Strona główna 0_Slider Czy to już epidemia? Rodzice alarmują o licznych zachorowaniach na tzw. jelitówkę

Czy to już epidemia? Rodzice alarmują o licznych zachorowaniach na tzw. jelitówkę

0

Czy w Świdnicy panuje epidemia tzw. jelitówki? Rodzice alarmują o zwiększonej liczbie zachorowań i pada pytanie: Co w tej sprawie robi sanepid?

Zdjęcie ilustracyjne, pixabay

– Mój syn 2 tygodnie temu złapał właśnie tzw. „jelitówkę” – wymioty i biegunka przez dwa dni, co skutkowało u niego odwodnieniem, oczywiście pomimo ciągłych prób nawodnienia z naszej (rodziców) strony. Kontaktując się z rodzicami innych dzieci z przedszkola naszego syna okazało się, że kilkoro z nich również miało w tym czasie jelitówki. Nasz syn musiał trafić do szpitala Latawiec. W tym miejscu pragnę również podziękować zespołowi pielęgniarek i lekarzy z oddziału dziecięcego za profesjonalną opiekę którą został otoczony syn i żona, którzy spędzili 2 dni tamże. W szpitalu okazało się, że zdecydowana większość dzieci na oddziale dziecięcym leży z powodu nieżytu żołądkowo-jelitowego. Pytając wśród znajomych i rodziny okazywało się, że u prawie wszystkich których dzieci chodzą do przedszkoli i żłobków wystąpiły też obecnie tzw. jelitówki. Tak samo było u znajomych ze Świdnicy, Wrocławia czy nawet innych części województwa. Również pediatra u którego byliśmy na samym początku infekcji naszego syna mówił, że większość rodziców przychodzi obecnie do niego z dziećmi z jelitówkami – pisze do redakcji jeden z czytelników.

– Wygląda to na epidemię. Ciekaw jestem czy sanepid podjął jakieś kroki mające na celu wygaszenie ognisk tej zjadliwej jelitówki, czy sytuacja jest monitorowana, czy mogą zostać np. czasowo zamknięte przedszkola lub żłobki gdzie pojawi się jelitówka – dopytuje świdniczanin?

– Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Świdnicy co roku zarówno w okresie wiosennym jak i jesiennym odnotowuje wzrost zachorowań na zakażenia przewodu pokarmowego wywołane różnymi wirusami. Zakażenia te są najczęściej stwierdzane u dzieci w związku ze zmniejszoną odpornością na te wirusy oraz z występującym, szczególnie u małych dzieci, problemem utrzymania prawidłowych nawyków higienicznych. W ciągu ostatnich 3 tygodni Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Świdnicy odnotowała wystąpienie wśród dzieci na terenie powiatu świdnickiego 12 wirusowych zakażeń jelit, nieokreślonych oraz 2 przypadki zakażeń wywołane rotawirusami – informuje dr n. med. Ireneusz Skawina, dyrektor sanepidu w Świdnicy.

– Zachorowania te wystąpiły u dzieci z różnych grup wiekowych, nie były ze sobą powiązane zarówno miejscem wystąpienia ani czasem ich wystąpienia, dlatego też nie można ich traktować jako ognisk wystąpienia zakażeń – podkreśla epidemiolog. – Należy tu podkreślić, że zgłoszenia wystąpienia zachorowania na chorobę zakaźną do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej dokonuje lekarz, rozpoznający tę chorobę. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Świdnicy na bieżąco prowadzi monitoring sytuacji epidemiologicznej na terenie powiatu świdnickiego. W przypadku wystąpienia zdarzeń mogących mieć wpływ na stan zdrowia publicznego podejmuje niezbędne działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa sanitarnego powiatu, kierując się w swojej działalności obowiązującymi regulacjami prawnymi. Zakażenia przewodu pokarmowego najczęściej wywoływane są przez rotawirusy, adenowirusy, norowirusy i inne patogeny. W przypadku zakażenia rotawirusami podstawą uchronienia dziecka przed zakażeniem jest szczepienie. Szczepienia przeciwko rotawirusom dotychczas były szczepieniami zalecanymi, natomiast od bieżącego roku są refundowane ze środków publicznych i są szczepieniami ochronnymi obowiązkowymi, wynikającymi z Programy Szczepień Ochronnych na rok 2022. Szczepienie przeciwko rotawirusom przeprowadzone jest wyłącznie w pierwszych miesiącach życia dziecka. W przypadku pozostałych patogenów wywołujących objawy ze strony układu pokarmowego ważne jest, aby przestrzegać zasad higieny osobistej, a także edukować w tym zakresie dzieci.

/opr. asz/

Poprzedni artykułSportowy sezon WKKW w Polsce nabiera tempa
Następny artykułMa prawomocny wyrok więzienia i kradnie dalej