Strona główna 0_Slider Niebezpieczna sytuacja na przejeździe

Niebezpieczna sytuacja na przejeździe [VIDEO]

0

Do niebezpiecznej sytuacji doszło dzisiaj na przejeździe kolejowym w Świdnicy. Kierowca zignorował sygnały świetlne i wjechał na tory.

Na nagraniu, wykonanym o godz. 14.13 przez pasażerkę miejskiego autobusu widać przejazd na ul. Wałbrzyskiej, na który manewruje samochód dostawczy. Z jednej strony rogatki są opuszczone, ale z drugiej podniesione.

Kierowca samochodu zignorował włączoną sygnalizację świetlną i wjechał na przejazd w momencie opuszczania się rogatek. Dyżurny ruchu podniósł rogatkę, by kierowca, który pomimo włączonej sygnalizacji nie zatrzymał się przed przejazdem, mógł z niego bezpiecznie zjechać. Nikomu nic się nie stało – informuje Magdalena Janus z Zespołu Prasowego PKP PLK i dodaje – Przypominamy, że włączona sygnalizacja świetlno – dźwiękowa na przejeździe zobowiązuje kierowców to bezwzględnego zatrzymania się przed przejazdem.  Na przejeździe wyposażonym w rogatki, włączona sygnalizacja oznacza, że rogatki zaczynają się opuszczać i za chwilę nadjedzie pociąg.

– Przypominamy także, że w sytuacji kiedy kierowca utknie na przejeździe należy jak najszybciej opuścić przejazd – w razie potrzeby wyłamać rogatkę. Wystarczy niewielka siła nacisku, by tzw. bezpiecznik drąga (przy napędzie rogatek) zadziałał i spowodował bezpieczne wyłamanie zapory, bez uszkodzenia samochodu. Przypominamy również, że na wszystkich 11 tysiącach czynnych przejazdów kolejowo-drogowych i przejść dla pieszych umieszczone są żółte naklejki z ważnymi numerami telefonów. To system alarmowania o zagrożeniach na przejazdach, który działa od połowy 2018 roku. Korzystanie z żółtych naklejek PLK zapobiegło wielu zdarzeniom, kiedy na przejeździe zepsuł się samochód, czy były zablokowane tory – dodaje przedstawicielka PKP PLK.

Naklejki znajdują się na napędach rogatek lub na krzyżach świętego Andrzeja od strony torów. Są na nich trzy ważne numery: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu (numer skrzyżowania), który precyzyjnie określa położenie przejazdu, numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu. Z numeru 112 należy skorzystać, gdy zagrożone jest życie, gdy może dojść do wypadku – np. gdy samochód został unieruchomiony między rogatkami, w przypadku zdarzenia na przejeździe lub dostrzeżenia przeszkody na torach. Kontakt z numerem alarmowym 112 i reakcja kolejarzy pozwalają uniknąć tragedii – informują PKP PLK.

/red./
Nagranie czytelnika

Poprzedni artykułIgnerHome Polonia-Stal – Orzeł [RELACJA LIVE]
Następny artykułOpony, zderzaki, butelki. Pięć ton śmieci z przydrożnych rowów [FOTO]