresowani powstałym stowarzyszeni są o kontakt na e-mail: [email protected]. Kontakt można nawiązać także poprzez fanpage na Facebooku. Medialnym patronem stowarzyszenia został Świdnicki Portal Historyczny. – Będziemy zamieszczać relacje z wypraw eksploracyjnych i informować o podejmowanych przez Żarowskie Stowarzyszenie Historyczno-Poszukiwawcze „Aureus” inicjatywach – zapowiada Andrzej Dobkiewicz.

/Świdnicki Portal Historyczny, opr. mn/

fot. Żarowskie Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne „Aureus”, ŚPH

Poprzedni artykułPowstaje piąta klasa przygotowawcza dla młodzieży z Ukrainy
Następny artykułRozpoczyna się przebudowa ulicy Przechodniej