Strona główna 0_Slider Dał się nabrać na niedopłatę. Podał oszustowi wszystko na tacy

Dał się nabrać na niedopłatę. Podał oszustowi wszystko na tacy

0

Zamiast niespełna 5 złotych, stracił 5 tysięcy. Mimo wielu ostrzeżeń jeden z mieszkańców powiatu świdnickiego na serio potraktował sms o niedopłacie za prąd, kliknął w link i podał oszustowi wszystkie kody dostępu do swojego konta.

W ostatnim czasie internetowi oszuści coraz chętniej podszywają się pod firmy kurierskie ale też dostawców prądu czy gazu i informują o niewielkiej zaległości w spłacie. Kiedy nie zachowamy ostrożności podczas internetowych transakcji szybko możemy stać się ich ofiarą. W wiadomości przesłanej od oszusta zawsze podany jest link, który przekierowuje potencjalną ofiarę na stronę łudząco podobną do strony banku bądź operatora płatności, gdzie nieświadoma osoba wprowadza wrażliwe dane dotyczące konta takie jak login czy hasło i umożliwia tym samym przechwycenie tych danych przez oszustów – przypomina metody oszustów oficer prasowy świdnickiej policji Magdalena Ząbek.

Właśnie w takiej sytuacji znalazł się 67-letni mieszkaniec powiatu świdnickiego, który chcąc uregulować niedopłatę kilku złotych stracił kilka tysięcy. W tym przypadku chodziło o uregulowanie należności za prąd. Poszkodowany otrzymał sms-a o niedopłacie. W grę wchodziła kwota 4,27 zł. Dodatkowo w wiadomości zawarte było zastrzeżenie, że w razie nieuregulowania należności, prąd w jego mieszkaniu zostanie odłączony – opisuje rzeczniczka. – 67-latek wszedł w podany link, gdzie otworzyła się strona łudząco przypominająca witrynę dostawcy prądu. Instruowany kolejnymi poleceniami na stronie, zalogował się na swoje kontro bankowe, by dokonać wpłaty. Kiedy po chwili ponownie zalogował się na kontro okazało się, że zniknęło dużo więcej niż 4,27 zł. Oszust dokonał przelewu środków pieniężnych w kwocie 5 tys. złotych.

Świdniccy policjanci apelują o ostrożność i dokładne czytanie wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów. Poświęcenie kilku sekund na zweryfikowanie, jaką transakcję mamy zaakceptować, może uratować nas przed utratą pieniędzy.

/Źródło KPP w Świdnicy, opr. red./

Poprzedni artykułŚwidniczanie w Radzie Krajowej Nowoczesnej
Następny artykułWiosenna zbiórka krwi w Żarowie