Strona główna 0_Slider Promowali wiedzę o endometriozie. I Świdnicki EndoBieg połączony z piknikiem rodzinnym

Promowali wiedzę o endometriozie. I Świdnicki EndoBieg połączony z piknikiem rodzinnym [FOTO/VIDEO]

0

Ponad sto osób wzięło udział w I Świdnickim EndoBiegu, który odbył się w niedzielę w Parku Centralnym. – Ma on na celu podniesienie świadomości o endometriozie, a przy tym ma być wyrazem solidarności i zrozumienia dla endokobiet – podkreślała Anna Gromek, prezes fundacji EndoMama. Wydarzeniu towarzyszył rodzinny piknik z atrakcjami dla najmłodszych.

Według szacunków na tę chorobę cierpi około miliona Polek. Jeszcze do niedawna o endometriozie niewiele osób wiedziało. Na szczęście z roku na rok się to zmienia. Lekarze dokształcają się w kierunku endometriozy, aby pomóc kobietom. Endometrioza to przewlekła choroba, polegająca na nieprawidłowym umiejscowieniu endometrium, czyli błony śluzowej, która wyściela macicę. Zamiast macicy umiejscowiona jest ona w otrzewnej, w jelitach, jajowodach, czy jajnikach i wielu innych miejscach. Taka nieprawidłowość obciąża organizm kobiety, wiąże się z ogromnym bólem, bolesnym współżyciem, nieregularnymi i obfitymi miesiączkami. Dodatkowo, choroba to jest jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności. Szacuje się, że dotyczy ona nawet 25-50% kobiet, które borykają się z problemem zajścia w ciąże. Endometriozę trudno zdiagnozować, dlatego do niedawna określaną ją mianem „tajemnicza”. Jej rozpoznanie trwa latami, zanim lekarz postawił właściwą diagnozę – tłumaczyła Anna Gromek, prezes fundacji EndoMama oraz inicjatorka wprowadzenia świdnickiego programu in-vitro.

Właśnie z tego powodu powstała fundacja EndoMama. – Na własnym przykładzie wiem, jak ciężko trafić do dobrego, niedyskryminującego specjalisty, który zdiagnozuje chorobę i wskaże właściwy kierunek leczenia. Razem z członkiniami fundacji chcemy pomagać, wspierać kobiety oraz małżeństwa borykające się z endometriozą i niepłodnością. Chcemy promować profilaktykę i ułatwić dostęp do najnowszych metod leczenia. Pomimo choroby można być mamą – endomamą. Dzisiejszy, I Świdnicki EndoBieg ma na celu podniesienie świadomości o tej ciężkiej chorobie, a przy tym ma być wyrazem solidarności i zrozumienia dla endokobiet – podkreślała Gromek.

W ramach niedzielnej akcji zorganizowany został nie tylko I Świdnicki EndoBieg, w którym start oficjalnie zadeklarowało 120 osób, ale również piknik rodzinny. Na uczestników czekało tam stoisko, przy którym można było zasięgnąć porady fizjoterapeuty i dietetyka, słodki poczęstunek, jak również mnóstwo atrakcji dla dzieci przygotowanych przez animatorów z Ale Heca.

/mn/

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułPonad 160 wolontariuszy współpracowało z Fundacją Inicjatywa B w ubiegłym roku [FOTO]
Następny artykułPotrójna kolizja na krajowej „piątce” w Strzegomiu