Strona główna Artykuł sponsorowany Na czym polega separacja małżeńska

Na czym polega separacja małżeńska

0

Separacja to najczęściej stan przejściowy. Małżeństwo daje sobie czas. Para może pomyśleć i na spokojnie zadecydować, czy chce, aby ich małżeństwo nadal istniało. Bardzo często jest to etap, który poprzedza podjęcie decyzji o rozwodzie. Czas separacji pozwala złapać oddech i spojrzeć na związek z innej perspektywy. Zdarza się, że separacja pomaga i ratuje małżeństwo. Separacja prawna jest orzekana przez sąd w chwili, kiedy doszło do zupełnego rozkładu pożycia. Jest zawsze zgodna z zasadami współżycia społecznego i podejmowana z troską o dobro wspólnych małoletnich dzieci. Trzeba jednak pamiętać, że orzeczenie separacji nie powoduje ustania małżeństwa. Warto także pamiętać, że zgodne żądanie małżonków może sprawić, iż sąd zniesie separację. W momencie zniesienia separacji ustają jej wszystkie skutki.

Co warto wiedzieć, kiedy dochodzi do orzeczenia separacji
Separacja powoduje uchylenie wspólnoty małżeńskiej, ale nie skutkuje ustaniem związku małżeńskiego. Zgodnie z literą prawa związek między dwojgiem ludzi trwa nadal. Do orzeczenia separacji dochodzi na drodze sądowej. Dzieje się tak, kiedy między małżonkami nastąpił zupełny rozkład pożycia, a nie decydują się oni do razu na rozwód. Wniosek o separację może wnieść każdy z małżonków. Jeśli żądanie orzeczenia separacji jest uzasadnione, to sąd zazwyczaj przychyla się do wniosku. Jeśli jednak wskutek orzeczenia separacji mogłoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci, sąd nie wyda takiego orzeczenia. Podobnie, jeśli orzeczenie separacji byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, sąd nie wyda takiego orzeczenia. Trzeba także pamiętać, iż małżonkowie będący w separacji obowiązani są do wzajemnej pomocy.

Separacja formalna. Czym jest i na czym tak naprawdę polega ?
Wiele osób zadaje sobie pytanie na czym polega orzeczenie separacji. Jest to działanie, do którego stosowane są przepisy kodeksu opiekuńczego i rodzinnego. Przybiera ona formę prawnego rozdzielenia małżonków, ale nie dochodzi do jednoczesnego rozwiązania zawartego przed laty małżeństwa. Jest to przejściowe rozwiązanie, które daje parze czas na zastanowienie się co będzie dla nich najlepsze. Separacja pozostawia otwartą możliwość powrotu małżonków do siebie. Przy orzekaniu separacji sąd może orzec, kto jest winny rozkładowi pożycia małżeńskiego. Mamy trzy możliwości do wyboru. Orzeczenie z winy jednego małżonka, separację z winy dwojga małżonków lub orzeczenie sądu bez winy małżonków. Sąd może także znieść obowiązująca separację na zgodne żądanie małżonków. Na mocy orzeczenia sądowego, z chwilą zniesienia separacji, ustają jej skutki prawne. Dodatkowo sąd musi rozstrzygnąć o władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi.

Co w sytuacji, gdy jeden z małżonków oczekuje separacji, a drugi orzeczenia rozwodu?
Orzeczenie separacji, choć jest zbliżone do rozwodu, to jednak bardzo się od niego różni. W szczególności kiedy mowa jest o funkcji jaką spełnia. Kiedy sąd orzeka separację dochodzi do usankcjonowania rozpadu wspólnoty małżeńskiej, ale samo małżeństwo trwa nadal. Jest to swego rodzaju alternatywne rozwiązanie, które poprzedza instytucję rozwodu niosącą za sobie nieodwracalne skutki. Jej funkcją jest pojednanie. Trzeba jednak wiedzieć, że w sytuacji kiedy jeden z małżonków żąda orzeczenia separacji, a drugi oczekuje rozwodu i jest to działanie uzasadnione, to sąd może przychylić się do tego wniosku. W takiej sytuacji sąd wyda orzeczenie rozwodu. Jeśli małżeństwo widzi możliwość dalszego trwania związku warto skorzystać z opcji, jaką daje separacja. Procedura rozwodowa powinna być traktowana jako ostateczność. W przypadku separacji małżonkowie są zwolnieni z obowiązku udowadniania, że nastąpił zupełny rozkład pożycia. W przypadku orzeczenia rozwodu jest to konieczne.

Separacja prawka krok po kroku
Jeśli zawarliśmy związek małżeński, ale wcale się nam nie układa, możemy spróbować separacji. To dodatkowy krok, który warto wypróbować, zanim zdecydujemy się na rozwiązanie małżeństwa i orzeczenie rozwodu. Pierwszym krokiem, ażeby sąd orzekł separację prawną, jest napisanie pisma lub pozwu procesowego, zgodnie z obowiązującymi standardami. Kolejnym krokiem po napisaniu wniosku jest wystąpienie z takim pismem do sądu. W ten sposób uzyskamy orzeczenie separacji. Na podstawie zgodnego żądania małżonków, wniosek będzie rozpatrywany z postępowaniu nieprocesowym. Sąd w takiej sytuacji orzeka postanowienie. Jeśli z kolei żądanie orzeczenia zostanie zgłoszone tylko przez jednego małżonka, to sprawa będzie rozpoznawana przez sąd w trybie procesowym. Podobnie wygląda sytuacja jeśli małżeństwo posiada wspólne dzieci małoletnie. Wtedy nawet na podstawie zgodnego żądania małżonków, trzeba wystąpić z pozwem, a sąd będzie rozpatrywał sprawę w trybie procesowym.

Żądanie orzeczenia separacji, czyli gdzie składamy wniosek o separację?
Oczywistym jest fakt, że sąd orzeka separację. Kiedy chcemy uzyskać orzeczenie o separacji, kierujemy wniosek do właściwego sądu okręgowego. Będzie to sąd, w okręgu którego małżeństwo ma swoje wspólne zamieszkanie. Ewentualnie wniosek może być złożony w sądzie miejsca ich wspólnego pobytu. W sytuacji kiedy małżonkowie nie mają wspólnego miejsca zamieszkania ani pobytu, należy wybrać sąd właściwy dla jednej z osób. Dokument składamy w biurze podawczym placówki lub wysyłamy go drogą pocztową.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułRząd zapowiada zniesienie większości obostrzeń. Maseczki zostają
Następny artykułNajnowsze dane resortu zdrowia o zakażeniach w kraju, województwie i powiecie świdnickim