Strona główna 0_Slider Nowe miejsca parkingowe na Osiedlu Młodych? Po latach przepychanek szansa na współpracę

Nowe miejsca parkingowe na Osiedlu Młodych? Po latach przepychanek szansa na współpracę

0

Władze miasta oraz Spółdzielni Mieszkaniowej prowadzą rozmowy w sprawie rozwiązania problemu braku miejsc parkingowych na Osiedlu Młodych. W związku z deficytem występującym na największym świdnickim osiedlu mieszkaniowym obie strony zaproponowały realizację parkingowych inwestycji przy ulicach Marcinkowskiego i Waryńskiego, a także przy placu Piłsudskiego.

Na występujący od lat deficyt miejsc parkingowych na terenie miasta, w tym na największym świdnickim osiedlu, regularnie zwracają uwagę mieszkańcy oraz samorządowcy, usiłujący nakłonić władze Świdnicy do podjęcia działań. – Problemy z parkowaniem na Osiedlu Młodych są nam bardzo dobrze znane. Z roku na rok tworzymy nowe miejsca parkingowe. W 2021 roku udało się zakończyć budowę parkingu u zbiegu ulic K. Marcinkowskiego i kard. S. Wyszyńskiego. Niestety, ale dostępność gruntów gminnych, które można przeznaczyć na budowę parkingów jest mocno ograniczona. Większość terenów możliwych do zagospodarowania na cele parkingowe zostało już wykorzystanych – wskazywała prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska w odpowiedzi udzielonej na zapytanie jednego z miejskich radnych.

Zaznaczała przy tym, że tereny, które mogłyby zostać przeznaczone na cele parkingowe należą do m.in. Spółdzielni Mieszkaniowej. – Wstępne rozmowy w sprawie trudnej sytuacji parkingowej na Osiedlu Młodych z władzami spółdzielni już się odbyły. Będziemy się starali wypracować model współpracy i w przyszłości wspólnie realizować inwestycje, nie tylko parkingowe. Mamy nadzieję, że uda się dojść do porozumienia i w przyszłości liczba miejsc do parkowania na tym największym świdnickim osiedlu mieszkaniowym się zwiększy – podkreślała prezydent Świdnicy.

Niedawno poinformowano o przebiegu rozmów między spółdzielnią a miastem, a także o poczynionych ustaleniach. – Spotkanie z władzami Spółdzielni Mieszkaniowej w Świdnicy dotyczyło przede wszystkim problemów parkingowych na Osiedlu Młodych. Obie strony przedstawiły propozycje realizacji parkingów i zadeklarowały chęć współpracy – twierdzi Moskal-Słaniewska. – Gmina Miasto Świdnica oznajmiła, że w pierwszej kolejności będzie realizować zadania, dla których ma gotowe dokumentacje techniczne tj. zatokę i parking przy ul. Karola Marcinkowskiego. Spółdzielnia Mieszkaniowa wyraziła chęć realizacji parkingów przy pl. Piłsudskiego i ul. Waryńskiego. Na budowę tych parkingów jednak muszą się zgodzić mieszkańcy spółdzielni, dlatego też w pierwszej kolejności zostanie rozesłana ankieta. Od wyników tej ankiety zależeć będzie czy rozpoczną się prace projektowe – dodaje. Mieszkańcy będą pytani o to, czy są za tym, aby część terenów zielonych przeznaczyć pod lokalizację nowych miejsc parkingowych.

O planowanych inwestycjach parkingowych przy ulicy Marcinkowskiego już wcześniej informowały władze miasta. Plany te są jednak uzależnione od wygospodarowania stosownych środków w budżecie miasta. – Chcielibyśmy w roku bieżącym zrealizować jedną z gotowych dokumentacji na budowę miejsc do parkowania. Zaprojektowana jest zatoka postojowa wzdłuż ul. Marcinkowskiego na wysokości Szkoły Podstawowej nr 4 i parking pomiędzy ul. Waryńskiego i Marcinkowskiego koło Miejskiego Przedszkola Integracyjnego nr 16. Ze względu na trudną sytuację gospodarczą środki na ten cel nie zostały ujęte w budżecie, jednak będziemy się starali choćby w części zrealizować jedną z inwestycji – deklarowała w styczniu prezydent Świdnicy.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułDobra zabawa i pomoc. Już w niedzielę festyn policyjny
Następny artykułZagrają o zwycięstwo i atrakcyjne nagrody w turnieju Sudety Cup