Strona główna Artykuł sponsorowany Złoto czy srebro – jaki pierścionek zaręczynowy wybrać?

Złoto czy srebro – jaki pierścionek zaręczynowy wybrać?

0

Wybór pierścionka zaręczynowego czasami stanowi tylko symboliczne przypieczętowanie miłości, jest jednak niezwykle ważną ozdobą, która będzie towarzyszyć wybrance przez resztę życia. Dlatego warto rozpatrzyć jakie zalety i wady prezentują najbardziej klasyczne warianty biżuterii ślubnej, czyli wyroby ze złota i srebra.

Pierścionki zaręczynowe – kolorystyka
Wyroby ze złota automatycznie wywołują skojarzenie z żółtawą, ciepłą barwą, z kolei srebrną biżuterię częściej wyobrażamy sobie jako metaliczną, błyszczącą oraz o matowej powierzchni. To stereotypowe podejście, które nie zawsze jest zgodne z rzeczywistością, poniewaz domieszki innych metali mogą zmieniać ostateczną barwę. Dzięki mieszankom kruszców tworzy się pierścionki zaręczynowe o unikalnej barwie.

Pierścionki zaręczynowe ze złota
Złoto jako pierwiastek chemiczny kojarzy się przede wszystkim z niezawodnością. Wynika ona z właściwości chemicznych tego metalu szlachetnego. W porównaniu do różnych innych metali, złoto nie ulega korozji, dzięki czemu pierścionki zaręczynowe zawierające ten kruszec będą bardziej odporne na szkodliwą ekspozycję, zależną od temperatury i warunków atmosferycznych. Jednocześnie, w niektórych kręgach kulturowych złoto może być odbierane niekorzystnie, jako symbol kiczowatego przepychu i nachalnie manifestowanego bogactwa. Branża jubilerska oferuje biżuterię z określonymi próbami złota (pierwiastek jest połączony z innymi metalami tworząc tzw. stopy). Wartości każdej próby wyraża się w karatach, natomiast rodzaje możliwych domieszek są uregulowane prawnie, nie trzeba więc martwić się o oszustwo ze strony sprzedawcy. Niewątpliwie złote przedmioty jubilerskie są bardziej wyraziste od ich srebrnych odpowiedników.

Pierścionki zaręczynowe ze srebra
Srebro znajduje zastosowanie w wielu branżach gospodarki, ale cieszy się również niesłabnącą popularnością w jubilerstwie. Ten metal szlachetny cechuje się wyjątkową miękkością i płynnością, co z jednej strony ułatwia formowanie ozdób, z drugiej, wymaga domieszki innych metali, w celu utrwalenia formy. Biorąc pod uwagę aspekt estetyczny, srebrne ozdoby są bardziej stonowane i świetnie pasują do łagodnego, szlachetnego usposobienia. Cena pierścionków zaręczynowych ze srebra określa się na podstawie próby (czyli wyrażonej w promilach zawartości tego metalu) oraz rodzaju domieszki innych pierwiastków w stopie. Srebrna biżuteria stosunkowo łatwo ulega zniszczeniu, dlatego, aby uniknąć chemicznych i mechanicznych uszkodzeń należy odpowiednio dbać o pierścionki zaręczynowe i czyścić je bez wykorzystania silnych detergentów.

Pierścionki zaręczynowe – podsumowanie
Przed zakupem biżuterii dedykowanej ślubom i zaręczynom warto rozważyć sposób wykonania oraz próbę kruszcu pierścionka. Zasadnicza różnica między złotem a srebrem jest widoczna w trwałości obu metali szlachetnych i cenie. Ostateczna decyzja o wyborze kruszcu będzie oczywiście należeć do kupującego. Jubiler-katowice.com oferuje gustowne i wykonane z kunsztem pierścionki, dostępna m.in. w wariancie z brylantem, wykonywane ręcznie na zamówienie klienta.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułRaport resortu zdrowia o COVID-19
Następny artykułCo? Gdzie? Kiedy? Majówkowy kalendarz wydarzeń