Strona główna 0_Slider Polna Droga, Sikorskiego i al. Niepodległości. Świdnickie ulice w przebudowie

Polna Droga, Sikorskiego i al. Niepodległości. Świdnickie ulice w przebudowie [FOTO]

0

W trzech lokalizacjach na terenie miasta realizowane są obecnie inwestycje związane z przebudową oraz remontem ulic. Drogowe prace prowadzone są na odcinku al. Niepodległości, fragmencie ulicy Władysława Sikorskiego oraz na ulicy Polna Droga.

5 czerwca 2021 roku rozpoczął się remont al. Niepodległości. – Ze względów logistycznych i finansowych zadanie podzielone zostało na III etapy. Pierwszy z nich obejmie odcinek od placu Wolności do skrzyżowania z ul. 8 Maja. W kolejnym przebudowany zostanie odcinek od skrzyżowania z pl. 1000-lecia do ulicy Nauczycielskiej i w ostatnim etapie pozostanie do zrealizowania fragment do skrzyżowania z placem Grunwaldzkim – wyjaśniała Magdalena Dzwonkowska, rzecznik świdnickiego magistratu.

W ramach I etapu remontu al. Niepodległości przebudowana zostanie jezdnia al. Niepodległości, chodniki i oświetlenie uliczne, na wysokości skweru znajdującego się między al. Niepodległości a ulicą Garbarską wykonana zostanie zatoka autobusowa, natomiast wzdłuż alei powstanie 20 miejsc parkingowych. Całość przebudowy zaplanowanej w I etapie ma zostać zrealizowana do 31 maja 2022 roku i kosztować będzie blisko 5 mln 874 tys. złotych.

We wrześniu ubiegłego roku rozpoczął się remont fragmentu ulicy Władysława Sikorskiego na odcinku od skrzyżowania z sygnalizacją świetlną przy ulicy Strzegomskiej do skrzyżowania z ulicą Langiewicza. W ramach inwestycji wykonana zostanie nowa konstrukcja jezdni, zatok autobusowych i chodników. Wybudowany będzie sięgacz do budynków mieszkalnych nr 42 A-E oraz parking naprzeciwko szkoły. Dobudowana będzie droga rowerowa. Równocześnie wykonane zostanie nowe oświetlenie drogowe, a także przebudowana kanalizacja deszczowa.

Drogowa inwestycja pochłonie ponad 2 mln 900 tys. złotych. Remont zdewastowanego odcinka ruchliwej ulicy został dofinansowany z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Planowany termin zakończenia prac to połowa czerwca 2022 roku.

Również we wrześniu 2021 roku ruszyły prace związane z przebudową ulicy Polna Droga. W ramach drogowej inwestycji przewidziano całkowitą rozbiórkę istniejącej konstrukcji jezdni, zjazdów, chodników i ścieżek rowerowych. Nowa będzie więc nie tylko nawierzchnia jezdni, ale również chodników znajdujących się po obu stronach ulicy. Ścieżka rowerowa poprowadzona zostanie wzdłuż jezdni, dzięki czemu piesi poruszający się promenadą nad zalewem Witoszówka będą mogli korzystać z chodnika o szerokości 4 metrów. Wzdłuż samego ciągu pieszego nad zalewem przybędzie też ławek, których zgodnie z projektem przebudowy będzie w sumie 22.

Drogowa inwestycja obejmuje również powiększenie parkingu przy bosmanacie, na którym zmieści się w sumie 129 aut. Kolejnych 40 miejsc postojowych powstanie na nowym parkingu przy skateparku. W ramach inwestycji przewidziano też budowę zatok autobusowych na wysokości skrzyżowania Polnej Drogi z ulicą Stamma, wymianę istniejącego oświetlenia na ledowe, a także wprowadzenie elementów uspokojenia ruchu – wyniesione przejścia dla pieszych powstaną na wysokości skrzyżowania z ulicą Chopina, a także przy ścieżce dla pieszych prowadzącej w stronę ulicy Paderewskiego.

Drogowa inwestycja pochłonie ponad 8,5 mln złotych i ma zostać zakończona do listopada 2022 roku.

/mn/

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułRuszył zimowy nabór do drużyn piłkarskich IgnerHome Polonii-Stali Świdnica
Następny artykułOrszak Trzech Króli po raz dziesiąty przeszedł ulicami Świdnicy [FOTO/VIDEO]