Strona główna 0_Slider „Nazywam się Miliard”. Dziewiąty raz zatańczą przeciw przemocy

„Nazywam się Miliard”. Dziewiąty raz zatańczą przeciw przemocy

0

Świdniczanki znów będą mogły zamanifestować swój sprzeciw wobec przemocy, jakiej doświadczają miliony kobiet na całym świecie. W tym roku symboliczny taniec przeniesie się pod dach i ma być połączony z konsultacjami.

Międzynarodową akcję „One Billion Rising” zapoczątkowała Eve Ensler, autorka „Monologów waginy”, działaczka feministyczna i antyprzemocowa. 14 lutego 2013 roku po raz pierwszy kobiety na całym świecie wspólnie protestowały przeciwko przemocy seksualnej i fizycznej. Akcja rozwijała się, przyłączały się do niej kobiety z kolejnych krajów, miast i wsi, poruszając takie tematy jak: przemoc ekonomiczna, przemoc na tle rasowym, przemoc ze względu na płeć, przemoc spowodowaną przez wojny, korupcję, instytucje, przemoc spowodowaną przez kapitalistyczną chciwość i wiele innych. Wspólnym mianownikiem akcji jest taniec, bo tańcząc rządzę swoim ciałem, a wspólny taniec wyzwala energię. Polska akcja odbywa się pod hasłem “Nazywam się Miliard”, by w ten sposób okazać solidarność i wsparcie dla wszystkich kobiet na świecie, które doświadczają przemocy.

Przemoc wobec kobiet i dziewcząt jest jednym z najczęstszych naruszeń praw człowieka na świecie, do którego dochodzi wielokrotnie każdego dnia, w każdym zakątku globu. Prowadzi ona do poważnych krótko i długoterminowych fizycznych, ekonomicznych i psychicznych konsekwencji dla kobiet i dziewcząt, uniemożliwiając im pełne i równe uczestnictwo w życiu społecznym. Skala oddziaływania tego procederu, zarówno w życiu jednostek i rodzin, jak i całego społeczeństwa, jest ogromna. Sytuacja spowodowana pandemią COVID-19 – w tym zwiększona izolacja, ograniczona mobilność, stres i niepewność ekonomiczna – doprowadziły do alarmującego nasilenia się przemocy domowej i jeszcze bardziej naraziły kobiety i dziewczęta na inne formy przemocy: od zawierania małżeństw przez dzieci po molestowanie seksualne w Internecie – mówiła przed rokiem Violetta Mazurek ze świdnickiego Stowarzyszenia Kobiet. – W tym roku, idąc za sugestiami pań, zmieniamy miejsce i godzinę – tłumaczy działaczka. – Planujemy zatańczyć 14 lutego w Galerii Świdnickiej o godzinie 18.00, tak, by osoby pracujące mogły do nas dołączyć. Akcji będą towarzyszyły konsultacje ze specjalistami, którzy podpowiedzą, gdzie szukać wsparcia.

Jeśli sytuacja pandemiczna pogorszy się, akcja wróci na Rynek. Informacje będą podawane w wydarzeniu na portalu społecznościowym.

/red./

Poprzedni artykułJak ładnie ozdobić dziewczęce włosy?
Następny artykułSkrzynka na listy obowiązkiem i ozdobą