Strona główna Wydarzenia Strzegom Powstaną dwa kolejne oddziały przygotowawcze dla uczniów z Ukrainy

Powstaną dwa kolejne oddziały przygotowawcze dla uczniów z Ukrainy

0

Praktycznie w ciągu jednego dnia zapełnił się oddział przygotowawczy dla młodzieży z Ukrainy, który 14 marca rozpoczął działalność w III Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy. Z uwagi na brak miejsc dla kolejnych uczniów podjęto decyzję o uruchomieniu dodatkowych dwóch oddziałów przygotowawczych w innych placówkach prowadzonych przez powiat świdnicki.

Kolejny oddział przygotowawczy powstanie m.in. w I Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy

Oddział przygotowawczy to specjalna forma kształcenia dla obcokrajowców, którzy w ogóle nie władają językiem polskim. Program nauczania w oddziale przygotowawczym będzie opierał się na ramowych planach nauczania i podstawie programowej kształcenia w czteroletnim liceum ogólnokształcącym. Dla wszystkich uczniów przewidziane są osobne godziny języka polskiego jako języka obcego. Naukę w oddziale przygotowawczym mogą rozpocząć uczniowie z Ukrainy, którzy mają ukończone co najmniej 8 lat nauki szkolnej w systemie edukacji Ukrainy – tłumaczą urzędnicy z wydziału oświaty i wychowania Starostwa Powiatowego w Świdnicy.

Zajęcia edukacyjne w oddziale przygotowawczym będą prowadzone w języku polskim. Oddział ten zostanie objęty opieką osoby władającej biegle językiem ukraińskim, która w trakcie lekcji służyć będzie pomocą nauczycielom polskim. Każdy uczeń oddziału przygotowawczego zostanie do niego zakwalifikowany przez zespół kwalifikujący, a o ostatecznym przyjęciu do oddziału decydować będzie dyrektor szkoły. Młodzież z Ukrainy, która włada choć trochę językiem polskim, powinna starać się o przyjęcie w pozostałych szkołach prowadzonych przez powiat świdnicki, gdzie również zostaną oni objęci stosowną opieką i dodatkowymi zajęciami z języka polskiego – wyjaśniają pracownicy starostwa.

Z uwagi na fakt, że w pierwszym w powiecie świdnickim oddziale przygotowawczym stworzonym w III Liceum Ogólnokształcącym nie ma już wolnych miejsc, podjęto decyzję o uruchomieniu kolejnych oddziałów. Od 21 marca 2022 roku oddziały przygotowawcze powstaną w:

  • I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza w Świdnicy, ul. Pionierów Ziemi Świdnickiej 30, tel. +48 74 858-29-42, [email protected]
  • Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Strzegomiu, ul. Tadeusza Kościuszki 31, tel. + 48 74 855-02-33, [email protected]

/Starostwo Powiatowe w Świdnicy, opr. mn/

Poprzedni artykułKomu przekazać 1% podatku? Wesprzyj Andrzeja Święsa
Następny artykułWyłonili najlepszych siatkarzy [FOTO]