Strona główna 0_Slider Jaki obiekt stał w tym miejscu? Zagadka zapadliska w centrum Świdnicy wyjaśniona

Jaki obiekt stał w tym miejscu? Zagadka zapadliska w centrum Świdnicy wyjaśniona

0

Jest niewielkie, ale wzbudziło duże zainteresowanie. Zapadlisko nieopodal parkingu przy ul. Spółdzielczej w Świdnicy ukazało pozostałości po jakiejś budowli. Zbadania historii tego miejsca podjęli się Andrzej Dobkiewicz i Sobiesław Nowotny ze Świdnickiego Portalu Historycznego.

Jak informowaliśmy 12 lutego, dzień wcześniej na zapadlisko natknął się jeden z mieszkańców Świdnicy. Dziura ujawniła strop piwniczny, a w pierwszym komentarzu Andrzej Dobkiewicz podejrzewał, ze może być to pozostałość tzw. domu zatylniego, czyli oficyny. Wspólnie z Sobiesławem Nowotnym sprawdził archiwa i sporo udało się ustalić, choć nie dowiemy się, kto tam mieszkał.

„Kiedy oficyna po której ukazały się piwnice została wzniesiona? Zachowane, dostępne źródła nie precyzują dokładnie. Wiadomo z opisów parceli z ok. 1860 i 1895 roku, że znajdowały się na niej jedynie dom frontowy, dwukondygnacyjny, z bocznym skrzydłem, o konstrukcji murowanej, nakryty spadzistym dachem (a więc odpowiadający wyglądowi, jaki ma na zdjęciu z lat 30. XX wieku) oraz dwa budynki o konstrukcji drewnianej po prawej stronie niewielkiego dziedzińca, mieszczące pomieszczenia gospodarcze – komórki i drewutnie. Z innego spisu, prowadzonego od 1925 roku wynika natomiast, że na parceli nie były prowadzone żadne prace budowlane. Z tego można wysnuć wniosek, że oficyna mogła zostać wzniesiona jako murowana gdzieś pomiędzy 1895 a 1925 rokiem.” – piszą Dobkiewicz i Nowotny w ŚPH. Więcej wiadomo o domu, który stał w miejscu obecnego parkingu (dawniej Fleischstrasse 27). Budynek wielokrotnie zmieniał właścicieli, a ostatnim przez pół wieku, aż do roku 1945 był August Bergmann. Co zaskakujące, z zawodu był służącym, ale – biorąc pod uwagę jego majątek, dość bogatym. Nie tylko miał w posiadaniu dom przy obecnej Trybunalskiej, ale także mieszkanie w eleganckiej kamienicy przy obecnej ul. Jagiellońskiej 15.

Jak wyglądały domy frontowe, a także oficyna przy ul. Spółdzielczej, można się dowiedzieć tylko ze zdjęć. Nieremontowane budynki już na początku lat 50.XX wieku zaczęły popadać w ruinę. Decyzją  prezydium Miejskiej Rady Narodowej w centrum Świdnicy wyburzono aż 66 kamienic i oficyn.

Więcej o historii, która odsłoniła się wraz z zapadliskiem, można przeczytać w Świdnickim Portalu Historycznym.

/opr. asz/
Zdjęcie archiwalne pochodzi ze Świdnickiego Portalu Historycznego

Poprzedni artykułMłode świdniczanki wicemistrzyniami Dolnego Śląska
Następny artykułPrzesyłki kurierskie zagraniczne dla e-commerce