Strona główna Kultura Stypendium kulturalne dla wieloletniej felietonistki Swidnica24.pl

Stypendium kulturalne dla wieloletniej felietonistki Swidnica24.pl

0

Przez 7 lat czarowała czytelników Swidnica24.pl, a teraz stworzy cykl przepisów opartych na tradycjach kulinarnych Świdnicy. Penelopa Rybarkiewicz-Szmajduch znalazła się w gronie tegorocznych stypendystów prezydenta Świdnicy.

Kadr ze zdjęcia zamieszczonego przez UM w Świdnicy

Penelopa Rybarkiewicz-Szmajduch na zaproszenie Swidnica24.pl od listopada 2010 roku do listopada 2017 roku przygotowała około 300 przepisów na autorskie dania w cyklu „Czary Penelopy”. Wszystkie są dostępne na Swidnica24.pl. Ze współpracy z portalem autorka zrezygnowała po podjęciu pracy w Świdnickim Ośrodku Kultury, dla którego także pisała felietony kulinarne. „Penelopie Rybarkiewicz-Szmajduch na przygotowanie dwunastu felietonów historyczno-kulinarnych przyznano 5400 zł. Każdy z odcinków będzie przedstawiał jedno danie, które mogło pojawić się w powszednim posiłku mieszczan. Opierając się na dostępnej literaturze, odtworzone zostanie menu dawnych świdniczan. Badając dolnośląskie tradycje kulinarne i stare książki kucharskie, autorka opowie, jak mogła na naszych terenach wyglądać codzienna i odświętna kuchnia. Każdy z odcinków będzie zawierał część praktyczną, czyli przepis i opis gotowych dań wzbogaconych o fotografie.” – informuje w komunikacie Urząd Miejski, a wymieniając dotychczasowe dokonania stypendystki, pomija fakt, że cykl „czary Penelopy” był tworzony dla portalu Swidnica24.pl.

Stypendia kulturalne prezydenta Świdnicy otrzymał także Patryk Dorobek „na nagranie materiału muzycznego „Common Swift”, czyli dwunastu kompozycji muzyki instrumentalnej otrzyma 5400 zł. Ukażą się one w serwisach streamingowych o zasięgu ogólnoświatowym oraz wydane zostaną na analogowym nośniku w ilości ok. 100 egzemplarzy. Zwieńczeniem projektu będzie organizacja wydarzenia audiowizualnego. Patryk Dorobek jest członkiem zespołu Luna Park. Współpracował przy organizacji wielu imprez kulturalnych, m.in.: „Jam Session z zespołem Luna Park”, „Setka w teatrze”, „Light-rockowe zaduszki Ślężańskie” czy „Truskawka Teatr”.”

/opr. asz/

Poprzedni artykułPamiętają o Zygmuncie Stanowskim
Następny artykułWodociągowcy pracują przy „grzybku”. Będzie wyższe ciśnienie w sieci, mają być oszczędności