Strona główna 0_Slider Mieszkańcy 10 wsi wysprzątali brzegi Bystrzycy i Piławy

Mieszkańcy 10 wsi wysprzątali brzegi Bystrzycy i Piławy

0

Takiego odzewu Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Śmiałowice nie spodziewało się. Z okazji Dnia Ziemi społecznicy zaprosili do wysprzątania brzegów Bystrzycy przy przystani kajakowej, a akcja rozrosła się na dwie rzeki, dwa powiaty, cztery gminy i 10 miejscowości.

Przepływająca przez Świdnicę Bystrzyca jest doskonale znana amatorom spacerów i spływów kajakowych. Tam, gdzie koryto jest nieuregulowane, zachwyca meandrami, wartkim nurtem i dzikimi brzegami. Część rzeki płynie przez Park Krajobrazowy „Dolina Bystrzycy”, obejmujący obszar od Kraskowa po Wrocław, ale Bystrzyca nadaje się do spływów już od Wiśniowej. I to z myślą o swojej wsi do zbudowania przystani dążyli społecznicy ze Śmiałowic.

Rzeka jest piękna, ale niestety, do wody i na brzegi trafia mnóstwo odpadów. Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Śmiałowice postanowiło wykorzystać przypadający na 22 kwietnia Dzień Ziemi i zaprosić do wspólnej akcji porządkowej pod hasłem „Czysta Bystrzyca”. Akcja tak spodobała się sąsiadom śmiałowiczan, że w piatek i sobotę do pracy ruszyli społecznicy w aż 10 miejscowościach (Wilkowie, Niegoszowie, Wiśniowej, Wierzbnej, Pankowie, Gołaszycach, Śmiałowicach, Kraskowie Siedlimowicach i Domanicach) z 4 gmin i dwóch powiatów. Przy okazji porządki objęły też rzekę Piławę, a w sprzątanie zaangażowali się mieszkańcy, rady sołeckie, strażacy z OSP i radni. Uczestników było około stu. – Wszystkim jesteśmy bardzo wdzięczni i zgodnie z obietnicą każdy otrzyma voucher na spływ kajakiem – zapowiada Lucyna Szpilakowska ze stowarzyszenia. Zebrane odpady za darmo odbierze Zakład Oczyszczania Miasta w Świdnicy.

W tym sezonie stowarzyszenie chce uruchomić spływy dla wszystkich zainteresowanych. Na razie nie ma jeszcze konkretnego terminu, ale właśnie z drukarni odebrany został przewodnik „Kajakiem po Bystrzycy”, w który będzie się można zaopatrzyć wraz z uruchomieniem sezonu na przystani w Śmiałowicach.

Śmiałowice:

Wilków:

Panków (na zdjęciu także śmieci z Wierzbnej):

Wierzbna:

Domanice:

Zdjęcia udostępnione na profilach Grażyny Mosakowskiej, Zuzanny Urbanik i sołectw.

Poprzedni artykułZwiększona wydajność spawania dzięki celom spawalniczym
Następny artykułMaszyna sprzątająca – oto powody, dla których warto ją mieć