Strona główna 0_Slider Jak teraz działa Centrum Pomocy Ukrainie w Świdnicy?

Jak teraz działa Centrum Pomocy Ukrainie w Świdnicy?

0

Długa 33 to adres znany niemal wszystkim uciekinierom z ogarniętej wojną Ukrainy, którzy szukając spokojnego schronienia trafiają do Świdnicy. Od pierwszego dnia rosyjskiej agresji właśnie tutaj gromadzone są dary i tu powstał punkt rejestracyjno-informacyjny. Jak działa obecnie?

Długa 33 od 10 lat była adresem Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych. Teraz to Centrum Pomocy Ukrainie. Tutaj przez pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej prowadzona jest rejestracja przybywających do miasta uchodźców, to znajduje się baza noclegów. Sala konferencyjna na parterze jest jednym z dwóch magazynów. – Przy Długiej wydajemy pakiety żywnościowe, natomiast odzież, buty, środki czystości są przy ul. Folwarcznej, w dawnym budynku Szkoły Podstawowej nr 105 – mówi Magdalena Okniańska, kierowniczka Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych.

W pierwszych dniach z darami ruszyły przede wszystkim osoby prywatne. – Dziś jest trochę inaczej. Trafiają do nas duże transporty darów z partnerskiego miasta Świdnicy Biberach, z Saksonii, nawet z Hiszpanii. Za granica organizują się dawni mieszkańcy Świdnicy. Otrzymujemy też żywność i inne rzeczy ze zbiórek prowadzonych w świdnickich marketach. Dzięki nim możemy wyposażyć przybywających do miasta uchodźców w pakiety żywnościowe, środki higieniczne i odzież. Najbardziej w tej chwili brakuje kołder, poduszek i pościeli.

Działania obu punktów nie byłyby możliwe bez wolontariuszy. – Mamy tu stałą grupę osób oraz tych, którzy pojawiają się w wolnym czasie. Bardzo w prace angażują się sami Ukraińcy, którzy pomagają w rozładunku, w sortowaniu – dodaje Magdalena Okniańska.

Centrum Pomocy Ukrainie przy Długiej 33 jest obecnie czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 – 17.00, w soboty od 9.00 do 14.00. Magazyn przy Folwarcznej 2 jest otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 – 17.00. W tym czasie dary można dostarczać i odbierać.

Bieżące informacje o potrzebach znajdują się na Facebooku profil Świdnickie Organizacje Pozarządowe.

/red./
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułŚwidnica wczoraj i dziś. Plac Grunwaldzki
Następny artykuł„Zielony Zakątek” przejdzie metamorfozę. Podpisano umowę na remont przedszkola