Strona główna 0_Slider Świdnica oszczędza na chorych na raka? Pula na dotacje zmniejszona o połowę,...

Świdnica oszczędza na chorych na raka? Pula na dotacje zmniejszona o połowę, a wśród beneficjentów fundacja męża wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej

0

Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum” w Świdnicy otrzyma  połowę kwoty, którą dostawało w minionych latach. Po raz pierwszy miasto przyznało zaledwie dwie dotacje na „Działania mające na celu wspieranie osób chorych, niepełnosprawnych, w wieku senioralnym i ich rodzin oraz promocję zdrowego stylu życia”. Obok Hospicjum beneficjentem jest działająca dopiero od roku fundacja, której prezesem jest mąż wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej, de facto prowadzona przez samą wiceprzewodniczącą Joannę Gadzińską.

Prezydent Beata Moskal-Słaniewska i wiceprzewodnicząca RM Joanna Gadzińska. Fot. UM w Świdnicy

W 2020 roku miasto na dotacje dla organizacji pozarządowych na wspieranie osób chorych i niepełnosprawnych przeznaczyło 75 tysięcy złotych, w 2021 roku było to tylko 57 500 złotych, a w 2022 zaledwie 38 tysięcy. Przez lata głównym beneficjentem było Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum” w Świdnicy, które już trzecią dekadę opiekuje się osobami umierającymi na nowotwory, zapewniając im domową opiekę pielęgniarek i lekarza, wypożyczając sprzęt medyczny. W 2020 „Hospicjum” otrzymało 58 680 złotych (w 2019 równe 60 tysięcy złotych). W ubiegłym roku dotacja wyniosła 40 tysięcy złotych. W 2022 – 30 tysięcy złotych.

W 2021 roku konkursowi na dotacje towarzyszyła afera, związana z nagłym pojawieniem się Dolnośląskiej Fundacji Onkologicznej. 2 lutego przedsiębiorca Krzysztof Słodkowski zarejestrował fundację i w ostatniej chwili zdążył złożyć wniosek o dotację. 15 lutego fundacja znalazła się wśród beneficjentów miejskiego konkursu dla organizacji pozarządowych obok Amazonek i Hospicjum. Krzysztof Słodkowski jest mężem wieloletniej radnej, wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej w Świdnicy Joanny Gadzińskiej. Ta sama Joanna Gadzińska przez kilka lat była prezesem Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum”. W chwili składania wniosku przez DFO w 2021roku Gadzińska była jeszcze członkiem Hospicjum, ale już nim nie jest. Mimo próśb kierowanych przez Swidnica24.pl, w ubiegłym roku nie wyraziła chęci udzielenia wyjaśnień, co się stało.

Fundacja męża wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej nie spełniała wszystkich warunków

Mimo że DFO nie miała żadnego doświadczenia i była zarejestrowana w prywatnym mieszkaniu, dostała 7 500 zł dotacji na projekt rozmów z osobami chorującymi na nowotwory. Sprawą przyznania tej dotacji zajęła się jesienią 2021 roku Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej. Protokół z kontroli został opublikowany dopiero 21 lutego tego roku, a wynika z niego, że Dolnośląska Fundacja Onkologiczna nie spełniła dwóch z pięciu koniecznych warunków, określonych w zasadach udzielenia dotacji: nie miała doświadczenia i sali szkoleniowej. Jak czytamy w protokole pokontrolnym Komisji Rewizyjnej: „Dolnośląska Fundacja Onkologiczna otrzymała 53 punkty na 100 możliwych – najniższą ocenę ze wszystkich oferentów, pomimo tego przyznano jej drugą co do wartości dotację.”

Mimo to również 21 lutego tego roku zostało opublikowane rozstrzygnięcie kolejnego konkursu na wsparcie chorych i niepełnosprawnych w Świdnicy w 2022 roku.

Przy drastycznie zmniejszonej puli (w stosunku do 2020 roku o połowę) o dotacje ubiegało się sześć organizacji, w tym m.in. Polski Związek Niewidomych (który notabene dotacje otrzymywał z tego konkursu co roku od wielu lat). Pieniądze dostaną tylko Hospicjum i Dolnośląska Fundacja Onkologiczna. Na pomoc terminalnie chorym na nowotwory, którymi opiekuje się Hospicjum, miasto dało 30 tysięcy złotych. Dla istniejącej zaledwie rok fundacji – 8 tysięcy złotych.

Hospicjum: radość przez łzy

Gabriela Kaczkowska, prezes TPCh Hospicjum

Codziennie dwie pielęgniarki i lekarz, zatrudniane przez Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum” w Świdnicy wyruszają do domów pacjentów. Na ich pomoc czekają osoby w ostatniej fazie chorób nowotworowych. – To nie tylko pomoc medyczna. Nasze wspaniałe pielęgniarki i lekarka są wielkim wsparciem dla rodzin, pomagają przetrwać ten najtrudniejszy czas. Robimy wszystko, co w naszej mocy, by odchodzenie było życiem w godnych warunkach – mówi Gabriela Kaczkowska, prezes Towarzystwa. Hospicjum pozyskuje sprzęt medyczny i prowadzi wypożyczalnie, realizuje także akcje edukacyjne, promujące zdrowe żywienie. Przez kilka lat Towarzystwo walczyło o spadek po darczyńcy, mając nadzieję, że środki wystarczą na budowę hospicjum stacjonarnego. Okazało się, że spadek był skromny. Nie wystarczy na realizację planów, które zakładały stworzenie stacjonarnego hospicjum w obecnej siedzibie przy ul. Jodłowej. Stowarzyszenie nie chce jednak sięgać po te środki na bieżące wydatki. Codzienną pracę finansuje z dotacji od samorządów, zbiórek, 1% podatku i licytacji. Dotacji udziela większość samorządów powiatu świdnickiego, za wyjątkiem Świebodzic. Gmina Świdnica przyznała tyle co przed rokiem, Żarów w tym roku przekazał więcej niż w poprzednich latach. Drastyczne cięcia dotyczą tylko Świdnicy.

– Bardzo dziękuję miastu za dotację – mówi Gabriela Kaczkowska i nie próbuje narzekać ani nie zamierza komentować rozstrzygnięcia konkursu. Nie wypowiada się również na temat działań wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej i byłej prezes TPCh „Hospicjum” Joanny Gadzińskiej.

– Ciężko chorych ludzi nie ubywa, wszystko drożeje i nie jest łatwo. Jeszcze działamy i mamy nadzieję, że uda nam się utrzymać. Szukamy rozwiązań jak na przykład licytacje. Mamy ogromne wsparcie od wielu firm, od instytucji kultury i zwykłych ludzi – mówi Gabriela Kaczkowska. Od 4 lat Hospicjum włącza się do akcji Pola Nadziei. W tym roku marsz z żonkilami i zbiórką datków zaplanowano na 7 kwietnia. Działania Towarzystwa można śledzić na fb oraz stronie internetowej.

Dolnośląska Fundacja Onkologiczna: wizyta on-line lub w siedzibie

Przez ostatni rok Dolnośląska Fundacja Onkologiczna zmieniła siedzibę i mieści się w MEDI-LAB przy ul. Dworcowej 5 w Świdnicy. Wpisów na stronie fundacji jest 6, a ostatnie pochodzą z października 2021r. Można się dowiedzieć m.in. o tym, że wolontariusze fundacji zaangażowali się w szczepienia przeciwko COVID-19 w Wałbrzychu. Jest także jedno zaproszenie na warsztaty.

Joanna Gadzińska, zdjęcie pochodzi z profilu Dolnośląskiej Fundacji Onkologicznej na Facebooku

Na czym polegał projekt, na który DFO otrzymała dotację 7 500 złotych? Tak czytamy w opisie: „To projekt realizowany przez Dolnośląską Fundacje Onkologiczną na bezpłatną wizytę z pielęgniarką i/ lub psychoonkologiem, to specjalny program wsparcia dla osób z chorobą nowotworową, oraz ich bliskich w którym znajdziesz zaproszenie na bezpłatną indywidualną wizytę pielęgniarsko-psychoonkologiczną. Na wizytę z pielęgniarką i psychoonkologiem zapraszamy mieszkańców Świdnicy, osoby chorujące onkologicznie w trakcie diagnozy, na każdym etapie leczenia, ale także osoby w okresie rekonwalescencji i utrzymania zdrowia. Z wizyty mogą również skorzystać bliscy osób chorych. Wizytę można zrealizować ONLINE lub w naszej siedzibie.” We wrześniu fundacja informowała, że działa zdalnie.

Więcej o fundacji można się dowiedzieć z profilu na portalu społecznościowym. Są więc rozmowy on-line, zaproszenia na warsztaty „Jak zdrowo myśleć” (poza Świdnicą), promocja plebiscytu na empatycznego lekarza. I mnóstwo prywatnych zdjęć wolontariuszki Joanny Gadzińskiej. Ona także odebrała telefon, którego numer jest podany na stronie fundacji. Nie zgodziła się porozmawiać.  Pytania dotyczące działań DFO i realizacji programu za miejską dotację chce otrzymać e-mailem.  Zostały już przesłane.

Dlaczego miasto tak drastycznie obcięło dotacje?

Kolejny pakiet pytań został skierowany do Urzędu Miejskiego. Chcemy wiedzieć, dlaczego od dwóch lat obniża się środki przeznaczone na działania wspierające chorych i niepełnosprawnych świdniczan, a także jakie działania zostaną podjęte po ustaleniach z kontroli Rady Miejskiej. Temat będzie kontynuowany.

Agnieszka Szymkiewicz

Poprzedni artykułBudowa nowej sali gimnastycznej i remizy, modernizacja boiska. Gmina Świdnica zabiera się za kolejne inwestycje
Następny artykułUdany rewanż w Dzierżoniowie