Strona główna 0_Slider Wystawili kilkaset fałszywych zaświadczeń dla ochroniarzy. Świdnicka prokuratura nadzoruje śledztwo

Wystawili kilkaset fałszywych zaświadczeń dla ochroniarzy. Świdnicka prokuratura nadzoruje śledztwo

0

Prokuratura Okręgowa w Świdnicy prowadzi śledztwo w sprawie grupy przestępczej, która działała od kilku lat na terenie całego kraju i za łapówki wydawała sfałszowane zaświadczenia dla ochroniarzy, którzy nie musieli uczestniczyć w specjalistycznych kursach. Do tej pory zatrzymano 21 osób podejrzanych o uczestnictwo w procederze. Główny sprawca, czyli prowadzący fikcyjne kursy, działał w Wałbrzychu.

Policjanci z wydziału do walki z korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu w przeciągu dwóch dni uderzyli w przestępczość korupcyjną nie tylko na Dolnym Śląsku. Zorganizowana grupa przestępcza działała od kilku lat na terenie całego kraju i zajmowała się m.in. pośrednictwem przy uzyskiwaniu zaświadczeń z ukończenia kursów zawodowych. Członkowie tej grupy zajmowali się wyszukiwaniem osób, które chciały uzyskać zaświadczenia o ukończonych kursach ochrony osób i mienia. Następnie za korzyści majątkowe osoby takie otrzymywały zaświadczenie o ukończonym kursie i uzyskiwały świadectwo kwalifikacji do zawodu pracownika ochrony, bez konieczności uczestnictwa w specjalistycznym kursie. „Chętnych” na takiego typu kursy było bardzo dużo i to z całej Polski – informuje Monika Kaleta z dolnośląskiej policji.

W dniach 25-26 stycznia 2022 roku, dzięki wytężonej pracy operacyjnej, zatrzymano 21 osób podejrzanych o uczestnictwo w wyżej opisanym procederze. 8 osób otrzymało zarzuty przyjęcia korzyści majątkowej i działania w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym właściciel firmy prowadzącej kursy – zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, a pozostali zatrzymani – zarzuty wręczenia korzyści majtkowych i posługiwania się fałszywymi zaświadczeniami. W wyniku sprawdzeń ich miejsc zamieszkania oraz siedziby firmy zabezpieczono ponad 300 000 zł, komputery oraz dokumentację księgową. Wśród zatrzymanych osób są m.in. prezesi, dyrektorzy i managerowie dużych firm ochroniarskich z terenu całego kraju. Główny sprawca, czyli prowadzący fikcyjne kursy, działał w Wałbrzychu – opisuje Kaleta.

Jak wskazują policjanci, sprawa jest rozwojowa. – Z dotychczasowego zebranego materiału dowodowego wynika, że mogło dojść do wystawienia kilkuset takiego typu zaświadczeń. Wartość uzyskanych korzyści to kilkaset tysięcy złotych. Śledztwo nadzorowane jest przez Prokuraturę Okręgową w Świdnicy. Prokuratura wystąpiła do sądu z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec dwóch osób, w tym głównego szefa zorganizowanej grupy przestępczej. Posiedzenie aresztowanie odbędzie się w czwartek – dodaje oficer z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

/KWP Wrocław, opr. mn/

Poprzedni artykułPonad milion Polaków na kwarantannie. Raport resortu zdrowia
Następny artykułSejf to dla gości hotelu dzisiaj standard. Jakie rozwiązania okazują się najlepsze?