Strona główna 0_Slider Ponad 10 lat słodkich zapowiedzi z gorzkim finałem. Jest ostateczna decyzja w...

Ponad 10 lat słodkich zapowiedzi z gorzkim finałem. Jest ostateczna decyzja w sprawie budowy świdnickiej fabryki czekolady

0

Spółka Lotte Wedel wycofała się z planów budowy fabryki słodyczy w Świdnicy. Zajmujący się produkcją słodyczy koncern nosił się z takim zamiarem już od 2011 roku, jednak do realizacji inwestycji ostatecznie nie doszło. Firma właśnie potwierdziła informację o sprzedaży działki znajdującej się na terenie świdnickiej podstrefy ekonomicznej.

Czekoladowy dzik podarowany władzom Świdnicy przez koncern Lotte Wedel w 2011 roku

W 2011 roku spółka Lotte Wedel nabyła 22-hektarowy teren przy ulicy Kazimierza Wielkiego, na którym miały powstać dwie fabryki słodyczy, a także otrzymała zezwolenie na prowadzenie działalności w specjalnej strefie ekonomicznej. Dokument wręczano podczas uroczystości w Muzeum Dawnego Kupiectwa, podczas której władze miasta otrzymały w prezencie imponującego dzika z czekolady. Radości z przypieczętowania pierwszego etapu negocjacji z inwestorem nie krył ówczesny prezydent Świdnicy. – Ta chwila nadeszła w szczególnym momencie, gdy świat i Europa płaczą w obliczu kryzysu i załamują ręce. U nas powiało optymizmem, który ma podwójnie słodki smak – mówił Wojciech Murdzek. Planowano, że pierwsza fabryka powstanie w 2013 roku. Nieoficjalnie mówiło się, że koncern mógłby zatrudnić nawet 500 pracowników.

Sprawy przybrały jednak niekorzystny obrót w roku 2012. Przyniósł on znaczne straty w udziałach Lotte na europejskim rynku. Wtedy też koncern zrezygnował z ubiegania się o unijną dotację na budowę zakładów. W lipcu 2015 roku japońsko-koreański konglomerat stracił zezwolenie na działalność w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. – Lotte Wedel nie zrezygnowało z budowy fabryki, a jedynie odroczyło w czasie prace nad tą inwestycją. Wygaśnięcie terminu zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej w ramach WSSE „Invest-Park” nie wyklucza budowy fabryki w przyszłości. Kwestie szczegółowego planu oraz zatrudnienia wciąż są analizowane i kiedy uznamy to za właściwe rozpoczniemy inwestycję – wskazywała wówczas Magdalena Kołodziejska, rzecznik Lotte Wedel.

W grudniu 2018 roku raz jeszcze pojawiła się nadzieja na powrót do pomysłu budowy zakładu na terenie Świdnicy. Właśnie wtedy Lotte Wedel zatwierdziło plan inwestycyjny na lata 2019-2021, w którym zamiast wcześniej planowanych 200 milionów, koncern zapowiedział przeznaczenie na inwestycje aż 300 mln złotych. – Tak wysoki budżet związany jest z powiększeniem powierzchni produkcyjnej, wstawieniem nowych linii oraz automatyzacją i robotyzacją produkcji. (…) Moce produkcyjne wykorzystujemy już prawie w całości, co w tym roku ograniczyło nasz wzrost – sprzedaż mogła być większa, ale nie byliśmy w stanie więcej wyprodukować – mówił Maciej Herman, dyrektor zarządzający Lotte Wedel. Przyznał przy tym, że kończą się możliwości dalszego powiększania należącego do spółki zakładu na warszawskiej Pradze, wobec czego rozważana miała być możliwość powrotu do pomysłu budowy lub zakupu drugiej fabryki.

Zaledwie miesiąc później, w styczniu 2019 roku poinformowano jednak, że rozważana jest nie tyle budowa zakładu w Świdnicy, co sprzedaż działki znajdującej się na terenie świdnickiej podstrefy. – Możliwość rezygnacji z inwestycji na Dolnym Śląsku wynika ze strategii rozwoju firmy, która skupia się przede wszystkim na rozbudowie i modernizacji istniejącego zakładu na warszawskiej Pradze. Trwające obecnie inwestycje uwzględniają obszar produkcyjno-magazynowy i mają na celu zwiększenie możliwości produkcyjnych fabryki przy ul. Zamoyskiego 28/30 w Warszawie. Zakończenie modernizacji zakładu planowane jest na 2021 rok. Do tego czasu firma badać będzie również inne potencjalne lokalizacje i kierunki rozwoju w najbliższych okolicach Warszawy – wyjaśniała Aleksandra Kusz vel Sobczuk, kierownik komunikacji korporacyjnej w spółce Lotte Wedel.

Wiadomość o ostatecznej rezygnacji ze świdnickiej inwestycji nadeszła pod koniec kwietnia 2022 roku. – Firma Lotte Wedel potwierdza informację dotyczącą sprzedaży gruntu w Świdnicy – działki zakupionej w 2011 roku, będącej częścią Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Invest-Park. Firma, po przeanalizowaniu ofert potencjalnych nabywców, z jednym pod koniec 2021 roku sfinalizowała transakcję. Decyzja o sprzedaży gruntu wynika ze strategii rozwoju, która skupia się na rozbudowie i modernizacji istniejącego zakładu przy ul. Zamoyskiego 28/30 w Warszawie. Trwające obecnie inwestycje uwzględniają obszar produkcyjno-magazynowy i mają na celu zwiększenie możliwości produkcyjnych warszawskiej fabryki – przekazała Patrycja Zaborek-Szczerba z biura prasowego firmy.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułŚmiertelny wypadek na „trzydziestce piątce”. Zginął 71-letni motocyklista
Następny artykułRywale odjechali w drugiej części gry