Strona główna 0_Slider Prawie 3 500 uchodźców w powiecie świdnickim. Adaptują na noclegi nieczynną szkołę,...

Prawie 3 500 uchodźców w powiecie świdnickim. Adaptują na noclegi nieczynną szkołę, kolejny będzie poprawczak?

0

Telefon dzwoni o każdej porze dnia i nocy. Dzisiaj o 3.30. – I informacja, że potrzebne jest miejsce dla 45 osób. Jest coraz trudniej – przyznaje Alicja Synowska, koordynatorka ds. uchodźców w powiecie świdnickim.

Do wczoraj na teren powiatu świdnickiego dotarło i zostało zarejestrowanych 3478 osób z ogarniętej wojną Ukrainy. Większość została, dalej pojechało 68 uchodźców.

Są w coraz gorszym stanie, coraz mniej mają bagaży, coraz bardziej widać wyczerpanie po wielodniowej ucieczce. – Część dociera do nas po zgłoszeniu z centrów wrocławskich, utworzonych na dworcu kolejowym i dworcu lotniczym, pojedyncze rodziny są przywożone w mniejszych transportach lub przyjeżdżają same. Uchodźcy, którzy dotarli do nas nad ranem zostali ulokowani w gminie Żarów, m.in. w prywatnych domach, w remizie, świetlicach w Krukowie i Łażanach – wylicza Alicja Synowska. Miejsca schronienia powstają dosłownie wszędzie. W gminie Dobromierz uchodźców przyjmują mieszkańcy, parafia, ale są także miejsca w hali sportowej. Błyskawicznie zapełnił się internat Zespołu Szkół Mechanicznych w Świdnicy, gdzie znajduje się 105 miejsc.

– Wykorzystywane są hale sportowe, ale gminy starają się, żeby to były miejsca przejściowe – mówi Alicja Synowska. Do bazy jeszcze nie została zgłoszona dawna siedziba Szkoły Podstawowej nr 105 przy ul. Folwarcznej, ale przygotowania do przyjęcia gości już trwają. – Na prośbę Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Świdnicy przekazaliśmy około 1/3 naszych łóżek polowych, które są na wyposażeniu letniej bazy Hufca w Niesulicach – mówi komendantka Hufca ZHP w Świdnicy hm. Mariola Pamuła.

Zdjęcia Szczep Harcerski „Dęby” im. Andrzeja Małkowskiego:

W dawnych klasach zostało rozstawionych 150 kanadyjek wraz z materacami.Kanadyjki i materace zostały przywiezione transportem miejskim, w Niesulicach pakowali je pracownicy UM, a na miejscu w rozłożeniem łóżek zajęli się harcerze ze świdnickiego szczepu „Dęby”. Kanadyjki zostały wypożyczone do 20 czerwca 2022.

Najprawdopodobniej wkrótce uchodźcy będą lokowani także w Zakładzie Poprawczym i Schronisku dla Nieletnich w Świdnicy. Według portalu my.glogow wczoraj do zakładu poprawczego w Głogowie miało trafić 10 wychowanków ze Świdnicy. Tę informacje potwierdził dyrektor głogowskiej placówki Jarosław Komisarek. Dyrektorka świdnickiego poprawczaka Dorota Wojcik w rozmowie ze Swidnica24.pl stwierdziła, że rozmowy trwają, ale decyzje należą do ministra sprawiedliwości. Czekamy na odpowiedź z ministerstwa.

Zgodnie z dzisiejszymi danymi w Świdnicy znajduje się 1781 uchodźców, w gminie Świdnica 297, w gminie Świebodzice 277, w gminie Strzegom 425, w gminie Żarów 333, w gminie Jaworzyna Śląska 129, w gminie Dobromierz 46, w gminie Marcinowice 122.

/red./

Poprzedni artykułJuż prawie wszystkie wsie z kanalizacją
Następny artykułPESEL dla uchodźców. Urzędnicy proszą o wcześniejsze umawianie wizyty, świdnicki magistrat przyjmuje do 40 osób dziennie [PL/UA]