Strona główna 0_Slider Piłeś? Nie wsiadaj nawet na rower! Słone mandaty również dla nietrzeźwych cyklistów

Piłeś? Nie wsiadaj nawet na rower! Słone mandaty również dla nietrzeźwych cyklistów

0

Od 1 stycznia obowiązuje nowy taryfikator mandatów, który podniósł wysokość grzywien za najbardziej niebezpiecznie i nieodpowiedzialne wykroczenia na drodze. Zmiany odczuli nie tylko zmotoryzowani. Na terenie powiatu świdnickiego wysokimi mandatami ukaranych zostało już dwóch nietrzeźwych rowerzystów. Za jazdę po pijaku będą musieli zapłacić po 2500 złotych.

fot. Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Pierwszego dnia 2022 roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy wprowadzone za sprawą nowelizacji kilku aktów prawnych, między innymi ustawy Prawo o ruchu drogowym i Kodeksu wykroczeń. Wraz z nowym rokiem zmianie uległo również rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń. W celu poprawy bezpieczeństwa na drogach podwyższone zostały kwoty grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za popełnienie poszczególnych wykroczeń drogowych. Zmiany dotyczą głównie tych wykroczeń, które od dłuższego czasu stanowią jedne z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych i to zazwyczaj tych tragicznych w skutkach. To przede wszystkim przekroczenia dopuszczalnej prędkości, naruszenia przepisów chroniących pieszych, wykroczenia związane z wykonywaniem manewru wyprzedzania czy nieprawidłowe zachowania na przejazdach kolejowych. Wyższe kary czekają również osoby, które zdecydują się kierować pojazdem pod wpływem alkoholu bądź podobnie działającego środka – przypominają dolnośląscy policjanci.

W trakcie pierwszego weekendu 2022 roku na terenie powiatu świdnickiego nowe, wyższe mandaty nałożone zostały na kilkunastu kierujących, głównie w związku z przekroczeniem dozwolonej prędkości. Rekordzistą pod względem wysokości kary nie został jednak kierowca samochodu, a rowerzysta. 52-letni mieszkaniec powiatu świdnickiego został ukarany mandatem w wysokości 2500 złotych. – 52-latek został ukarany tym wysokim mandatem karnym, bo w stanie nietrzeźwości – mając blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie – kierował rowerem po drodze publicznej – przywołuje Magdalena Ząbek z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy.

Surowe konsekwencje jazdy w stanie nietrzeźwości spotkały również innego rowerzystę, który we wtorek został zatrzymany do kontroli drogowej na terenie gminy Strzegom. – Po godzinie 16.00 funkcjonariusze wydziału ruchu drogowego świdnickiej komendy zatrzymali do kontroli drogowej rowerzystę. 56-letni mieszkaniec powiatu świdnickiego był nietrzeźwy. Badanie wykazało blisko 2 promile alkoholu w jego organizmie.  W związku ze zmianą wysokości grzywny nakładanej w drodze mandatu karnego, która obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku, policjanci ukarali rowerzystę mandatem karnym w wysokości 2,5 tys. złotych – informuje Ząbek.

***

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz innych ustaw, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku, podwyższyła maksymalną wysokość grzywny z 5 do 30 tys. zł oraz zwiększyła wysokości grzywny, którą nałożyć można w postępowaniu mandatowym. Grzywna nie niższa niż 1500 złotych czeka kierujących, którzy doprowadzą do zdarzenia drogowego skutkującego uszczerbkiem na zdrowiu innej osoby, natomiast za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym będąc w stanie po użyciu alkoholu sprawcy grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywna w wysokości nie niższej niż 2500 złotych. Mandat w takiej wysokości zapłacą również kierujący przyłapani na jeździe po użyciu alkoholu.

Surowiej karana jest jazda z nadmierną prędkością. Za przekroczenie dozwolonej prędkości o 30 km/h grozi mandat w wysokości co najmniej 800 złotych. Za zignorowanie zakazu wyprzedzania grozi co najmniej 1000 zł, za jazdę bez uprawnień – nie mniej niż 1500 zł, objeżdżania opuszczonych zapór na przejeździe kolejowym oraz wjeżdżanie na przejazd pomimo braku możliwości zjazdu z niego – minimum 2000 zł, natomiast niewskazanie sprawcy przekroczenia prędkości przy mandacie z fotoradaru – do 8000 zł.

Nowelizacja ustaliła też kary w przypadkach naruszenia przepisów chroniących pieszych. Z mandatem w wysokości co najmniej 1500 zł trzeba liczyć się w przypadkach: nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu, niezatrzymania pojazdu w celu umożliwienia przejścia przez jezdnię osobie niepełnosprawnej, wyprzedzanie na lub bezpośrednio przed przejściem dla pieszych, omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, czy też za jazdę wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych. Od 1 stycznia wzrósł też mandat za rozmowę przez telefon podczas jazdy. Przyłapany musi liczyć się z grzywną w wysokości 500 złotych.

Obowiązujący taryfikator mandatów:

/KPP Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułNa ludowo i z zespołem Pectus. Wspólne kolędowanie podczas spotkania noworocznego gminy Świdnica [FOTO]
Następny artykułUkradli portfel i ukryli się w bramie. Złodziei wypatrzył operator monitoringu