Strona główna Polityka W radzie powiatu zasiądą nowi radni. Zastąpią zmarłych samorządowców

W radzie powiatu zasiądą nowi radni. Zastąpią zmarłych samorządowców

0

Mieczysław Żuraw oraz Andrzej Pyka obejmą mandaty radnych Rady Powiatu Świdnickiego. Postanowienie w sprawie obsadzenia wakujących mandatów po śmierci Barbary Burak oraz Zbigniewa Zduńczyka podjął Komisarz Wyborczy w Wałbrzychu.

Barbara Burak, wieloletnia radna Rady Powiatu Świdnickiego, przewodnicząca struktur powiatowych Prawa i Sprawiedliwości, od 1994 roku związana zawodowo z żarowską filią świdnickiego szpitala Latawiec, gdzie pracowała jako fizjoterapeutka na oddziale reumatologiczno-rehabilitacyjnym, zmarła 17 grudnia 2021 roku. Kilka dni później, 21 grudnia ubiegłego roku zmarł Zbigniew Zduńczyk, radny Rady Powiatu Świdnickiego kadencji 2006-2010, 2010-2014 oraz 2018-2023.

Burak oraz Zduńczyk uzyskali mandaty radnych powiatowych w wyborach samorządowych, które odbyły się w 21 października 2018 roku, startując z listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu wyborczym nr 1 – obejmującym miasto Świdnica. W związku ze śmiercią samorządowców, 5 stycznia 2022 roku Komisarz Wyborczy w Wałbrzychu wydał postanowienie o wygaszeniu ich mandatów.

Zgodnie z kodeksem wyborczym, w przypadku wygaszenia mandatu radnego powiatu komisarz wyborczy postanawia o wstąpieniu na jego miejsce kandydata z tej samej listy, który w wyborach uzyskał kolejno największą liczbę głosów, nie utracił prawa wybieralności oraz nie zrzekł się pierwszeństwa do objęcia mandatu.

W ubiegłym tygodniu stosowne postanowienia wydał Komisarz Wyborczy w Wałbrzychu, obsadzając wakujące mandaty. W Radzie Powiatu Świdnickiego zasiądą: 74-letni Mieczysław Żuraw, który w wyborach otrzymał 347 głosów, a także 63-letni Andrzej Pyka, którego w ostatnich wyborach samorządowych poparło 337 wyborców.

/mn/

Poprzedni artykułŚwidnickie Recenzje Muzyczne. Dyskusja i nabór tekstów
Następny artykułNowe nieoznakowane radiowozy dla świdnickich kryminalnych