Strona główna 0_Slider Prawosławny proboszcz ze Świdnicy ukarany przez biskupa. Ma zakaz wypowiedzi i obowiązek...

Prawosławny proboszcz ze Świdnicy ukarany przez biskupa. Ma zakaz wypowiedzi i obowiązek pomocy uchodźcom

0

Ksiądz Piotr Nikolski, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja Cudotwórcy w Świdnicy został ukarany przez biskupa Jerzego, zwierzchnika diecezji wrocławsko-szczecińskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Decyzja biskupa została przesłana do radnych Rady Miejskiej w Świdnicy.

Za wpisy internetowe księdza Nikolskiego biskup wymierzył mu karę nagany, zakazał aktywności w internecie i mediach, zabronił używania tytułu protojereja (prałata), noszenia nagród cerkiewnych oraz nakazał wpłacenie własnych środków finansowych na rzecz uchodźców z Ukrainy oraz pomocy społecznej na rzecz uchodźców.

O skandalicznych wypowiedziach prawosławnego księdza Swidnica24.pl napisała 21 marca.

Gdy armia rosyjska zaczęła gromadzić się wokół granic Ukrainy, 14 lutego 2022 roku dyrektor wydziału edukacji świdnickiego Urzędu Miejskiego Tadeusz Niedzielski na prywatnym profilu w mediach społecznościowych zamieścił grafikę:

W dyskusję wdał się proboszcz Nikolski:

Nie 16, ale 24 lutego putinowska Rosja bez żadnego uzasadnienia napadła na Ukrainę. Ataki rakietowe i ostrzały są kierowane na szpitale, domy starców, szkoły, teatry, przedszkola i sklepy. Żołnierze rosyjscy zabijają ludzi stojących w kolejkach po chleb, uprowadzają zwykłych mieszkańców i przedstawicieli władz samorządowych. 16 marca 2022 roku Trybunał Sprawiedliwości w Hadze poinformował, że inwazja Rosji na Ukrainę jest nielegalna i wezwał do natychmiastowego przerwania działań wojennych. Prezydent Rosji Władimir Putin nie tylko nie przerwał inwazji, ale doprowadził do jej brutalizacji. Rosyjska armia nie radzi sobie w działaniach wojennych, dlatego rozpoczęło się ludobójstwo, niszczenie miast i kultury. Już ponad 3 miliony Ukraińców uciekło ze swojego kraju. Około 2 milionów jest w Polsce.

6 marca patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl poparł Putina i jego zbrodnicze działania. Poproszony przez Swidnica24.pl o komentarz w sprawie rosyjskiej agresji oraz stanowiska rosyjskiej cerkwi ks. Nikolski 13 marca odpowiedział: „Zapewne Pani wie, że zorganizowaliśmy bezpłatny kurs języka polskiego dla uchodźców. To jest nasza odpowiedź. Innej nie będzie.”

20 marca ks. Nikolski na swoim profilu w mediach społecznościowych przeprosił dyrektora Tadeusza Niedzielskiego, ale ze swojej opinii się nie wycofał. Zaatakował także dziennikarzy. Dyrektor przeprosin nie przyjął, a były prezydent Świdnicy Bolesław Marciniszyn podjął kroki, by doprowadzić do deportacji ks. Nikolskiego.

Na stronie Prawosławnej Diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej zamieszczonych zostało wiele wpisów o akcjach pomocowych dla uchodźców z Ukrainy. Jednak dopiero 22 marca pojawiła się uchwała Soboru Biskupów PAKP ws. wojny na Ukrainie:

„Święty Sobór Biskupów Św. Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, po zapoznaniu się z aktualną sytuacją religijno – społeczną w Ukrainie, oświadcza:

„24 lutego 2022 r., niespodziewanie, nastąpiła inwazja wojsk rosyjskich na ziemie Ukrainy, które rozpoczęły działania wojenne. Nastał trudny czas bratobójczych walk, trwających po dzień dzisiejszy. W ich wyniku nastąpiło zburzenie normalnego życia obywateli, ginie wielu niewinnych ludzi, postępuje degradacja życia cerkiewnego i społecznego. Niszczone są dobra materialne: świątynie, zabytki, infrastruktura krytyczna i budynki mieszkalne.

Wojna, sama w sobie, jest dużym doświadczeniem w życiu społeczeństw. Ukraina i wszyscy ludzie pokoju przeżywają wielki ból; przelewana jest bratnia krew, podobnie do krwi Abla w wyniku zabójstwa popełnionego przez jego brata Kaina.

Miliony obywateli Ukrainy opuszczają swoją ojczyznę. Naród cierpi, znajduje się w rozterce i jest zagubiony.

Tak jak w Starym Testamencie i dzisiaj Bóg woła do wszystkich uczestników działań wojennych: „Głos krwi twego brata woła do mnie z ziemi” (Rdz. 4,10).

Święty Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, kierując się tą biblijną prawdą, zwraca się z wezwaniem do władz Federacji Rosyjskiej, na czele z prezydentem, o zaprzestanie działań wojennych w Ukrainie, postrzegając je jako niegodziwe i niepojęte. Trudno bowiem zrozumieć powody, dla których dwa bratnie, prawosławne, słowiańskie narody walczą ze sobą. Nie niszczmy tego, co pozostawili nam Ojcowie i Matki, począwszy od chrztu św. księcia Włodzimierza.

Święty Sobór Biskupów wyraża wdzięczność Jego Eminencji, Wielce Błogosławionemu Sawie, Prawosławnemu Metropolicie Warszawskiemu i całej Polski za wcześniejsze skierowanie listu do Jego Świątobliwości Patriarchy Moskiewskiego i całej Rusi Cyryla z apelem o przyczynienie się do zakończenia działań wojennych prowadzonych przez armię rosyjską w Ukrainie i wyrażenie swojego sprzeciwu wobec przelewu krwi.

Nasza modlitwa, jako najmocniejszy oręż duchowy, towarzyszy wszystkim, którzy ją wznoszą do Pana Pokoju. Uczyńmy wszystko, co w naszej mocy, by brat nie zabijał brata.

Jednocześnie, Św. Sobór Biskupów dziękuje PT. Duchowieństwu i Wiernym naszej Cerkwi za szeroką, wszechstronną pomoc okazywaną uchodźcom z Ukrainy – duchową i materialną. Jest ona pokaźna. Do wszystkich kierujemy wyrazy naszego uznania i wdzięczności. Bóg zapłać!

Z zakresem pomocy okazywanej Ukrainie przez naszą Cerkiew można zapoznać się na stronie Prawosławnego Metropolitalnego Ośrodka Miłosierdzia „ELEOS” – jednostki cerkiewnej zajmującej się działalnością charytatywną oraz na portalach internetowych poszczególnych diecezji.”

/asz/

Poprzedni artykuł„Do tej pory byliśmy bezdomni”. Powiatowa Platforma Obywatelska doczekała się własnej siedziby
Następny artykułBezpłatna komunikacja miejska dla uchodźców. Świdniccy radni podjęli decyzję