Oficjalne uroczystości związane ze Świętem Flagi oraz Świętem Narodowym Trzeciego Maja okraszone wydarzeniami patriotycznymi i kulturalnymi, polowanie na najróżniejsze skarby podczas świdnickiej giełd staroci, wyprawa po naturalne produkty od lokalnych producentów goszczących na Targu Ziemi124 w Kraskowie, majówka pośród zabytkowych maszyn Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej, a może podziwianie jednośladów uczestniczących w Zlocie Motocyklowym w Świebodzicach? Podpowiadamy, co można robić podczas długiego, majowego weekendu.
X Zlot Motocyklowy w Świebodzicach (sobota, 30 kwietnia)
Potężne, lśniące maszyny kolejny raz opanują Rynek w Świebodzicach. Jubileuszowa, dziesiąta odsłona Zlotu Motocykli wystartuje w sobotę, 30 kwietnia o godzinie 15.00.
– Po powitaniu uczestników przez organizatorów odbędzie się tradycyjne poświęcenie pojazdów. Chętni, którzy pojawią się w Rynku, będą mogli podziwiać piękne maszyny, ale również zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Trzystu motocyklistów otrzyma od burmistrza Pawła Ozgi pamiątkowe koszulki. O godzinie 15.30 ruszy uroczysta parada motocyklistów. Jak zawsze będzie głośno i widowiskowo. O godzinie 16.00 w Hotelu Księżyc rozpocznie się tradycyjna część plenerowa wydarzenia – zapowiadają przedstawiciele świebodzickiego ratusza.
Kolejowa Majówka w Muzeum Kolejnictwa na Śląsku (30 kwietnia-3 maja)
Muzeum Kolejnictwa zaprasza do Jaworzyny Śląskiej wszystkich, którzy chcą ciekawie spędzić długi weekend. Już 30 kwietnia startuje „Kolejowa Majówka”. – Przygotowaliśmy wiele atrakcji dla dzieci, młodzieży, dorosłych oraz seniorów w największym muzeum technicznym na Dolnym Śląsku. Poznacie zabytkowy tabor kolejowy oraz unikalne eksponaty poświęcone historii techniki i przemysłu. Nowością tegorocznej Majówki jest prezentacja budynków technicznych parowozowni po rewitalizacji: warsztatu, kuźni, sprężarkowni oraz zaplecza socjalnego pracowników technicznych – zachęca Zbigniew Gryzgot, najstarszy kustosz jaworzyńskiego muzeum.
Muzeum czekać będzie na gości w dniach 30 kwietnia do 3 maja, w godzinach od 10.00 do 18.00.Dla zwiedzających przygotowano szereg atrakcji, a wśród nich m.in.: prezentacje i przejazdy zabytkowych, czynnych lokomotyw spalinowych 409Da-1 oraz 410D-51, prezentacje drezyn kolejowych Warszawa M20, gra terenowa dla najmłodszych, zwiedzanie bocznicy muzeum z przewodnikiem, pokazy zabytkowych maszyn na warsztacie, makiety kolejowe oraz inne wystawy poświęcone kolejnictwu, sala zabaw z Tomkiem i Przyjaciele, kolejowa plaża z placem zabaw i wystawą Lokomotywa Juliana Tuwima. W trakcie majówki czynne będzie również Kolejowe Bistro w wagonie WARS.
Ramowe godziny wydarzeń w trakcie Kolejowej Majówki sprawdzić można na stronie muzeum. Dostępnie są tam również informacje o cenach biletów.
Giełda Staroci, Osobliwości i Numizmatów w Świdnicy (niedziela, 1 maja)
Giełda staroci od prawie pięćdziesięciu lat gromadzi w każdą pierwszą niedzielę miesiąca tłumy świdniczan oraz przyjeżdżających z całego Dolnego Śląska kolekcjonerów, łowców okazji i miłośników rzeczy, których w sklepach już dostać nie można. Stałe spotkania mają w Świdnicy kolekcjonerzy numizmatów, pocztówek, birofiliści i filateliści. Kupić można na niej meble, dzieła sztuki i biżuterię, stare zegary oraz akcesoria i części służące do przywracania starym przedmiotom ich dawnego blasku.
Najbliższa giełda, goszcząca tradycyjnie na świdnickim Rynku oraz przyległych uliczkach, odbędzie się 1 maja. Targ zazwyczaj trwa od godziny 8.00 do 13.00-14.00.
Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy w Świdnicy (niedziela, 1 maja)
O godzinie 12.00 przed Pomnikiem Zwycięstwa na placu Grunwaldzkim w Świdnicy odbędzie się uroczystość poświęcona Międzynarodowemu Dniu Solidarności Ludzi Pracy. Przewidziano przemówienia okolicznościowe oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem.
XX Jubileuszowy Konkurs Sygnalistów Myśliwskich (niedziela, 1 maja)
Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Wałbrzychu, Urząd Miasta Świdnica, Gmina Świdnica, Nadleśnictwo Świdnica i Świdnicki Ośrodek Kultury zapraszają na XX Konkurs Sygnalistów Myśliwskich „O Kryształowy Róg”, który rozpocznie się o godz. 9.00 w niedzielę 1 maja 2022 w sali teatralnej w Świdnickiego Ośrodka Kultury (Rynek 43).
Główną atrakcją dla publiczności będzie plenerowy występ laureatów i zespołów uczestniczących w konkursie oraz koncert Reprezentacyjnego Zespołu Muzyki łowieckiej i Leśnej Okręgu Wałbrzyskiego PZŁ „Odgłosy Kniei” na świdnickim Rynku o godz. 13.00.
Majowy Targ Ziemi w Kraskowie (niedziela, 1 maja)
Już w najbliższą niedzielę w przypałacowym gospodarstwie w Kraskowie ponownie zagości cieszący się ogromną popularnością Targ Ziemi124, podczas którego można będzie zaopatrzyć się w zdrowe produkty lokalnych producentów i kupić piękne rękodzieło.Targ odbędzie się 1 maja w godz. 11.00-15.00.
Na odwiedzających ekologiczne gospodarstwo przypałacowe w Kraskowie czekać będą:
- Pasieka Gołaszyce – Łukasz Piechurski – młody wiekiem, ale bogaty w pszczelą wiedzę pasjonat fruwających robotnic. Warsztaty, które miały odbyć się w kwietniu: „Kocham pszczoły – oddolna akcja wspierająca pszczelarzy i ich pasieki”.
- Sara Jira Ceramics & Art – piękne ceramiczne przedmioty użytkowe,
- Gospodarstwo rolne octy owocowe – oksymel, musztardy i octy najprzeróżniejsze, serek kiszony, smalec z fasoli,
- Pracownia TINY BEAR Karolina Dąbrowska – rękodzieło wykonywane na drutach i szydełku Robótki Karolka,
- Z Natury Lepsze – Mydlarnia – kosmetyki z natury, mydło kozie,
- Monika Kołataj – wełna w wykonaniu ultra; od kołowrotka do swetra,
- Sernica Dolnośląska – gouda owcza i kozia dłuuuugo dojrzewająca,
- Sery Stróżańskie – nabiał owczy wszelaki,
- Gospodarstwo Rolne Szczypiorki – wędliny przetwory mięsne, jaja, nabiał wyłącznie z własnego gospodarstwa,
- Gospodarstwo Pasieczne Elżbieta Malinowska – miody odmianowe, miody smakowe i z dodatkami ziołowymi (z malinami, a cytryną, z rokitnikiem, z aronią, z pokrzywą, z kakao, z kakao i miętą, z propolisem) syropy: z kwiatów czarnego bzu, z tymianku, z mniszka, z mięty, z kurdybanka, z melisy, octy: z płatków róży, z mniszka, z jaśminowca, krem z kasztanów jadalnych, oraz pierniki
- KUCHNIA domowa – Skarby Lasu- Zofia Kowalczyk – soki, koncentraty, dżemy z owoców leśnych, unikalne rzemiosło ręczne z owoców wg starych receptur,
- Dyniowy zakątek – dynia od A do Z,
- Wańczykówka – nabiał krowi i owczy,
- Kozłonoga Gospodarstwo Kozie – chleb PRZEżytni, pradawny z pieca chlebowego opalanego drewnem na mąkach biodynamicznych, sery, jogurty, kefiry kozie z mleka kóz własnych, pierogi kozie, świeże kozie mleko,
- Projekt slow food Bzowa Ostoja ekologiczne gospodarstwo przypałacowe w Kraskowie – kawa, ciasto gospodarskie, kocioł sezonowy, pajdy serowo-ziołowe, zdrowe desery, BIOdanie na gorąco,
- Fryborska Manufaktura Miodownicza Justyna Jaczewska – pierniki tradycyjne według starych śląskich receptur,
- Ewelina Michalik – Sznurki i Pasje – rękodzieło: makrama, filc, sznurek, wełna , włóczka, drewno, tykwa,
- Jagodowe Pole – cuda z borówki amerykańskiej z naturalnej uprawy,
- Betty B. – kolorowe czapki, naładowane pozytywną energią oraz biżuteria w stylu Betty B.,
- Gospodarstwo Rolne Karolina Ożga – mąka z Ostki Grodkowickiej Gruboziarnistej różne typy, otręby, mąka żytnia, ziemniaki ekologiczne, soja ekologiczna i jej przetwory: mleko,tofu, wegańskie pasty
- Granitowa Galeria Aleksandra Skolak – biżuteria, drobiazgi, praktyczne i dekoracyjne elementy wyposażenia wnętrz – wszystko to wykonane z naturalnych dolnośląskich skał,
- Kamila Gałązka – Kadoo – swetry, bluzki, torby, dziewiarstwo ręczne,
- Bartosz Ostrowski „BABETTE” – oryginalne, vege smakołyki w ekologicznych opakowaniach powstałe z dbałością o lokalność i środowisko,
- naturalnie.eco – len, len, LEN – odmieniany przez wszystkie przypadki,
- Koala Fashion Jolanta Kalinowska – torebki ze sznurka bawełnianego,
- Browar Rebelia – rzemieślnicze piwo bezalkoholowe Ślepak.
„Zielony patriotyzm” na skwerze z dzikami i spacer familijny śladami zabytków (poniedziałek, 2 maja)
Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy zaprasza na skwer z dzikami przy ulicy Franciszkańskiej 18. O godzinie 11.00 rozpocznie się tam wydarzenie pod hasłem „Zielony patriotyzm”, podczas którego mieszkańcy będą mogli zasadzić roślinę w ozdobionej przez siebie doniczce „handmade”, a następnie zabrać ją do domu.
Świdnicki Ośrodek Kultury zaprasza z kolei na spacer familijny „Szlakiem świdnickich zabytków epoki Konstytucji 3 Maja”. Rozpocznie się on o godzinie 11.00 – zbiórka pod głównym wejściem do ŚOK, Rynek 45.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej na świdnickim Rynku (poniedziałek, 2 maja)
godz. 16.30 – przywitanie uczestników, przekazanie Flagi Narodowej harcerzom przez prezydent Świdnicy, odśpiewanie hymnu, przemówienie,
godz. 17.00 – gala flagowa oraz wspólny polonez mieszkańców Świdnicy. Zapraszają zespoły Krąg i Mokrzeszów.
Uroczystości patriotyczne w Świebodzicach (2-3 maja)
W poniedziałek (2 maja) obchodzimy Święto Flagi. Z tej okazji Szczep Harcerski Imago wraz z Dowódcą Szczepu Karolem Marcyniukiem przy wsparciu Gminy Świebodzice zaprasza osoby w każdym wieku do Parku (ul. Aleje Lipowe) na Miejskie Obchody Dnia Flagi – „Radosny Patriotyzm”. Rozpocznie je ekscytująca gra terenowa. Po niej, o godzinie 12.00 zacznie się kolorowy, rodzinny piknik, podczas którego na uczestników czekać będzie moc atrakcji: konkursy, zabawy, występy artystyczne. Wydarzenie zapewni ciekawą rozrywkę dla całych rodzin.
Mszą Świętą w intencji Ojczyzny uczcimy Święto Konstytucji 3 maja. Odprawiona zostanie ona we wtorek o godzinie 12:00 w Parafii św. Mikołaja. Po nabożeństwie program artystyczny zaprezentuje Zespół Śpiewaczo-Taneczny Świebodziczanie pod przewodnictwem Aleksandra Jermakowa.
Otwarcie Fortu Gaj i uroczystości majowe w Strzegomiu (2-3 maja)
W tym roku obchodzimy 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dzień wcześniej będziemy świętować „Święto Flagi”. Duża atrakcją dla mieszkańców gminy Strzegom i zaproszonych gości będzie uroczyste otwarcie Fortu Gaj po trwającej kilkanaście miesięcy modernizacji.
2 maja 2022 – Święto Flagi
godz. 12.00 – uroczyste wciągnięcia flag państwowych przy strzegomskich masztach flagowych i odśpiewanie hymnu państwowego.
Lokalizacje masztów: Urząd Miejski w Strzegomiu, na Górze Krzyżowej, przy Bazylice Mniejszej, przy Pomniku Żołnierzy Wyklętych i przy pomniku 1050. rocznicy Chrztu Polski.
3 maja 2022 – obchody Święta Konstytucji Trzeciego Maja
- godz. 10:30 – Kościół Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej z Góry Karmel; msza św. za Ojczyznę z udziałem ks. biskupa Adama Bałabucha oraz władz samorządowych. We mszy św. uczestniczyć będzie m.in. Kompania Honorowa 10. Wrocławskiego Pułku Dowodzenia;
- godz. 11:50 – Uroczysty apel pamięci i salwa honorowa; skwer przy pomniku 1050. rocznicy Chrztu Polski (skrzyżowanie ulic Świdnickiej i Kasztelańskiej), złożenie wiązanek i odpalenie zniczy;
- godz. 15:00 – Uroczyste otwarcie Fortu Gaj (ul. Niepodległości) – Piknik Majowy; w programie: wspólne grillowanie, prezentacje amatorskich grup artystycznych, strefa dla dzieci (gry i zabawy z animatorem) i konkursy z nagrodami;
- godz. 16:00 – Fort Gaj – Koncert Zespołu Kameralnego z Dolnego Śląska (Sylwia Waindok – flet, Anna Mondry – waltornia, Kamil Grabowski – fortepian);
- Fort Gaj – Koncert pt. „Raduje się serce, raduje się dusza” (Jacek Szymański – tenor, Dariusz S. Wójcik – bas, Piotr Łukaszczyk – fortepian).
Święto Narodowe Trzeciego Maja w Świdnicy (wtorek, 3 maja)
Świdnickie obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja odbędą się na Osiedlu Młodych. O godzinie 11.50 przewidziano zbiórkę pocztów sztandarowych na placu przed kościołem pw. NMP Królowej Polski. O godz. 12.00 rozpocznie się wystąpienie okolicznościowe prezydent Świdnicy. Program artystyczny „Maj – rocznica pięknych serc!” zaprezentują następnie zespoły Krąg i Mokrzeszów. Po jego zakończeniu, o godz. 12.30 rozpocznie się msza święta w kościele pw. NMP Królowej Polski.
Święto Konstytucji 3 Maja w Żarowie (wtorek, 3 maja)
Burmistrz Żarowa Leszek Michalak, przewodniczący Rady Miejskiej Roman Konieczny i Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie zapraszają na oficjalne uroczystości upamiętniające 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja rozpoczną się mszą świętą w intencji Ojczyzny o godz. 12.00 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarowie. Ceremonia składania wieńców i kwiatów będzie miała miejsce pod pomnikiem Pomnikiem Pamięci Narodowej w Żarowie.
Koncert muzyki patriotycznej w Jaworzynie Śląskiej (wtorek, 3 maja)
Polska skrzypaczka YLO Violin i włoski tenor Sergio Bettas zaprezentują najpiękniejsze utwory muzyki patriotycznej, sakralnej i filmowej. Artyści wystąpią w kościele parafialnym pw. św. Józefa Oblubieńca N.M.P. w Jaworzynie Śląskiej we wtorek 3 maja. Rozpoczęcie koncertu planowane jest na godzinę 12.00, po mszy świętej. Wstęp wolny.
YLO Violin, czyli Ilona Perz-Golka, to utalentowana polska skrzypaczka i kompozytorka – urzeka publiczność swoją muzyką, wdziękiem i talentem. Jest absolwentką Akademii Muzycznej we Wrocławiu na Wydziale Instrumentalnym, a także Konserwatorium w Holandii. W 2008 roku rozpoczęła swą przygodę ze skrzypcami elektrycznymi, grając muzykę rozrywkową i współpracując ze znanymi kompozytorami. Występowała na całym świecie. W 2020 roku, wraz z promocją swej pierwszej płyty „Timeless”, można było ją usłyszeć na największych scenach w kraju i za granicą oraz transmisjach internetowych, telewizyjnych i radiowych w nowatorskim projekcie muzycznym „YLO Violin Symfonicznie”. W marcu tego roku została wyróżniona prestiżową nagrodą dla „wybitnej skrzypaczki i dobroczyńcy roku” w konkursie Polish Businesswomen Awards magazynu „Businesswoman & Life”.
Sergio Bettas to włoski tenor, urodzony w Ferrarze we Włoszech. Muzyka od zawsze wypełniała jego życie. Zaczynał od gry na instrumentach. Pasję do śpiewu odkrył w sobie nieco później. Jest absolwentem Konserwatorium Sztuki Śpiewu w Ferrarze (Conservatorio Statale di Musica Girolamo Frescobaldi di Ferrara). Swój warsztat wokalny doskonalił również u znanego włoskiego śpiewaka operowego Nazzareno Antinori’ego. Swoją drogę zawodową rozpoczął w Teatro Regio w Parmie. Debiutował w 2006 roku rolą Manrico w Trubadurze Verdiego. W 2008 roku przyjechał do Polski i podjął współpracę z Teatrem Wielkim w Warszawie. Na deskach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej występował w klasykach operowych takich jak: Aida, Traviata, Otello, Halka, Straszny Dwór czy Madame Butterfly.
Festyn Rodzinny w Świdnicy (wtorek, 3 maja)
/opr. mn/