Strona główna 0_Slider 500+ i inne świadczenia także dla uchodźców z objętej wojną Ukrainy

500+ i inne świadczenia także dla uchodźców z objętej wojną Ukrainy

0

Uchodźcy, którym zostanie nadany numer PESEL oraz będą mieli konto w polskim banku, adres e-mail, i polski numer telefonu będą mogli składać wnioski do ZUS o wypłatę 500+ a także pieniądze z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Dostęp do szerokiego wachlarza wsparcia uzyskują dzięki przyjętej przez rząd specustawie. ZUS już niedługo udostępni wnioski w języku ukraińskim.

W życie weszła ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Dzięki temu będą mogli oni starać się o wypłatę z programów 500+, Dobry start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy oraz o dofinansowanie pobytu w żłobku w czasie ich pobytu z dziećmi w Polsce – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Do złożenia wniosku potrzebny jest PESEL rodzica oraz dziecka, konto w polskim banku, adres e-mail oraz polski numer telefonu. Bez tego złożenie wniosku nie będzie możliwe – przestrzega rzeczniczka.

W ZUS są opracowywane wnioski w języku ukraińskim. Można je będzie składać tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

To gwarantuje szybkie rozpatrzenie wniosków i przyznanie uchodźcom pieniędzy – wyjaśnia Kowalska-Matis.

Rzeczniczka zapewnia, że pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą pomagać przy składaniu elektronicznych wniosków o świadczenia. System wymiany danych będzie opierał się o bazę PESEL, Profil Zaufany i kartę ID dla obywateli Ukrainy. ZUS ma w tym zakresie bogate doświadczenie, które będzie bardzo pomocne i pozwoli na to, aby pomoc państwa polskiego była udzielana możliwie jak najbardziej sprawnie. [Oddział ZUS w Świdnicy znajduje się przy ul. Saperów 29].

Rzeczniczka podkreśla, że specustawa nie ma na celu przyznania obywatelom Ukrainy specjalnych praw, których nie mieliby dzisiaj, jako osoby legalnie zamieszkujące Polskę. Specustawa jedynie skraca ścieżkę legalizacji pobytu dla uchodźców z Ukrainy, którzy przekroczyli granicę polsko-ukraińską od 24 lutego, co jest uzasadnione szczególną sytuacją panującą w tym kraju.

/informacja ZUS/

Poprzedni artykułPo raz drugi ogrywamy ekipę z Żar
Następny artykułŚwiebodzice: Informator dla uchodźców/Świebodzice: Інформаційний буклет для біженців