Strona główna 0_Slider Pożegnali Jacka Drobnego, byłego prezydenta Świdnicy. „Zawsze kreatywny, ambitny i ciekawy świata....

Pożegnali Jacka Drobnego, byłego prezydenta Świdnicy. „Zawsze kreatywny, ambitny i ciekawy świata. Bez wątpienia postać wyjątkowa”

0

Rodzina, znajomi i przyjaciele, samorządowcy i mieszkańcy pożegnali w sobotę Jacka Drobnego. Były prezydent Świdnicy, radny Rady Miejskiej oraz działacz pierwszej Solidarności zmarł 3 stycznia po ciężkiej chorobie. Miał 64 lata.

Jacek Drobny urodził się 10 lipca 1958 roku w Świdnicy. Studiował na wydziałach geografii (1977-1981) oraz filozofii (1980-1988) Uniwersytetu Wrocławskiego. W latach 1977-1980 należał do Socjalistycznego Związku Studentów Polskich i był redaktorem pisma „Szermierz”. Kolejne lata swojego życia poświęcił działalności opozycyjnej. W 1980 roku razem z Andrzejem Dziewitem organizował wrocławski Ruch Nowej Kultury. Był współorganizatorem m.in. Wielkanocnego Marszu Pokoju w marcu 1981 roku we Wrocławiu, współinicjatorem zorganizowanego w lutym 1981 roku strajku solidarnościowego na Uniwersytecie Wrocławskim w sprawie rejestracji Niezależnego Zrzeszenia Studentów, a jesienią 1981 roku uczestniczył w strajku okupacyjnym w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Radomiu. Był założycielem Klubów Rzeczypospolitej Samorządnej Wolność-Sprawiedliwość-Niepodległość.

mat. IPN

W stanie wojennym został zatrzymany 18 stycznia 1982 roku, był przetrzymywany w Areszcie Śledczym Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Wałbrzychu, następnie internowany w Ośrodku Odosobnienia w Kamiennej Górze i Głogowie. Został zwolniony 21 maja 1982 roku. Po zwolnieniu, w latach 1982-1985 był redaktorem i kolporterem pism podziemnych oraz ulotek. W latach 1982-1984 był współpracownikiem Sekcji Informacyjnej Regionalnego Komitetu Strajkowego Dolny Śląsk, łącznikiem ze strukturami Solidarności w Świdnicy oraz Wałbrzychu, współpracownikiem Ruchu Społecznego Solidarność, autorem w prasie podziemnej, działaczem podziemnego NZS i animatorem ruchu samokształceniowego studentów. W latach 1982-1985 był członkiem Senatu Uniwersytetu Wrocławskiego, był również założycielem oraz pierwszym przewodniczącym Samorządu Studenckiego Uniwersytetu Wrocławskiego, współpracownikiem grup artystycznych Luxus, Miki Mauzoleum oraz zespołu rockowego Klaus Mitffoch.

16 czerwca 1990 roku 32-letni Jacek Drobny został powołany na stanowisko prezydenta Świdnicy przez Radę Miejską, która została wybrana w pierwszych demokratycznych wyborach samorządowych, zastępując dotychczasowego prezydenta Adama Markiewicza, członka Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, który kierował miastem od 1982 roku. – Prezydentura Jacka Drobnego zbiegła się w czasie z kryzysem gospodarczym w kraju, co utrudniło mu w dużym stopniu efektywne zarządzanie miastem. Mimo to udało mu się zrealizować część planów, m.in. zreformował sposób zarządzania miastem, powołując do jego władz wiele nowych, utalentowanych osób – m.in. wiceprezydentów Jacka Łapacza czy Piotra Mielnika. Za kadencji Jacka Drobnego Świdnicę opuściły ostatecznie jednostki Armii Radzieckiej i jego administracja musiała zmierzyć się z koniecznością szybkiego zagospodarowania mienia posowieckiego, co udało się w znakomitej części. (…) Za kadencji prezydenta Drobnego podpisany został także w 1990 roku układ partnerski pomiędzy 30-tysięcznym miastem Biberach – przywołuje Andrzej Dobkiewicz ze Świdnickiego Portalu Historycznego.

27 września 1991 roku 23 radnych złożyło wniosek o odwołanie Jacka Drobnego z funkcji prezydenta Świdnicy. Zarzucano mu między innymi, że podczas rocznej pracy nie przygotował i nie przedstawił radnym perspektywicznego planu funkcjonowania Świdnicy. Radni zarzucali także Drobnemu ignorowanie wniosków Komisji Rady Miejskiej i blokadę informacji ze strony Urzędu Miasta. Jednym z najpoważniejszych zarzutów była jednak sprawa Banku Komunalnego, którego koncepcja stała się kością niezgody między częścią przedstawicieli ówczesnego biznesu świdnickiego i środowiska samorządowego. Większością głosów Drobny został więc odwołany ze swojego stanowiska.

Jacek Drobny w latach 1991-1994 pełnił funkcję prezesa zarządu, zarządcy komisarycznego w spółce Renifer w Świdnicy. W roku 1995 działalność zawodową związał z Towarzystwem Finansowo-Leasingowym, w którym pełnił funkcję członka zarządu, dyrektora handlowego oddziału w Warszawie i dyrektora oddziału we Wrocławiu. W latach 1996-1998 był prezesem zarządu spółki Preem Petroleum Wielkopolska, w roku 2000 objął funkcję wiceprezesa zarządu ds. finansowych Telefonii Dialog, w roku 2006 został wiceprezesem zarządu ds. finansowo-administracyjnych spółki KGHM Cuprum, w latach 2011-2017 pełnił funkcję dyrektora bankowości korporacyjnej PKO Bank Polski, natomiast w maju 2017 roku został powołany na stanowisko prezesa zarządu KGHM TFI. Od października 2019 roku był członkiem zarządu Alior Leasing.

W wyborach samorządowych, które odbyły się 21 października 2018 roku, Jacek Drobny kandydował z poparciem Prawa i Sprawiedliwości na urząd prezydenta Świdnicy, zdobywając wówczas poparcie 4123 mieszkańców (17,70% oddanych głosów). W wyborach uzyskał mandat radnego Rady Miejskiej w Świdnicy kadencji 2018-2023. Pod koniec listopada 2019 roku zrzekł się samorządowego mandatu, co tłumaczył niemożnością połączenia działalności zawodowej z obowiązkami radnego.

W 2013 roku został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarność.

Jacek Drobny zmarł 3 stycznia 2022 roku. Samorządowca wspominał m.in. były prezydent Wrocławia Bogdan Zdrojewski. – Razem studiowaliśmy filozofię (1979-1983). Razem działaliśmy w NZS-e. Także w 1990 roku rozpoczęliśmy aktywność w samorządzie terytorialnym. Ja we Wrocławiu, On w Świdnicy. W stworzonym przeze mnie klubie PROGRESS umieściliśmy Ruch Nowej Kultury, której był współorganizatorem (źródło Pomarańczowej Alternatywy). Bez wątpienia postać wyjątkowa. (…) Jacek był zawsze kreatywny, ambitny i ciekawy świata. Balansował przez wiele lat pomiędzy ambicjami bycia intelektualistą, artystą, a dobrze sytuowanym biznesmenem. Został po troszę każdym – przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych.

8 stycznia Jacek Drobny spoczął na cmentarzu w Wirach. Uroczystość pogrzebową poprowadził świdnicki biskup pomocniczy Adam Bałabuch. W ostatnim pożegnaniu bliskim zmarłego towarzyszyli m.in. przewodniczący Jan Dzięcielski oraz radni Rady Miejskiej w Świdnicy, wiceminister oraz były prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek, były prezydent Świdnicy oraz ostatni wojewoda wałbrzyski Bolesław Marciniszyn, który złożył wieniec w imieniu stowarzyszenia „Solidarność Ziemi Świdnickiej 1980”, były prezydent Wrocławia Bogdan Zdrojewski, poseł do Parlamentu Europejskiego Anna Zalewska, wójt gminy Marcinowice Stanisław Leń, kapelan świdnickiej Solidarności ks. Tadeusz Faryś, a także jeden z liderów Konfederacji Grzegorz Braun.

/Encyklopedia Solidarności – IPN, Świdnicki Portal Historyczny, mn/

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułNietrzeźwy uciekinier ze szpitala, bezdomny poszukiwany przez policję. Interwencje straży miejskiej
Następny artykułWielki Charytatywny Turniej Piłki Nożnej dla Hani wystartował! [FOTO/VIDEO]