Strona główna Wydarzenia Żarów Ponad 160 wolontariuszy współpracowało z Fundacją Inicjatywa B w ubiegłym roku

Ponad 160 wolontariuszy współpracowało z Fundacją Inicjatywa B w ubiegłym roku [FOTO]

0

Rewitalizacja skweru C. Kulmiza w Żarowie, organizacja Żarowskiego Festiwalu Filmowego „Different Point of View”, a także szereg innych wydarzeń przygotowanych przez Fundację Inicjatywa B mogło się odbyć dzięki pomocy wolontariuszy. W piątek odbyło się spotkanie, podczas którego podziękowano wszystkim osobom, które poświęcając swój wolny czas brały udział w działaniach na rzecz społeczności gminy Żarów.

Żarowski Wolontariat to program dedykowany dla wolontariuszy, którzy mogą włączyć się w czasowe działania na rzecz Fundacji Inicjatywa B, organizatora wydarzeń i projektów lokalnych. W 2021 roku żarowska organizacja pozarządowa zrealizowała kilka ważniejszych działań wolontarystycznych z udziałem młodzieży, osób dorosłych i seniorów, którzy zaangażowani byli m. in. w: poszczególne etapy rewitalizacji skweru C. Kulmiza oraz Żarowski Festiwal Filmowy „Different Point of View”.

W ramach dziewięciu spotkań na skwerze przy ul. Krasińskiego w Żarowie zrekrutowani wolontariusze brali udział w pracach ziemnych związanych z: usunięciem niechcianych korzeni i kamieni, spulchnianiem podłoża, usuwaniem traw z donic, rozplantowaniu prawie 45 ton kompostu, który poprawił warunki glebowe na rabatach, zasianiu trawnika rekreacyjnego oraz w nasadzeniach setek roślin, które dziś zdobią rabaty miejskiego skweru. W powyższych akcjach społecznych wzięło udział ponad 100 osób.

Program wolontarystyczny został wdrożony również do organizacji 12. edycji Żarowskiego Festiwalu Filmowego „Different Point of View”, który odbył się jesienią 2021 roku w gminie Żarów. Tu przy wydarzeniach filmowych młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie brała udział w 9 eventach filmowych. W pracach przy festiwalu wzięło udział 32 osób.

Fundacja Inicjatywa B była również organizatorem innych wydarzeń, w tym m.in. Moviesz Plener czy Biblioteka Dziedzictwa Ziemi Żarowskiej, w ramach który wzięło udział 30 wolontariuszy-mieszkańców Żarowa, co przyczyniło się do profesjonalnej realizacji wyżej wymienionych projektów.

25 marca 2022 roku w auli Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie odbyło się spotkanie z udziałem wolontariuszy zaangażowanych w prace na skwerze C. Kulmiza oraz przy Żarowskim Festiwalu Filmowym. Na spotkaniu przedstawiono prezentację multimedialną zawierającą zestawienie działań wolontarystycznych, raport z ewaluacji DPoV oraz inne dane unaoczniające skuteczność „Żarowskiego Wolontariatu”, a także przybliżono społeczne uczestnictwo mieszkańców gminy Żarów oraz uczniów placówek oświatowych tj.: Zespołu Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego oraz Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie.

Spotkanie lokalnych społeczników było okazją do wręczenia certyfikatów oraz rekomendacji osobom, które poświęcając swój wolny czas brały udział w działaniach organizowanych przez Fundację Inicjatywa B na rzecz społeczności mieszkańców gminy Żarów. Wolontariat fundacyjny nie mógłby istnieć gdyby nie zaangażowanie koordynatorów, którzy nieodpłatnie prowadzili sprawy organizacyjne. W gronie stałych już współpracowników fundacji w obszarze wolontariatu znalazły się: Elżbieta Suchorabska, Anna Dziedzic oraz Kinga Bujak.

/Fundacja Inicjatywa B, opr. mn/

Poprzedni artykułŚwidnica wczoraj i dziś. Ul. Komunardów
Następny artykułPromowali wiedzę o endometriozie. I Świdnicki EndoBieg połączony z piknikiem rodzinnym [FOTO/VIDEO]