Strona główna 0_Slider Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Świdnicy. Gdzie jeszcze odbędą się uliczne jasełka?

Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Świdnicy. Gdzie jeszcze odbędą się uliczne jasełka?

0

Pod hasłem „Dzień dziś wesoły” w 668 miejscowościach w Polsce przejdą Orszaki Trzech Króli. 6 stycznia uliczne jasełka już po raz dziesiąty odbędą się w Świdnicy, a w barwnych korowodach będzie można przejść również w Świebodzicach, Strzegomiu oraz Jaroszowie.

Scenariusz tej jednej z największych rodzinnych, plenerowych imprez jest wszędzie podobny, ponieważ oparty na ewangelicznym przekazie – Mędrcy ze Wschodu wyruszają za Betlejemską Gwiazdą, by odkryć w ubogiej, niepozornej szopie najprawdziwszego Boga. Trzej Królowie oddają Mu pokłon, objawiając go tym samym całemu światu. Nieodzownym elementem każdego Orszaku jest wspólne, głośne, radosne kolędowanie tysięcy ludzi, którzy idą za Trzema Królami ubranymi w barwne stroje oraz ich rycerzami, wojownikami i dwórkami. W ten sposób każdy może się przyłączyć do Orszaku Trzech Króli, stając się nie tylko biernym widzem, ale aktywnym uczestnikiem wydarzenia. Tego dnia każdy chce mieć na głowie papierową koronę, która przez lata stała się atrybutem święta – taki plan każdego roku kreślą organizatorzy.

Świdnica

Świdnicki Orszak Trzech Króli wyruszy z placu Jana Pawła II o godzinie 14.00. – Tradycyjnie w Orszaku zobaczymy trzech króli z osiołkami z ośrodka onoterapii z Lubachowa. Usłyszymy też koncert kolęd w wykonaniu Szkoły Muzycznej II st. w Świdnicy, a to nie wszystko! Parafie Ziemi Świdnickiej szykują dla Państwa ciepły poczęstunek, a na trasie Orszaku usłyszymy Orkiestrę – informuje koordynator ulicznych jasełek, świdnicki radny Jan Jaśkowiak.

Orszak organizujemy zgodnie ze wszelkimi przepisami sanitarnymi, dlatego uprzejmie prosimy o przyjście w maseczkach. W organizację Orszaku zaangażowanych jest wiele podmiotów i instytucji: parafie Ziemi Świdnickiej, Wydział Duszpasterski Świdnickiej Kurii Biskupiej, Świdnicki Ośrodek Kultury, Młodzieżowy Dom Kultury, Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Marcinowicach. Orszak wspierają także Gmina Świdnica, Gmina wiejska Świdnica, Gmina Marcinowice, Gmina Jaworzyna Śląska – wylicza Jaśkowiak.

Świebodzice

Na Orszak Trzech Króli w Świebodzicach zapraszają parafie pw. św. Mikołaja, św. Apostołów Piotra i Pawła oraz św. Brata Alberta Chmielowskiego. – Spotykamy się w Rynku o godz. 13:00. Następnie udamy się w Orszaku do Hali Widowiskowo-Sportowej OSiR, gdzie rozpocznie się wspólne kolędowanie z Zespołem Świebodziczanie. Osoby chętne do udziału w Orszaku prosimy o zachowanie obowiązujących zasad sanitarnych – przekazują organizatorzy.

Strzegom

Już po raz szósty Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Strzegomia. Orszak wyruszy po mszy św. o godz. 12.00 w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej. – Ze względu na obostrzenia, przejdziemy przez Rynek, ul. Paderewskiego, Bankową i ul. Kościuszki wrócimy do Kościoła, gdzie Trzej Królowie złożą dary Jezusowi. W czasie Orszaku wspólnie będziemy śpiewać kolędy – zapowiadają duchowni ze strzegomskiej parafii.

Jaroszów

6 stycznia odbędzie się również Orszak Trzech Króli w Jaroszowie. – Tradycyjnie rozpoczynamy Mszą Świętą o godzinie 12:00 w Kościele w Jaroszowie – następnie za królami podążymy do betlejemskiej szopki! Całość zwieńczy ciepły poczęstunek oraz koncert kolęd! – zapowiadają inicjatorzy wydarzenia. – W tym roku podczas Orszaku odbędzie się I Konkurs Rodzinny na strój orszakowy – do wygrania ciekawe, rodzinne nagrody! – dodają.

/opr. mn/

Poprzedni artykułOd wakacji prosili o podwyżki. Będzie figa z makiem?
Następny artykułUrodzenia, śluby, zgony. 2021 rok w gminie Żarów