Strona główna 0_Slider „Nazywam się Miliard”. Zatańczyli przeciw przemocy wobec kobiet

„Nazywam się Miliard”. Zatańczyli przeciw przemocy wobec kobiet [FOTO/VIDEO]

0

Świdniczanki i świdniczanie ponownie przyłączyli się do społecznej akcji „Nazywam się Miliard / One Billion Rising”, będącej protestem przeciwko przemocy wobec kobiet. W poniedziałkowy wieczór w Galerii Świdnickiej we wspólnym tańcu wzięło udział około trzydziestu osób.

Międzynarodową akcję „One Billion Rising” zapoczątkowała Eve Ensler, autorka „Monologów waginy”, działaczka feministyczna i antyprzemocowa. – 14 lutego 2013 roku po raz pierwszy kobiety na całym świecie wspólnie protestowały przeciwko przemocy seksualnej i fizycznej. W ciągu czterech lat akcja rozwijała się, przyłączały się do niej kobiety z kolejnych krajów, miast i wsi, poruszając takie tematy jak: przemoc ekonomiczna, przemoc na tle rasowym, przemoc ze względu na płeć, przemoc spowodowaną przez wojny, korupcję, instytucje, przemoc spowodowaną przez kapitalistyczną chciwość i wiele innych. Wspólnym mianownikiem akcji jest taniec, bo tańcząc rządzę swoim ciałem, a wspólny taniec wyzwala energię. Polska akcja odbywa się pod hasłem “Nazywam się Miliard”, by w ten sposób okazać solidarność i wsparcie dla wszystkich kobiet na świecie, które doświadczają przemocy – przywołują historię akcji organizatorzy.

Każdego roku w Polsce 750 tysięcy kobiet w jakiś sposób dotkniętych jest przemocą, a 500 kobiet umiera z powodu agresji. Te statystyki nie zmieniają się na lepsze. Wręcz przeciwnie – podkreślała Violetta Mazurek ze świdnickiego Stowarzyszenia Kobiet podczas wydarzenia, które w poniedziałek odbyło się w Galerii Świdnickiej. – Przemoc wobec kobiet to przemoc wobec rodzin, wobec dzieci. Trzeba się temu sprzeciwiać i robić wszystko, aby to zmienić. Pamiętajmy, że obok nas, czasami za ścianą, u sąsiada, dzieją się różne złe rzeczy. Nie można być obojętnym, nie wolno nie reagować – przypominała.

W Polsce od kilku lat tańczymy przeciwko przemocy wobec kobiet. Pokażmy, w jaki sposób kobiety potrafią pokojowo demonstrować. Musimy walczyć o równouprawnienie, musimy walczyć o prawa kobiet – mówiła Mazurek, zachęcając do udziału we wspólnym tańcu do utworu „Break the Chain”. Podczas wydarzenia w Galerii Świdnickiej działał punkt konsultacyjny, w którym można było zasięgnąć informacji w sprawie pomocy dla osób dotkniętych przemocą.

/mn/

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułPrawie 300 tysięcy złotych na nagrody za odnowione budynki
Następny artykułRozpoczyna się walka o medale. Na start rywalizacja w short tracku! [HARMONOGRAM]