Strona główna 0_Slider Ponad 300% podwyżka cen gazu dla świdnickiego Caritas. Jadłodajnie mogą zaprzestać gotowania...

Ponad 300% podwyżka cen gazu dla świdnickiego Caritas. Jadłodajnie mogą zaprzestać gotowania dla ubogich

0

Widmo zaprzestania wydawania posiłków dla biednych zawisło nad Caritas Diecezji Świdnickiej, które prowadzi na terenie diecezji świdnickiej sześć jadłodajni. To efekt ogromnej podwyżki cen gazu. Dyrektor świdnickiego Caritas nazywa sytuację dramatyczną i zapowiada podjęcie działań mających na celu zebranie dodatkowych środków. Oprócz prowadzonych już rozmów z gminami, planowane jest zorganizowanie zbiórki we wszystkich kościołach diecezji.

Caritas Diecezji Świdnickiej prowadzi 6 jadłodajni dla ubogich, gdzie przygotowywane są posiłki dla ponad 1300 osób dziennie. Ze względu na zaskakujący na początku 2022 roku wzrost cen gazu (o ponad 300 %) Caritas stanął przed dylematem zaprzestania gotowania dla biednych albo zebrania dodatkowych środków. Obecnie prowadzone są rozmowy z Gminami i poszukiwane są sposoby rozwiązania tej dramatycznej sytuacji. Tarcze proponowane przez rząd na chwilę obecną nie obejmują działalności Caritas. W obecnym miesiącu brakuje Caritas zakresie prowadzenia jadłodajni ok. 30 tys. złotych – przekazał ks. Radosław Kisiel, dyrektor Caritas Diecezji Świdnickiej w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej świdnickiej kurii.

W związku z zaistniałą sytuacją biskup Marek Mendyk wyraził zgodę na zorganizowanie zbiórki do puszek we wszystkich kościołach diecezji świdnickiej. Kwesta na rzecz Caritas zostanie przeprowadzona w niedzielę, 6 lutego.

Caritas nie jest jedyną instytucją w regionie, która musi zmierzyć się z drastyczną podwyżką cen gazu. Na początku stycznia dyrektor Regionalnego Szpitala Specjalistycznego „Latawiec” w Świdnicy poinformował, że placówka zapłaci za gaz o ponad 500% więcej niż dotychczas. – Płaciliśmy rocznie około 1 mln 200 tys. złotych. Teraz będzie to ponad 6 milionów – wyliczał dyrektor Grzegorz Kloc. Na tak drastyczną podwyżka wpłynęło niekorzystne rozstrzygnięcie zamówienia na dostawy gazu ziemnego do świdnickiego szpitala. Na realizację dwuletniego kontraktu planowano przeznaczyć w sumie 5 mln 900 tys. złotych. Szacunki te zostały jednak przekroczone ponad dwukrotnie. Jedyna oferta złożona w przetargu przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny opiewała bowiem na kwotę blisko 12 mln 466 tys. złotych. Wobec braku innych możliwości władze placówki zadecydowały o wyborze tej oferty.

/mn/

Poprzedni artykułSesja narzeczeńska – dlaczego warto ją zorganizować?
Następny artykułWielka akcja charytatywna zostanie przeniesiona na inny termin